شب یلدا برای عروس چه چیزهایی میبرند؟
بنا بر رسوم ما ایرانی ها خانواده داماد در شب یلدا به منزل خانواده تازه عروس می روند و برای عروس کادویی به نام شب چله ای می برند. خانواده عروس نیز خودشان را برای

10 انتخاب هدیه شب یلدا برای عروس و داماد ! – شکلات سفارشی | شوکوگیفت

آکاایران  شب یلدا یا شب چله آخرین روز فصل پاییز، شب اول زمستان و بلندترین شب سال است. یکی از آداب و رسوم ایرانی ها شب یلداست که همه با سنت های این شب به خوبی آشنا هستیم اما شب یلدا برای دخترانی که به تازگی ازدواج کرده اند یا در مراحل نامزدی و عقد به سر می برند، حال و هوای دیگری دارد.اما اگر نمیدانید هدایای شب یلدا داماد برای عروس خانم چه چیزهایی هستند در ادامه با آکاایران همراه باشید.

کادو شب چله برای تازه عروس - کادوبلد

یلدایی عروسی و هدایای داماد برای عروس

یلدایی عروس و بردن هدایا برای عروس در شب یلدا یک سنتی که در برخی از اقوام و خانواده های ایرانی در بعضی از شهرها باب شده اشت. این رسم و آیین که در قدیم در ایران وجود داشته این است که خانواده داماد در این شب همراه با طبق ها یا خوانچه های پیش کشی از خوراکی های تزئین شده مخصوص این شب راهی خانه عروس می شدند. میوه‌هایی مانند انار، خرمالو و هندوانه به همراه انواع تنقلات و آجیل و شیرینی که به زیبایی تزئین شده است روی طبق ها قرار گرفته و روی آنها با پارچه ها و روبان های رنگارنگ تزئین می شدند و هدیه های عروس نیز بر رویشان قرار می گرفت. البته خوراکی هایی که در این شب مصرف می شد، ارتباط مستقیمی با جغرافیای محلی که آئین شب یلدا در آن برگزار می شد، داشت و هر شهر و منطقه بنا بر میوه های که در آن فصل در آن منطقه موجود بود، جشن می گرفت.

این رسم هنوز هم تا حدودی در ایران اجرا می شود و طرفداران خاص خود را دارد البته بسیاری از خانواده ها هم به جای طبق یا خوانچه از سبدهای حصیری، سینی های کار شده یا جعبه های کادویی استفاده می کنند.

تزیین شب یلدایی عروس 98 | دیزاین سفره یلدای عروس جدید و زیبا

بردن کادو، میوه و شیرینی توسط خانواده داماد باعث نمی شود که خانواده عروس از خرید میوه های مرسوم این شب و نیز آجیل، شیرینی و تنقلات و گاهی تهیه شام غافل شوند.

شب یلدا برای عروس چه چیزهایی میبرند؟

 

کلیه این مواردی که در ادامه اشاره می شود بصورت تشریفاتی برای هدایای شب یلدای عروس است و لزومی بر اجرای آن توسط خانواده ها نیست و عدم رعایت هر یک از آنها نباید باعث دلخوری و یا توقع از سوی طرفی شود.

  • انواع آجیل
  • کله قند تزیین شده
  • سبد میوه همراه با تزئینات مانند هندوانه تزیین شده، انار، لبو، آناناس، کدوتنبل، موز و …
  • پالتو یا لباس زمتسانی و یا پارچه
  • طلا یا هدیه نقدی
  • انواع نقل و پشمک و شیرینی جات
  • دیوان حافظ

نکته: برای خانواده هایی که فرصت خرید کادو ندارند، یا مطمئن نیستند هدیه مورد پسند عروس خانم باشد هدیه ی نقدی می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

- آجیل

این مورد در حقیقت همان آجیل شب یلدا است البته احتیاجی نیست حتما مقدار زیاد آجیل ببرید ! فقط مقداری اندکی کافی است و به یاد داشته باشید اینکار فقط برای حفظ آداب و رسوم خرید هدیه برای عروس در شب یلدا است.

- میوه های تزئین شده 

میوه هایی که شامل هندوانه، انار، کدو تنبل، لبو، موز، آناناس و ...می باشد حتما میوه ها را تزئین کنید.

هدایای شب یلدا برای عروس,لیست هدایای شب یلدا برای عروس,مراسم شب یلدا برای تازه عروس

- لباس زمستانی یا پارچه و یا طلا و یا هدیه نقدی

هدیه عروس میتواند شامل پارچه ، لباس ، طلا ، پول نقد و یا همه آنها باشد که با توجه به شرایط اقتصادی خانواده میتواند تهیه شود.

- کله قند تزئین شده و نقل و شیرینی

هدایای شب یلدا برای عروس,لیست هدایای شب یلدا برای عروس,مراسم شب یلدا برای تازه عروس

شب یلدا در قدیم:

در گذشته خانواده داماد هدایای خود را برای شب یلدا بر روی سینی هایی می گذاشتند که به آن طبق می گفتند و داماد آن طبق را بر روی سر خود می گذاشت و راهی خانه خانواده عروس می شد. اکنون برخی از خانواده ها هدایا را بر روی طبق های کوچک تری که حمل ونقل آن آسان تر است قرار می دهند و سینی ها را با روبان های زیبا و رنگارنگی تزئین می کنند.

ولی این رسم و سنت به ویژه در شهر های بزرگ دیگر وجود ندارد البته هنوز خانواده ها سعی بر به جا آوردن برخی از رسم و رسومات دارند و با هدیه دادن و برگزاری مراسمی شادی خودشان را برای این وصلت نشان دهند.

در آخر فراموش نکنید که رسم و رسومات قدیم فقط برای صمیمیت و محبت میان خانواده ها بوده و نباید آنها تبدیل به وظیفه تبدیل شود و نبود یا کمبود هر کدام از آنها باعث ناراحتی میان خانواده ها شده و در آخر عروس و داماد را تحت شعاع آن قرار دهد. گاهی دیده شده تاکید و فشار خانواده ها به اجرای چنین رسم و رسوماتی حتی باعث جدایی عروس داماد شده است که باید از سخت گیری ها خودداری کرد.

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :