بازگشت به کار بعد از مادر شدن
بیشتر زنان شاغل, پیش از بچه دار شدن, نمی توانند درک کنند که داشتن فرزند چگونه است! آنها با خود فکر می کنند: مشکلی نیست , بچه را پیش مادر بزرگ و یا پرستار و یا

بازگشت به کار بعد از مادر شدن

بیشتر زنان شاغل، پیش از بچه دار شدن، نمی توانند درک کنند که داشتن فرزند چگونه است!  آنها با خود فکر می کنند: مشکلی نیست ، بچه را پیش مادر بزرگ و یا پرستار و یا مهد کودک می گذارم و پس از اتمام ساعت کاری پیش او باز می گردم.

,بانوی شرقی

دنیای مادر شدن ، در عین زیبایی، دنیای متفاوتی است. با کمی دقت در خانواده، دوستان و آشنایان و همکاران در میابید کسانی که مادر شده اند، تفاوت زیادی با قبل پیدا کرده اند، انگار پا به دنیای دیگری گذاشته اند، دنیای مادرها.

 

از اخلاق و رفتارتان گرفته تا سلایق و نظرها، همه عوض می شود، این تفاوت در مورد زنانی که مرخصی زایمان آنها تمام می شود و می خواهند که به سر کارشان برگردند، بیشتر نمایان می شود.

 

شاید فکر بازگشت به کار شما را می ترساند، ممکن است از اینکه می خواهید. نوزادتان را نزد فردی دیگر بگذارید، خیلی ناراحت باشید و یا اینکه شدیدا دوست داشته باشید دوباره همان زن شاغل قبلی شوید. شاید برای اولین بار است که نوزادتان را ترک می کنید. در هر وضعیتی که باشید، یعنی اگر از سر نیاز، یا به انتخاب خود، به کار بازمی گردید، احساسات شما و برخوردهای اطرافیانتان هرچه باشد، در هر حال باید راهی برای بازگشت به تعادل پیدا کنید.

بیشتر زنان شاغل، پیش از بچه دار شدن، نمی توانند درک کنند که داشتن فرزند چگونه است!  آنها با خود فکر می کنند: مشکلی نیست ، بچه را پیش مادر بزرگ و یا پرستار و یا مهد کودک می گذارم و پس از اتمام ساعت کاری پیش او باز می گردم و مثل گذشته کارهای منزل را انجام می دهم و از بودن در کنار همسر و فرزندم لذت می برم، ولی متوجه نیستند که در آینده باید چه فشار زیادی را تحمل کنند، روزی شرایطی پیدا می کنند که به خود می گویند: واقعاً دلم نمی خواهد کار کنم!

 

بازگشت به کار، اتمام مرخصی پس از زایمان

سخت ترین نکته پس از مرخصی زایمان این است که احساس می کنید شخص دیگری شده اید، به ویژه اگر برای اولین بار صاحب فرزند شده باشید. اکنون انسانی کوچک به شما متکی است و این تجربه ای است که زندگی تان را در مدتی کوتاه ،چنان متحول کرده که احساس می کنید کل دنیا تغییر کرده است.

وقتی به محل کارتان برمی گردید و پشت میز کارتان می نشینید، انگار اولین بار است که همه چیز را می بینید، همکارانتان با زبان مریخی با شما صحبت کرده و رئیستان فرمول های پرتاب موشک از شما می خواهد!!!

ذکر این نکته ضروری است که باید پیش از شروع به کار، مقدمات بازگشت به کار را آماده کنید و ارتباطتان را با محیط کار در هنگام مرخصی پس از زایمان حفظ کنید. پس باید برای خود برنامه هایی ترتیب دهید که به شما اعتماد به نفس بیشتری برای بازگشت به کار بخشد

پیش خود فکر می کنید من قبلا این کارهای سخت را انجام داده ام؟ چرا مغزم کار نمی کند؟ نکند زایمان روی ذهن و هوش من تاثیر گذاشته است؟

نترسید، هیچکدام از این اتفاقات نیفتاده، باید به خودتان کمی زمان بدهید، بالاخره شما عظیم ترین پروژه ی دنیا را پشت سر گذاشته اید، هیچ شرکتی در جهان نتوانسته کاری که شما انجام داده اید را به درستی و سلامت انجام دهد، شما یک انسان به این دنیا آورده اید، و این بزرگترین پروژه ی هستی است!

در ابتدا کار، طبیعی است که ناراحت و عصبی باشید و عکس العمل نشان دهید، اما وسواس و اضطراب نداشته باشید.در موقع بروز مشکل ، مکث کنید و نفس عمیق بکشید، سعی کنید آرام باشید و آنچه که اتفاق افتاده را مرور کنید، به پرونده ها و کارهای قبلی سری بزنید و چرخه ی انجام کار را یادداشت کنید.

اینکه از حالا به بعد چه می‌خواهید بکنید هم مهم است، رئیستان از شما چه می خواهد، برنامه کاریتان را بنویسید.

از همکارانتان نزدیکتان کسی را پیدا کنید که بتوانید به او تکیه کنید و سوالاتتان را از او بپرسید.

ذکر این نکته ضروری است که باید پیش از شروع به کار، مقدمات بازگشت به کار را آماده کنید و ارتباطتان را با محیط کار در هنگام مرخصی پس از زایمان حفظ کنید. پس باید برای خود برنامه هایی ترتیب دهید که به شما اعتماد به نفس بیشتری برای بازگشت به کار بخشد.

اولین روزها

نخستین روزهای بازگشت به کار با نگرانی دربارة کودکتان و افکار پریشان همراه است. شاید از آن دسته مادرانی باشید که تمام طول راه تا محل کار گریه می کنند و هر ساعت به پرستار یا مربی مهدکودک تلفن می زنند تا حال کودک خود را بپرسند.

اولین روز کار بسیار سخت می گذرد، بالاخره شش ماه شما استراحت داشته اید، ساعت خواب و غذا خوردنتان تحت تاثیر کودکتان بوده، چه بسا شبها تا دیروقت بیدار بوده اید و صبحها خوابیده اید، ولی سعی کنید ظاهری قدرتمند داشته باشید. رئیس شما دوست دارد اشتیاق شما را به کار ببیند و بشنود. احتمالا دلتان برای کودکتان خیلی تنگ شود، مدتی طول می کشد تا شما بتوانید مجدداً به فضای کار، امور کاری و پذیرش اینکه نوزادتان بدون شما هم حال خوبی دارد، عادت کنید.

خستگی نیز عامل مهمی به شمار می آید. نگهداری از نوزاد چنان طاقت فرساست که شاید فکر کنید بازگشت به کار نوعی استراحت است. با این حال کار را آسان تصور نکنید. شما پس از بازگشت به کار ،نیازمند انرژی روانی بیشتری هستید. تا حد امکان شب ها زود بخوابید؛ حتی اگر لازم باشد با نوزادتان بخوابید و

بعد از کار، همه چیز را در خانه تعطیل کنید تا بتوانید از بودن با نوزادتان لذت ببرید.

در قسمتهای بعدی به بررسی مشکلات مادران شاغل و راه حل آنها ، از جمله نگهداری از کودک،رابطه با پرستار، کمبود خواب، مرتب شدن خانه و برنامه حفظ بقاى مادر شاغل خواهیم پرداخت.

 

فرآوری: زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان

با نگاهی به کتاب راهنمای مادران شاغل

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :