نقش پدری را کمرنگ نکنیم
مادر عاطفه می پراکند و پدر روابط را قاعده مند می کند و به این محبت قواره می دهد,اگر پدر از سمت خود فاصله بگیرد و صرفاً نان آور خانه باشد و نظارت بر فرزندان ندا
آکایران :

آکاایران: نقش پدری را کمرنگ نکنیم

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زیبایی نژاد، رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده در دوره آموزشی سبک زندگی اسلامی با عنوان «گام نخست»، می گوید: برخی تصورات غلط در میان زوجین وجود دارد که اغلب از طریق رسانه ها ترویج می شوند و ظاهر زیبایی هم دارند، اما در پشت صحنه می تواند برای زندگی مشکل ساز باشد. اگر این تصورات غلط را بشناسیم و بتوانیم به جایگزین های درستی برای آن ها دست پیدا کنیم، خانواده های موفقی خواهیم داشت.

 

نقش ,نقش پدر , مادر , تربیت ,بانوی شرقی

نیاز به آموزش
نکته حائز اهمیت این است که خانواده ها نیاز به آموزش جنسی دارند و این از ضرورت های جامعه امروز ما است. بخشی از شکست های خانوادگی در حال حاضر ناشی از عدم توجه به این مهارت ها و آموزش هاست، البته باید توجه داشت که این آموزش، در فضای اخلاقی صورت گیرد. بیشترین نقش تعلیمی در مسایل جنسی نیز باید بر دوش خانواده باشد.

 

آموزش حقوق
دو سبک آموزش حقوق در فضای اخلاقی داریم: یک، آموزش حقوق متقابل؛ یعنی حق مرد را به زن و حق زن را به مرد یاد دهیم، تا افراد نه بدهکار شوند، نه طلبکار. دوم اینکه، آموزش حقوق مردان به مردان و زنان به زنان در فضای اخلاقی است.


مهارت های ارتباطی لازمه زندگی
حتی اخلاق و حقوق هم برای زندگی خانوادگی کفایت نمی کند. مهارت های ارتباطی هم لازمه زندگی است و بخشی از کارآمدی خانواده به این مهارت ها برمی گردد. برخی آموزه های دینی هم ناظر به مهارت های ارتباطی است. ازطرفی باید توجه داشت که شخصیت اخلاقی نمی تواند ضعف های مزاجی را پر کند.


حس متقابل
باید توجه داشت که در بسیاری مواقع، پیوندهای عاطفی، ناشی از احساس نیاز ما است. در خانواده های سنتی سخنی از عشق آورده نمی شد، ولی واقعیت محبت میان آنها بیش از خانواده های جدید بود؛ چرا که در عرصه های زندگی به یکدیگر وابسته بودند. مرد می دانست اگر همسرش غذا درست نکند، ظرف نشوید و...، برایش مشکل ساز خواهد بود. زن هم در حمایت مالی، حمایت روانی در مقابل خطرات و... احساس نیاز به مرد داشت. همین احساس نیاز دوطرفه، محبت را میان شان جاری می کرد.

فرآوری :هلیا بامداد
بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :