عقد کرده ها بخوانند، دوران عقد، رفتار دوران عقد، نکات مهم دوران عقد، عقد آکا
دوران عقد,دوران عقد و نامزدی,دوران عقد+روابط,دوران عقد و روابط زناشویی,دوران عقد از نظر اسلام,دوران عقد و رابطه,دوران عقدی,دوران عقد طولانی,دوران عقد و نامزدی,د

  عقد کرده ها بخوانند

«دوران عقد» دوره ای پس از خواندن صیغه عقد دایم است که رابطه میان دختر و پسر را رابطه ای مشروع و قانونی میسازد. دختر و پسر با عقد شرعی و قانونی با یکدیگر پیمان ازدواج را بسته اند، اما هنوز در دو آشیانه اند.
این دوران دارای اهمیت ویژه ای میباشد که به پاره ای از آن میپردازیم ...

1- برای دختر و پسر  که از کودکی در کنار خانواده خود زندگی کرده اند و با اعضای خانواده مانوس بوده اند، جدایی ناگهانی دشوار است و این امر ممکن است سبب ایجاد خلا عاطفی برای  آنها «به ویژه دختر» گردد. لذا دوران عقد فرصتی است تا به تدریج هم دختر و پسر و هم خانواده های آنها آماده پذیرش و تحمل این جدایی شوند.
2- دختر و پسر که تا چندی پیش از این، با یکدیگر ناآشنا و بیگانه بوده اند، برایشان سخت است که یک باره در کنار هم قرار گیرند و زندگی مستقلی را آغاز کنند. دوران عقد میتواند این فرصت را برای آنها فراهم سازد تا با انس و همدلی که به مرور زمان نسبت به یکدیگر پیدا میکنند، با آمادگی و آرامش بیشتری زندگی مشترک خود را آغاز کنند.
3- نکته مهم و اساسی این است که در این دوران دختر و پسر میتوانند به شناخت بیشتری از یکدیگر دست یابند و به شناخت قبلی خود «که پیش از این دوران، در مرحله انتخاب به دست آورده اند»، عمق بیشتری ببخشند تا خود را برای تفاهم و سازگاریو بالندگی مطلوب در زندگی مشترک آینده آماده سازند.
4- دختر و پسر در این مدت میتوانند برای پذیرش مسئولیت زندگی مشترک آمادگی لازم را به دست آورند. این دوران فرصت مناسبی برای برنامه ریزی زوج های جوان برای استقلال و شکوفایی زندگی مشترک است همچنین شور و نشاط و امید نسبت به زندگی آینده که با سخنان پرامید و رفتار متین و مطمئن از جانب دختر و پسر میسر میگردد.
5- با شروع دوران شیرین عقد، خداوند متعال محبت و عشق بی نظیری را میان دختر و پسر به وجود میآورد، به طوریکه آنها از دیدن یکدیگر خوشحال شده و آرامش درونی خاصی را احساس میکنند و با دیدارهای صمیمانه در این دوران، مهر و محبت آنها نسبت به هم افزایش مییابد. باید توجه داشت رفتار و گفتار آنها در افزایش محبت یا کاهش آن موثر است.
 در  دوران  عقد دختر و پسر میتوانند به شناخت بیشتری از یکدیگر دست یابند و به شناخت قبلی خودکه پیش از این دوران، در مرحله انتخاب به دست آورده اند، عمق بیشتری ببخشند
6- اگر این دوران با هوشیاری و خردمندی سپری شود، تبدیل به شیرین ترین و به یادمانیترین دوران زندگی زوج های جوان میشود. زیرا دختر و پسر، از داشتن موهبت همسر بهره مند هستند و نیز مسئولیت ها و تعهدات کمتری نسبت به یکدیگر دارند. (پسر تعهد کمتری نسبت به هزینه و تامین مایحتاج زندگی دارد و دختر نیز مسئولیت اداره خانه را بر عهده ندارد).
7- خانواده های همسران در این فاصله میتوانند برای تهیه مقدمات ازدواج آنها آمادگی لازم را پیدا کنند.
8- این دوران زمان مناسبی برای تامین نیازهای دختر و پسر است تا بدین وسیله هر دو به آرامش و سکون برسند. یکی از این نیازها، نیاز به مورد توجه واقع شدن است که برای تامین آن دختر و پسر در دوران عقد باید عواطف و احساسات یکدیگر را در نظر بگیرند و برای آن ارزش قابل توجهی قائل باشند.
- ملاقات زوجین در دوران عقد
دیدارهای همسران در دوران عقد از اهمیت بسیاری برخوردار است. این دیدارها از دو جهت سودمند است: همسران میتوانند هم از کنار هم بودن لذت ببرند و هم با روحیات و اخلاق یکدیگر آشنا شوند.
اما برای اینکه این ملاقات ها به دور از تنش و به نحو سالم و مطلوب صورت گیرد توجه به نکته زیر ضروری است:
- جهت ملاقات یکدیگر زمان و دفعات آن را با مشورت همسر و خانواده او تعیین کنید، زیرا رعایت این مسئله دارای محاسن زیر است:
اگر خانواده عروس از زمان حضور داماد در خانه خود آگاه باشند، به راحتی میتوانند مقدمات لازم برای پذیرایی و استقبال از او را فراهم کنند، در این صورت داماد نیز احساس میکند که مورد احترام قرار گرفته است و خانواده دختر نیز به خاطر سرزده آمدن داماد دچار نگرانی و ناراحتی به لحاظ فراهم نبودن مقدمات پذیرایی از او نمیشوند.
به دلیل نظم حاکم بر این گونه ملاقات ها، دختر و پسر از آرامش روانی برخوردار میشوند. زیرا داشتن نظم یک نیاز روانی است.
دختر برای دیدار همسر خود آمادگی بیشتری دارد و خود را برای دیدار با او آماده میکند. بدین ترتیب برای همسر خود جذابیت بیشتری خواهد داشت و این باعث رضایت مندی آنها از ملاقات با یکدیگر میشود.
در ملاقات هاییکه در دوران عقد با یکدیگر دارید برای موفق و شاداب بودن این دیدارها باید مقدماتی فراهم کنید:
توجه به خود و آراستگی ظاهر خود داشته باشید. آراستگی پسر این است که به وضعیت اصلاح موهای خود و مرتب بودن آنها، تمیز بودن کفش و لباس ها، استفاده از عطر مناسب و مورد علاقه همسر توجه داشته باشد. آراسته بودن دختر نیز این است که لباسی بپوشد که برازنده اوست. خود را به نحوی مطلوب و زیبا آرایش کند. موهای خود را به شکلی مناسب و زیبا مرتب نماید و از عطری مناسب که مورد علاقه همسرش است و جذابیت او را بیشتر میکند استفاده نماید.
همیشه قبل از حضور در خانه همسرتان، با تماس تلفنی آنها را از آمدن خود مطلع سازید. در صورتیکه مجبور به لغو قرار ملاقات شدید، حتماً سریع به آنها خبر دهید و اگر هم به منزل همسرتان دیر رسیدید از آنان عذرخواهی کنید.
برای همسرتان هدیه ای مناسب در حد توان خود و سلیقه او تهیه کنید. یک شاخه گل نیز میتواند احساس خوبی را در همسرتان ایجاد کند که حاکی از عشق و محبت شما نسبت به اوست.
از نوشتن کلمات زیبا بر روی هدیه خود دریغ نکنید. (عباراتی مانند: «عزیزم دوستت دارم»، «تقدیم با عشق»، «تقدیم با صمیمانه ترین محبت ها»، «تقدیم به زیباترین گل زندگی ام» و...
ناگفته نماند که گفتن این کلمات در هنگام دادن هدیه، محبت شما را در دل همسرتان بیشتر خواهد کرد.
(زوج های جوانیکه به خاطر وضعیت خاص شغلی یا تحصیلی کمتر موفق به دیدار یکدیگر میشوند، بهتر است در همان ملاقات های اندک خود، آن چنان با گرمی و محبت و صمیمیت و عشق با یکدیگر برخورد کنند(با به کاربردن کلماتی که حاکی از عشق و علاقه زیاد آنها به همسرشان است) که در هنگام عدم حضور همسرشان با یادآوری آن خاطرات شیرین، عشق به همسرشان هم چنان در دلشان پایدار بماند.
خانواده همسران هم باید در حد توان خود وسایل لازم برای یک پذیرایی گرم و صمیمی از آنها را فراهم سازند. با گشاده رویی پذیرای آنها باشند و در صورت امکان اتاقی را برای ملاقات خصوصی آنها اختصاص دهند.
قبل از ملاقات خصوصی با همسر باید مدتی را با خانواده او به گفت وگو و احوالپرسی بپردازید.
استقبال گرم از همسر هنگام ورود به منزل یکی از عوامل پایه ای و استحکام خانواده است.
در ملاقات خصوصی ابتدا با گفتار نرم و صمیمانه که حاکی از اشتیاق نسبت به یکدیگر است، با هم احوالپرسی کنید. در آغوش گرفتن و بوسیدن هم یکی از امور ضروری در این ملاقات ها میباشد که نشانه محبتتان به یکدیگر است.
با کلمه زیبا و دلنشین از هدیه همسرتان تشکر کنید و متقابلاً علاقه خود را به او ابراز کنید. هدیه همسرتان با عشق و علاقه به شما تهیه شده است، مبادا ارزش حقیقیآن را به واسطه هزینه کم یا اندازه کوچکش نادیده بگیرید.
سعی کنید در این دیدارها با یکدیگر گفت و گو داشته باشید. زیرا صحبت نکردن با یکدیگر موجب سردی در روابط میان شما میگردد. ضمن اینکه با انجام این گفت و گوها، میتوانید از یکدیگر شناخت بیشتریپیدا کنید و با روحیات و خصوصیات رفتاری یکدیگر آشنا شوید.
از همسر خود تعریف کنید. از نوع رفتار او، وضعیت ظاهری، از عطریکه استفاده کرده است و... اینها از جمله عواملی است که بر جذابیت ملاقات های شما می افزاید و موجبات دلبستگی بیشترتان را فراهم میکند.
آنچه در دل دارید به زبان آورید و نگذارید نکات کوچکیکه موجب ناراحتی شما شده است پنهان نماند. زیرا با انباشته شدن حرف های کوچک است که انبوهی از مشکلات به وجود می آیند
در سخن گفتن باید علایق همسر خود را در نظر بگیرید نه اینکه حرف هایی بزنید که تنها خودتان به آن علاقه دارید.
حتما سخن خود را با پیامی مثبت آغاز کنید. از کلماتی زیبا و مناسب استفاده کنید.
شاد و با نشاط سخن بگویید. این هنری است که باید فرا گرفت.
ملایمت در کلام بسیار موثر است. حتماً با همسرتان با نرمی، ملایمت و گرم صحبت کنید.
نه آن قدر در پرده و مبهم صحبت کنید که همسرتان صحبت شما را متوجه نشود و نه به گونه ای صحبت کنید که از آن تندی ورک گویی آزاردهنده استنباط شود.
گفتن حرف های امیدوار کننده (البته نه دروغ) میتواند چشم انداز آینده ای روشن را در برابر همسرتان جلوه گر سازد.
گفت وگوی سالم باید دو طرفه باشد. (به این معنی که نباید همواره یک نفر صحبت کند و دیگری شنونده باشد. فرصت صحبت کردن را به همسرتان نیز بدهید.)
از اهمیت و ارزش نگاه های چشم در چشم بدون کلام هرگز غافل نشوید.
از همین ابتدای زندگی مشترک، یاد بگیرید که آنچه در دل دارید به زبان آورید و نگذارید نکات کوچکی که موجب ناراحتی شما شده است پنهان نماند. زیرا با انباشته شدن حرف های کوچک است که انبوهی از مشکلات به وجود می آیند.
سعی کنید شنونده خوبی برای صحبت های همسرتان باشید. با دقت و توجه کامل به سخنان او گوش دهید و در مواقع لازم با او همدردی و همدلی نمایید. بدین ترتیب همسر شما احساس میکند که یار و یاور و مددکار خوبی را در کنار خود دارد.
صداقت در گفتار عامل مهم دیگری است که به تداوم گفت وگو می انجامد و میتواند همسرتان را برای وارد شدن در زندگی با شما دلگرم سازد. دروغ گویی ناشی از عدم توانایی، ترس و نگرانی و ساده انگاشتن همسر است. برای جلب اعتماد بیشتر و استحکام روابط زناشویی از دروغ گویی اجتناب کنید.
برای جلب اعتماد بیشتر و استحکام روابط زناشویی از دروغ گویی اجتناب کنید.
لازم نیست تمام اسرار زندگی خود یا خانواده خود را با همسرتان درمیان بگذارید. اسراری را که به زندگی زناشویی شما چندان ارتباطی ندارد و آشکار شدن آن به روابط شما با همسرتان لطمه وارد میسازد، تا پایان عمر محفوظ داشته و بر ملا نسازید.
از قهر کردن و ترک گفت وگو بپرهیزید؛ ترک کردن گفتگو به حالت قهر باعث آسیب های روانی میگردد. ضمن اینکه در دوران عقد، ممکن است موجب تردید در ادامه زندگی مشترک شود.
در گفت وگوی با همسرتان هرگز از خواستگاران و خاطرخواهان قبلی خود یاد نکنید، زیرا باعث دلسردی میان شما و همسرتان میشود. (زوج های جوانیکه از یکدیگر دور هستند خوب است نکات مذکور را در حین گفت وگوهای تلفنی که با یکدیگر دارند، مراعات نمایند.)
گاهی یک نگاه محبت آمیز و تبسمی بر لب، بیشترین عشق و گرمی را به همسر می بخشد و موجب دلگرمی او برای ادامه زندگی مشترک خواهد شد. خالق دل ها، نگاه صمیمانه و عاشقانه همسران به یکدیگر را عبادت میداند.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) فرمودند: «وقتی مرد به زن خود با محبت مینگرد و زنش به او با مهر نگرد، خداوند به دیده رحمت به آنها مینگرد.»
نوشتن نامه های عاشقانه محبت شما را به یکدیگر زیاد میکند.
در صورتیکه تلفن همراه دارید پیام کوتاه را فراموش نکنید. پیام های کوتاهی تلفنی که سرشار از محبت است بر محبت و علاقه شما می افزاید.
از مناسبت های خوش، عکس بگیرید. از نامه ها، عکس ها، فیلم های زیبای این ایام به خوبی محافظت کنید و برای استحکام بیشتر پیوندتان، تا پایان عمر، هر چند وقت یک بار آنها را با هم مرور کنید.
تبیان


شش نکته که در خواستگاری باید سنجید

شش نکته که در خواستگاری باید سنجید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خوش صحبت,دنبال مال,justify;,روحی,جسمانی,ازدواج,خواستگاری,مذهبی
قبل از خواستگاری اول انتخاب کنید

قبل از خواستگاری اول انتخاب کنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بله عروس خانم,عروس فراری از داماد حالا,بله سر عقد,عاشق شوهرش,تکراری روزهای دور,خواستگاری اول انتخاب,سال‌ها,طول
خواستگاری بدون سیاه کاری

خواستگاری بدون سیاه کاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواستگاری شوخی کردم,خواستگاری قاشق از چنگال,خواستگاری های جالب,خواستگاری,خواستگاری فامیل دور,خواستگاری کفش از توپ,خواستگاری به انگلیسی,خواستگاری بچه فامیل دور,خواستگاری دختر از پسر,خواستگاری در برج می
سؤال و جواب های خواستگاری

سؤال و جواب های خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سؤال و جواب های خواستگاری,جلسات اولیه میزان,بدهد اطلاعاتی,ازدواج سنتی,روشن,تناسب,ازدواج,جلسات
خواستگاری در چت روم

خواستگاری در چت روم

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ازدواج‌های اینترنتی در گفتگو,تغییراتی در شیوه ازدواج جوانان,اینترنتی با جنس مخالف,قرآنی ایران,قرآنی متعددی درباره,دنبال چاپ گزارشی,مساله مهم,جمله موضوعاتی
خواستگاری با چشمان باز

خواستگاری با چشمان باز

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جلسات را ادامه,آشنایی خانواده,هنوز وقت لازم,justify;,خواستگاری,جلسات,همچنین,گفتگو
خواستگاری پشت درهای بسته

خواستگاری پشت درهای بسته

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کاملا رسمی شماست و پشت در اتاق,اولین جلسه صحبت کاملا,خواستگاری پشت,نفر چشم انتظار,بسته,احتمال,اضطراب,خواستگاری
با ما به خواستگاری بیایید

با ما به خواستگاری بیایید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
موضوع خواستگاری مطرح,خواستگاری,نکات ریزی,موضوع,روز,فرصتی,مطلب,ملاقاتی
تقلب شب خواستگاری

تقلب شب خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواستگاری,مهارت,مهارت در سوال,مطالبی,اعتقاد,تشکیل,ایران,مشترک
خواستگاری با بهترین نتیجه

خواستگاری با بهترین نتیجه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواستگاری با بهترین نتیجه,مشاور مرکز مشاوره,بودند و حالا در جایگاه,صحبت های گرم,تربیتی,سایت,آقای,خواستگاری
خواستگاری از نوع پیامکی

خواستگاری از نوع پیامکی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
انتخاب همسر با چشمان باز,هرگز سراغ,چند برابر جالب,روز اول نامزدی ارتباط,می‌خواهید در جریان,کار سختی,می‌خواهید,شرایطی که می‌خواهید جواب منفی,خودمان را پشت گوشی تلفن
مطرح کردن این سوالات در خواستگاری خطرناک است آکا

مطرح کردن این سوالات در خواستگاری خطرناک است آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
انتخاب همسر با چشمان باز,زمینه خواستگاری,همسرم خانم فعالیت اجتماعی,شخصیت فرد آشنا,مراسم خواستگاری ضمن,مطرح,سوالات,خواستگاری,خطرناک,هفته,شخصیت,انتظار,رنگ,دوره,تجربه شرایط خاص و متفاوت,دوره,خانواده,خط
پرسیدن این سوالات را در خواستگاری فراموش نکنید

پرسیدن این سوالات را در خواستگاری فراموش نکنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سوالات مهم ترین بخش خواستگاری,مرد درک,معیارهای یک رابطه ایده‌آل به عقیده,پاسخ این سوال اطلاعات,مسایل مختلف در اختیار,مردها,احساسی و سردی,ازدواج
زیرمیزی های قبل خواستگاری

زیرمیزی های قبل خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برای شناخت همسر آینده تان باید کمی زرنگ باشید و از رفتارهای ساده و جواب های معمول, نتیجه گیری های پیچیده کنید.
تقلب هایی مخصوص خواستگاری

تقلب هایی مخصوص خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
در جلسه کنکور ازدواج, برخی تست ها جواب منفی دارد, پس حواس تان باشد که کدام گرینه را انتخاب می کنید.
صفحه 1 از 4
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :