معیار شرکت در مسابقه زیبایی
چند سال,میل به مصرف,اجتماعی تبدیل,معیار شرکت,زیبایی,جامعه,خرید,توسط

معیار شرکت در مسابقه زیبایی


در چند سال اخیر میل به مصرف به یک پز اجتماعی تبدیل شده است. مد شدن یک کالا و خرید آن کالا توسط بسیاری از افراد تابع مد و سپس دمده شدن همان کالا و کنار گذاشته شدن آن از سوی افراد و تکرار دوباره و چند باره این سیکل را هم باید از مهم ترین عوامل رواج مصرف گرایی در جامعه قلمداد کرد...

.لذت های مصرف  لذت های تخیلی و ذهنی هستند به عبارت دیگر ما آن چه را که تصور می کنیم خرید یک کالای جدید برایمان به ارمغان می آورد، در ذهن خود می پرورانیم.
لذت های متصل به کالا و اشیا  لذت های زود گذری هستند که در اغلب اوقات ریشه درنیازهای ارضا نشده دوران کودکی دارد.
میل به مصرف و مصرف‌گرایی در زنان و مردان همه جوامع و فرهنگ‌ها، از قبایل ابتدایی تا قلب کشورها و شهرهای بزرگ، دیده می‌شود. خودشیفتگی عموماً یک ویژگی زنانه است، هرچند بعدها اندیشمندان از آن در سایر حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز استفاده کرده‌اند. این ویژگی در حد متعارف و معمول و معقولش نشان از توجه زن به جسم و زیبایی  و خودنمایی دارد. از این رو، آرایش و سعی در زیبا جلوه نمودن و حتی بخشی از جراحی‌های زیبایی کاملاً قابل توجیه است. در واقع، حتی در قبایل و جوامع ابتدایی نیز می‌توان تلاش زنان را برای زیباتر شدن خود و محیط زندگی دید. هنر سفره‌آرایی و چیدمان منزل به خوبی این نیاز زنانه را نشان می‌دهد. اما این مسئله چه ربطی به مصرف‌گرایی دارد؟ در حقیقت، باید گفت بخش زیادی از تولیدات جوامع امروزی در جهت ارضای این خواست و نیاز زنانه در زنان و البته برخی از مردان است. نگاهی به تبلیغات تلویزیونی سراسر دنیا این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. تبلیغات تلویزیونی با تحریک و تهییج این میل زنانه به شیوه‌های گوناگون به خودشیفتگی فرهنگی که منجر به مصرف و مصرف‌گرایی می‌شود، دامن می‌زنند. در این تولیدات و تبلیغات هر چیز تازه‌ای به سرعت کهنه می‌شود و مدام معیار زیبایی تغییر می‌کند تا برخی از زنان و مردان  در مسابقه زیبایی و تازگی مدام مجبور به مصرف شوند. در چنین شرایطی، افراد مجبور به کار و فعالیت بیشتر می‌شوند تا از قافله به روز بودن عقب نمانند و بدین ترتیب، تولید با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد.
تبلیغات تلویزیونی با تحریک و تهییج این میل زنانه به شیوه‌های گوناگون به خودشیفتگی فرهنگی که منجر به مصرف و مصرف‌گرایی می‌شود، دامن می‌زنند.
 در جوامعی که زنان عزت نفس کافی نداشته باشند یکی از ویژگی‌های زنان نداشتن حس بودن است، حسی که به فرد احساس ارزشمندی می‌دهد. در چنین شرایطی، زنان برای پر کردن این خلأ به داشتن رو می‌آورند. این داشتن خود را در خریدهای غیرضروری نشان می‌دهد، خریدهایی که هیچ‌گاه تمامی ندارد، چرا که قادر به پر کردن آن خلأ نیست و ما اصطلاحا از آن به مصرف‌گرایی در زنان یاد می‌کنیم. یکی دیگر از ویژگی‌های هر اجتماعی سپردن نقش‌های متفاوت به اعضای خویش است. در واقع، هر یک از ما رفتاری را از خود نشان می‌دهد که جامعه از ما انتظار دارد. در جامعه ای که ، زن هیچ نقشی در کار و تولید ندارد و بیشتر مصرف‌کننده است.  در چنین تقسیم نقشی، زن خود را ناخودآگاه در موقعیت مصرف‌کننده می‌یابد و مرد در زیر بار ایفای نقش خود درمی‌ماند. در این شرایط، همه به انتقاد از مصرف‌گرایی زنان برمی‌خیزند .
در دنیای امروز افراد به دنبال این هستند که با مصرف بیشتر خود را در سطح افراد غنی و ثروتمند نشان دهند نه اینکه بر اساس میزان درآمد یا دارایی شان به مصرف رو آورند. محمدرضا زیبایی‌نژاد(مسئول دفتر مطالعات و تحقیقات زنان)، در نشست تخصصی زن،‌ اقتصاد و خانواده گفت: باتوجه به جایگاهی که زن در خانواده به عنوان مادر و فردی که در انتقال ارزشهای اخلاقی به نسل بعد مؤثر است می‌تواند در اصلاح الگوی مصرف نقش بسیار مهم داشته باشد.
اگر در خانواده‌ای مصرف و استفاده از کالاهای مصرفی توسط مادر خانواده مدیریت نشود اقتصاد خانواده دچار مشکل می‌شود. 
در جوامعی که زنان عزت نفس کافی نداشته باشند یکی از ویژگی‌های زنان نداشتن حس بودن است، حسی که به فرد احساس ارزشمندی می‌دهد. در چنین شرایطی، زنان برای پر کردن این خلأ به داشتن رو می‌آورند.
همان طور که نقش زن در جامعه سنتی در قناعت بسیار چشمگیر بوده است،‌ در جوامع مدرن هم در گرایش یاعدم گرایش افراد خانواده به مصرف گرایی بسیار مؤثر است. زن با استفاده از جایگاه ویژه‌ای که از لحاظ احساسات و عواطف در خانواده دارد نیز می‌تواند بر روی الگوی مصرف و نظام اقتصادی خانواده تأثیر مستقیم داشته باشد.
وی یکی از دلایل عمده جوامع کنونی به مصرف‌گرایی را وقت و ارزش‌دادن افراد برای خرید در زندگی بیان کرد و گفت: وقت و انرژی که امروزه افراد برای خرید صرف می‌کنند از نکات مهمی در گرایش به مصرف‌گرایی است.
اگر مصرف کردن به عنوان یک الگوی رفتاری برای انسان به امری عادی تبدیل شود ممکن است در اخلاق جنسی وی هم تأثیر بگذارد. همان طور که فرد برای ارضای احساسات مصرف گرایانه خود دائم به دنبال خرید است برای ارضای تمایلات نفسانی خود بر همین اساس عمل می‌کند. وی ابراز داشت: مقوله مصرف امروزه تحت سیطره نظام سرمایه داری شکل گرفته است و هر قدر انتظارات افراد از زندگی بیشتر باشد،‌ رضایتمندی افراد از زندگی کمتر می‌شود.
جامعه شناسان معتقدند به طور معمول افرادی که برای کسب درآمد تلاش می کنند، دقت بیشتری هم در خرید خواهند داشت به همین خاطر است که برخی صاحبان پول های باد آورده و یا نوجوانان خارج از کنترل و بی اختیار به خرید وسایل غیر ضروری می پردازند.
 این حالت سردرگمی در حالی است که راه حل وجود دارد اما باید به آن توجه شود. باید لذت خود را در معنویات جستجو کنیم چرا که یک لذت ماندگار است و اگر کسی از خرید، لذت می برد می تواند محصول خریداری شده خود را در اختیار فرد محتاجی قرار دهد تا از این طریق بتواند به لذت خود جهت صحیح بدهد.
تبیان
 

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :