چه چیزهایی باید در دفتر بله برون آورده شود؟+نمونه آماده متن
در متن دفتر بله برون بهتر است به مواردی چون میزان مهریه، جهیزیه عروس، وضعیت مسکن و ... در ادامه سه نمونه متن دفتر بله برون زیبا و جذاب را ارائه می دهیم که می تو

 

دفتر بله بران چیست| انواع دفتر بله بران - سوریتو بلاگ - مقالات عروسی

آکاایران: بعد از آشنایی دختر و پسر با یکدیگر و شناخت و توافق اولیه، بزرگان فامیل دور هم جمع می شوند و درباره شروط ضمن عقد به گفتگو می نشینند و آن را ثبت می کنند. در سال های قدیم این توافقات بر روی تکه ایی کاغذ نوشته می شد، اما حال به دلیل بیشتر شدن شروط و همچنین تشریفات مراسم بله برون، از دفترهای مخصوص استفاده می شود. این دفترهای زیبا که به نام دفتر بله برون معروف هستند را می توان از خرازی ها و لوازم التحریر ها تهیه نمود. علاوه بر تزیین، متن دفتر بله برون و انتخاب نوشته ایی زیبا برای صورت عروس و داماد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

دفتر بله برون چیست؟

دفتر بله برون امروزه به عنوان یکی از رکن های مهم در مراسم بله برون شناخته شده است.  بعد از آنکه مراسم خواستگاری به پایان رسید و دو خانواده با همدیگر آشنا شدند، در مورد سازش آنها در مورد مقدار مهریه، شیربها و … حرف خواهند زد. در گذشته این توافقات بر روی کاغذی ساده نیز نوشته می شد ولی امروزه این شرایط در دفتر بله برون نوشته می شود که به جز زیبا و شکیل بودن، برای عروس و داماد هم به عنوان یادگاری خواهد ماند.

 

 

چه چیزهایی در دفتر بله برون نوشته می شود ؟

در متن دفتر بله برون ابتدا متنی از قرآن و بعد از آن متن اصلی دفتر بله برون نوشته می شود که شمال مهریه و تمام توافقاتی می باشد که بین دو خانواده صورت گرفته است و هر دو خانواده باید به این مطالب نوشته شده پایبند باشند.

❤️مدل تزیین دفتر بله برون و متن +ویدیو آموزش تزیین دفتر بله برون | حواشی

به طور معمول لیست دفتر بله برون با این شیوه آغاز میگردد و اولویت موارد مکتوب شده در برگه به این شکل می‌باشد.

۱ مهریه مهمترین موضوع مورد بحث در این جلسه، میزان مهریه و نحوه دریافت آن است که پس از توافقات نهایی در دفتر مذکور به تفصیل ذکر خواهد شد.

۲ جهیزیه  اشاره به اندازه و اقلام جهیزیه‌ای که خانواده عروس برای زوج جوان در نظر گرفته اند و درج هزینه تقریبی تهیه کردن جهاز.

در بعضی از نواحی ایران داماد تهیه کردن چند تکه از جهیزیه را بر عهده دارد، نوع و قیمت تقریبی آن نیز در دفتر بله برون قید خواهد شد.

۳ تقاضای حق طلاق از طرف زوجه توافقاتی نظیر حق طلاق عروس و اجازه کار و ادامه تحصیل نیز از شروط مهمی هستند که باید در اولویت‌های لیست قرار داده شود.

۴ مسکن داماد وضعیت مسکن و مکان زندگی مشترک عروس و داماد در حضور بزرگان فامیل به تفکیک نوشته می‌شود. برنامه آنها برای زندگی مستقل از والدین، خرید خانه یا اجاره منزل در همان دفتر ذکر خواهد شد و به امضای بزرگان دو خانواده خواهد رسید.

۵ تاریخ برگزاری مراسمات نامزدی، عقد و عروسی ذکر زمان و تاریخ و مکان برگزاری مراسمات بی‌شمار ازدواج، برای برنامه ریزی و مدیریت هزینه‌ها در دفترچه توافقات، امری بدیهی است. در این پاراگراف به هزینه‌های عقد که بر عهده کدام طرف است نیز خواهند پرداخت.

لباس بله برون مناسب داماد و عروس چیست - سالن عقد حلما

۶ رسومات و سنت‌های خانوادگی برای جلوگیری از سوءتفاهمات و حواشی های بعد از عقد و عروسی، در همان جلسات بله برون به رسم و رسومات خانوادگی خود اشاره کنید و کارهای عروسی را تقسیم کنید و ضمن درج در دفتر به امضای بزرگان و فامیل طرفین برسانید.

۷ مشخصات قابل ذکر عروس و داماد در دفتر بله برون علاوه بر نام شناسنامه ای و نام خانوادگی عروس و داماد، نام پدر و مادر، شماره شناسنامه و تاریخ تولد و غیره نیز در متن قرارداد آورده می‌شود.

۸ شیربها طبق برخی رسومات خانوادگی و فرهنگ بعضی از نقاط ایران هنوز رسم شیربها برداشته نشده است. مطابق توافقات انجام شده از طرف خانواده داماد مقداری پول نقد یا هدیه‌ای نفیس برای خانواده عروس در نظر گرفته می‌شود. بیشتر اوقات خانواده عروس بخشی از جهیزیه را تحت عنوان شیربها از خانواده داماد دریافت می‌کنند. این بند از توافقات حاصله نیز در دفتر بله برون ذکر خواهد شد.

لازم به یادآوری است که توافقات مکتوب و به امضاء رسیده در دفتر بله برون بعداً به صورت قانونی در سند ازدواج آورده می‌شود و مواردی که در شروط ضمن عقد نوشته میشود لازم الاجراست.

 

بله برون, دفتر بله برون چیست, متن آماده بله برون

 

نمونه متن بله برون

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ستایش پروردگای را سزاست که هستی و بقای بشر را به ازدواج محکم ساخت و درود بی کران برحضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) که این سنت پسندیده و الهی را تشویق و توصیه فرمود.

 

درتاریخ …………مراسم خواستگاری/بله برون از دوشیزه …………… فرزند ……………..شماره شناسنامه …………متولد …………….. به طرفیت آقای ……………….فرزند …………شماره شناسنامه ……………..متولد سال ………… بعمل آمد

 

و پس از بحث و تبادل نظر بحمدالله و به مبارکی و میمنت گفتگو به نتیجه مثبت رسید

و میزان مهریه و شیربها و سایر شرائط بشرح ذیل تعیین و مقبول طرفین واقع شد

 

الف میزان مهریه ) یک جلو کلام الله مجید و یک شاخه نبات واینه شمعدان مهرالسنه حضرت فاطمه زهرا(س) بانضمام تعداد…………سکه بهار آزادی ومبلغ ……………تومان ………….. و…..دانگ ازساختمان ابتیاعی داماد

 

ب میزان جهیزیه ) وسایل کلی از قبیل……………………………………………………………………………………………………………..بر عهده خانواده عروس خانم و چند تکه از وسایل جهیزیه شامل …………… و ……………… و ………………. و …………….. بر عهده آقا داماد است .

 

ج مبلغ شیربها) مبلغ ……………..تومان بانضمام سایر زیورآلات شامل ……………. طلا و سایر البسه طبق عرف و توافق

 

د تهیه مسکن ) تهیه مسکنی به متراژ تقریبی …………….. به صورت اجاره / ملکی ………… به عهده آقا داماد با این این توضیح ……………………………………………… می باشد.

ه سایر شرایط در بند های بعد به ترتیب ذکر شود

و به امضای عروس ، داماد و بزرگان دو خانواده برسد.

 

بله برون, دفتر بله برون چیست, متن آماده بله برون

 

نمونه متن قرارداد بله برون

بنام آنکه میثاق را آفرید؛ و نهال عشق و محبت را در وجود انسانها کاشت؛ و آن را از دریای رحمت و لطف و مهربانی خود سیراب نمود خدایا ما را یاری ده تا آغاز کنیم زندگی را و با هم یکی شدن را، و پرواز دهیم پیوستگی را همچون پروانه در پیله؛ پیله ای به نام زندگی. از این رهگذر شرایط پیوند و شکوفایی غنچه های گلستان زندگیمان:

 

آقای.........................

و دوشیزه.....................

 

را در بوستان حضرت احدیت بدین قرار مقرر میداریم:

1 - یک جلد کلام الله مجید

2 - چند شاخه نبات و آینه و شمعدان و

3 - ... (همه تواف ها یک به یک اینجا نوشته می شوند)

 

امضاء داماد امضاء عروس گواهان خانواده داماد گواهان خانواده عروس

 

بله برون, دفتر بله برون چیست, متن آماده بله برون

 

و من ایاته ان خلق لکم من انفسکم ازوجا لتسکونو الیها و جعل بینکم موده و رحمه/ یکی از آیات لطف الهی آن است که برای شما از جنس خودتان جفتی آفرید که در بر او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رافت و مهربانی برقرار فرمود. ( آیه ۲۱-سوره روم)

 

بنام آنکه عشق را آفرید؛ و نهال مهر و محبت را در وجود انسانها کاشت؛ و آن را از دریای عطوفت خود سیراب نمود

 

خدایا ما را یاری کن تا آغاز کنیم زندگی را و با هم یکی شدن را،

از این رهگذر روز پیوند آسمانی دو غنچه ی باغ زندگی را :

آقا داماد  جناب آقای ……………………

عروس خانم  دوشیزه. ………………….

 

را در محضر خداوند کریم با این شرایط مقرر میکنیم :

مهریه  بدین شرح :

۱- یک جلد کلام الله مجید

۲- چند شاخه نبات و آینه و شمعدان و…………………………………..

۳-سایر موارد مهریه ……………………………………….

 

جهیزیه بدین شرح:

عروس خانم ………………………………………

آقا داماد ………………………………..

 

تهیه مسکن توسط آقا داماد بدین شرح :

آقا داماد تعهد میکند …………………………………………………………………………………………….

 

برگزاری مراسم عقد بدین شرح:

تاریخ ………………………………….

محل…………………………………….

توضیحات ……………………………..

 

برگزاری مراسم عروسی بدین شرح:

تاریخ ………………………………………

محل………………………………………

توضیحات ………………………………………….

 

شرایط ویژه عروس خانم ضمن عقد بدین شرح ……………………………………

شرایط ویژه آقا داماد ضمن عقد بدین شرح ………………………………………

امضاء داماد

امضاء عروس

 

امضا گواهان خانواده داماد

امضا گواهان خانواده عروس

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :