10زنگ خطر جدی برای دوران عقد
شناخت جلسات خواستگاری و نامزدی برای انتخاب کردن است ولی شناخت دوران عقد برای ایجاد تفاهم و سازگاری بیشتر است.


اگر به خاطر داشته باشید در مقاله
خلاصی از پیله تجرد در مورد ازدواج های آسان صحبت کردیم و اینکه در این نوع ازدواج ها می توان دوران عقد را تا زمان مهیا شدن شرایط ازدواج برای هر دو طرف طولانی کرد. از طرف دیگر توضیح دادیم که هدف از ازدواج های آسان و در سنین پایین این نیست که دختر و پسر بدون آگاهی ها و مهارتهای لازم وارد زندگی زناشویی شوند و با بر اساس یک بعد(یا نیاز) همسرشان را شتابزده انتخاب کنند.


اما فکر می کنید چطور می توانید دوران عقد را به یک دوران شناخت دقیق تبدیل کنید تا در ادامه ازدواج موفقی داشته باشید؟

به طور کلی شناخت در این دوران شامل بعد عینی و غیر عینی است. بعد عینی شامل بررسی طبقه اجتماعی، تحصیلات، سن، مسائل اقتصادی و .. است که مسلما در دوران خواستگاری و تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته اند و تنها در دوران عقد نیاز به تکمیل بیشتر دارد.

اما آنچه که بررسی آن در این دوران بسیار مهم تر به نظر می رسد، شناخت غیر عینی است که شامل لایه های زیرین شخصیت همسر شما و ابعاد اخلاقی و روانی و حتی اعتقادی او می شود. چنین شناختی ضمن معاشرت بیشتر با طرف مقابل و اقوام او به دست می آید و به شما نشان می دهد که آیا طرف مقابل تان نسبت به ادعاهایی که در دوران خواستگاری داشته صداقت لازم را دارد یا خیر؟

 شناخت جلسات خواستگاری و نامزدی برای انتخاب کردن است

ولی شناخت دوران عقد برای ایجاد تفاهم و سازگاری بیشتر

 
عشق

در این معاشرتها طرفین با فرهنگ و اخلاق یکدیگر یبشتر آشنا شده و می توانید از طریق دید و بازدید با خانواده همسر و اقوام نزدیک او، بخشی از مسایلی را که همسرتان با آن ها رو به رو بوده است ارزیابی کنید. این ارزیابی حتی در تصمیم گیری نهایی شما تاثیر گذار خواهد بود.

در حقیقت می توان گفت که شناخت جلسات خواستگاری و نامزدی برای انتخاب کردن است ولی شناخت دوران عقد برای ایجاد تفاهم و سازگاری بیشتر.

در این دوران، بیش از هر چیز باید به 10 مورد اساسی در روابط خانواده همسرتان با یکدیگر و مهم تر از آن، در مقایسه خصوصیات شخصیتی همسرتان با خود توجه کنید. این 10مورد مهم ترین پایه های تفاهم شما در زندگی آینده تان خواهند بود که نبود هر کدام از آنها می تواند زنگ خطری برای زندگی مشترک شما باشد. 

1- هماهنگی در عقاید مذهبی

مطالعات علمی نشان داده که بالاترین میزان شکست در ازدواج در خانواده هایی دیده می شود که یا زن و مرد به مذهب و مسلک خاصی معتقد نیستند و یا اینکه تناسبی میان عقاید مذهبی آنها وجود ندارد. بنابراین تعادل و هماهنگی میان عقاید دینی لازم و ضروری به نظر می رسد.

2- داشتن اهداف مشترک

در یک زندگی زناشویی موفق زن و مرد باید دارای اهداف مشترکی باشند. به طور کلی اهداف سه دسته اند: اهداف کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت. برای موفقیت در روابط لازم است که زن و مرد ابتدا در اهداف بلند مدت و سپس در اهداف میان مدت تفاهم لازم را داشته باشند. مسلما تفاهم و هماهنگی در این دو دسته از اهداف منجر به هماهنگی نسبی در اهداف کوتاه مدت می شود.

 

مطالعات علمی نشان داده که بالاترین میزان شکست در ازدواج در خانواده هایی دیده می شود که یا زن و مرد به مذهب و مسلک خاصی معتقد نیستند و یا اینکه تناسبی میان عقاید مذهبی آنها وجود ندارد. بنابراین تعادل و هماهنگی میان عقاید دینی لازم و ضروری به نظر می رسد

 

عشق

3- محبت متقابل

محبت از نیازهای اساسی انسان است اگر این نیاز در زندگی زناشویی تأمین نشود، نمی توان امید چندانی به ادامه زندگی داشت. اگر زن مرد در دوران عقد احساس محبت نسبت به طرف مقابل نداشته باشد و یا حتی این محبت رو به افزایش نباشد، باید در درستی این ازدواج بیشتر فکر کرد. بی علاقگی می تواند یک زنگ خطر جدی برای زندگی مشترک شما باشد.

 

4- احترام متقابل

وجود احترام متقابل میان طرفین از جمله معیارهایی است که بر اساس آن می توان نسبت به تداوم بخشیدن یا نبحشیدن به زندگی مشترک تصمیم بگیرند. نادیده گرفتن این شرط می تواند زندگی شما را ذره ذره وارد بحرانی کند که بیرون آمدن از آن بعد از آن همه پرده دری کردن و بی احترامی دیدن تقریبا ناممکن است.

 

5- دستیابی به احساس یکی شدن

,نامزدی,شناخت,عقاید,ازدواج با اجازه بزرگترها

یکی از دلایلی که ازدواج در اسلام امری مقدس به شمار می رود، آن است که ازدواج اولین گامی است که انسان از خود دوستی و خودمحوری به سوی دگر دوستی پیش می رود.

شاید این مرحله را بتوان مشابه رسیدن به همدلی دانست یعنی مرحله ای که در آن فرد تنهابه نیازها و خواسته های خود توجه نداشته و دیگری را هم به طور جدی مورد توجه قرار دهد.

یکی دیگر از معانی احساس ما شدن و همدلی، این است که زن و مرد آنچه را که برای خود می پسندد برای دیگری نیز پسندیده و آنچه را برای خود دوست ندارد برای همسرش هم نخواهد. مسلما رسیدن به این مرحله موجب می شود که زن و مرد احترام بیشتری برای هم قائل شده و یا همچنین از محبت متقابل به یکدیگر دریغ نکنند.

 البته نمی توان توقع داشت که در اوایل دوران عقد چنین احساسی میان آنها به طور کامل وجود داشته باشد بلکه به مرور زمان و با گذشت دوره عقد، شدت این احساس نیز باید بیشتر شود.

در مقاله بعدی در مورد پنج معیار بعدی صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

مریم عطاریان- بخش کلوب ازدواج


 

مقالات مرتبط:

عقدکرده هابخوانند

زمانی برای تمرین همسربودن

فرازوفرودهای دوران عقد

چندقانون برای دوران نامزدی

دوران نامزدی

,نامزدی,شناخت,عقاید,ازدواج با اجازه بزرگترها

نامزدی، آزمون سخت زناشویی !

معیارهای واقعی ازدواج برای برخورداری از یک زندگی مناسب متنوع و مختلف است. درواقع شکل گیری یک زندگی ایده آل و لذت بخش بستگی به عوامل مختلفی دارد که توجه به آنها بسیار ضروری است.
,نامزدی,شناخت,عقاید,ازدواج با اجازه بزرگترها

مهم و ضروری در دوران عقد

بدون شک توجه به نیازهای فیزیولوژیک به ویژه ارضای غرایزجنسی، از جمله نیازهای اساسی زن و مرد است که آن دو را به ازدواج سوق می دهد. با ارضای صحیح میل جنسی، فرد از لحاظ فکری و روانی نیز به آرامش دست می یابد. اغلب دخترها و پسرهایی یه در یشور ما با هم ازدواج می
,نامزدی,شناخت,عقاید,ازدواج با اجازه بزرگترها

نامزدی فصل تلخ یا شیرین؟

ازدواج، اتفاقی است که برای شکل گیری آن به صورت درست و پایین آوردن ضریب ناکامی در آن، عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند. توجه به این عوامل شاید بسیار مهمتر از تشویق افراد به امر ازدواج است. یکی از مهمترین عواملی که در شرایط پس از ازدواج اثر می گذارد، د
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :