ده نکته برای اولین جلسه خواستگاری، خواستگار،خواستگاری، مراسم خواستگاری، شب خواستگاری - کلوب ازدواج آکا
در اولین جلسه خواستگاری چه بگوییم؟ و اولین جلسه خواستگاری چه بگوییم و سوالات اولین جلسه خواستگاری و آداب اولین جلسه خواستگاری و اولین جلسه ی خواستگاری را در آکا

ازدواج - ازدواج آسان - ده نکته برای اولین جلسه خواستگاری

در ازدواج های سنتی بخش مهمی از شناخت در جلسه خواستگاری اتفاق می افتد. شما شاید چندین جلسه در خواستگاری و حتی در خلوت با همسر آینده تان مذاکره داشته باشید اما غیر از این مذاکره ها، مواردی هستند که در اولین برخوردها خود را نشان می دهند و شما باید برای داشتن یک جلسه خواستگاری موفقیت آمیز به آنها توجه کنید.

1- دقت کنید شخصی که برای ازدواج انتخاب می کنید، آیا شخصیت اجتماعی است؟ یعنی مجموعه حرکات، رفتارها، آداب معاشرت و برخورد اجتماعی اش با عقاید شما همخوانی دارد یا خیر؟ اگر همخوانی وجود داشت، تحقیقات جزئی در مورد خانواده اش به عمل آورید و خانواده او را با خانواده خود از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مقایسه کنید، اگر در یک ردیف بودید، به خواستگاری بروید یا اجازه دهید به خواستگاری تان بیایند.

2-  در مراسم خواستگاری، زیباترین لباس های تان را به تن کنید و پوششی مناسب داشته باشید چرا که اولین دیدارها همیشه در اذهان باقی می ماند. در تمام طول مراسم خواستگاری، متانت و وقار باید از ناحیه هر دو خانواده مراعات شود

3- هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید و دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید سنجیده حرف بزنید.

 4- در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر، بنا را بر صداقت بگذارید و متعهد شوید که آن چه می گویید، کاملاً از سر صداقت باشد و به این تعهد خود نیز پایبند شوید. بهتر است به عنوان اولین سؤال، از فرد مقابل بخواهید خودش را به طور کامل معرفی کند و خلاصه ای از گذشته زندگی اش را برای شما بگوید و خودتان نیز متقابلاً خلاصه ای از سرگذشت خود را مطرح کنید.

5- پس از این که از گذشته و شرح حال فرد مقابل مطلع شدید، می توانید دیدگاه او را درباره مذهب جویا شوید و بعد، متقابلاً دیدگاه خودتان را راجع به مذهب مطرح کنید. مطلب دیگری که می توانید سؤال کنید، نگرش مخاطب شما درباره مسائل اقتصادی و نحوه درآمد است. شغل و میزان درآمد ماهیانه خود را مطرح کنید و آن چه واقعاً هست را بگویید.
آقایان باید امکانات مالی خود را توضیح دهند، اگر توان مالی شان در شرایط فعلی، بیش تر از امکانات موجود نیست، این مورد را نیز تذکر دهند و سپس، نظر دختر خانم را در این مورد بپرسند و ببینند ایشان چه مقدار پول را برای داشتن یک رفاه نسبی لازم می دانند و اگر خواسته های ایشان با درآمد آنان همخوان نیست، موضوع را مطرح و روی آن تأکید نمایند

6- وعده ها و قول هایی که با امکانات شما نمی خواند و امکان برآورده شدنش نیست، ندهید. همیشه برای بهتر شدن زندگی، تلاش کنید اما قول های نا به جا ندهید. علاوه بر نگرش خود و فرد مورد نظر در مورد مسائل مادی و اقتصادی، باید موقعیت اقتصادی هر دو خانواده را با یکدیگر مقایسه کنید. بسیار مهم است که دختر و پسر از یک ردیف اقتصادی با یکدیگر ازدواج کنند و ازدواج طبقات متضاد اجتماعی، اصلاً صلاح نیست.

7- یکی دیگر از مطالبی که حتماً باید در جلسه خواستگاری پرسیده شود، ارزش های خانوادگی ست. باید پی ببرید که در خانواده فرد مقابل، چه چیزهایی ارزش است. برای نمونه، اگر در خانواده شما، تحصیل جایگاه مهمی دارد و برای تحصیلات و فرد تحصیلکرده ارزش زیادی قائل اید، اما در خانواده شخص مورد نظر، هیچ بهایی به تحصیل داده نمی شود، جای تأمل دارد؛ باید اندکی دست نگه دارید.

8- هریک از طرفین در جلسه خواستگاری باید از طرف مقابل بپرسد به نظر او، یک همسر ایده آل چه شرایطی باید داشته باشد؟ اگر خصوصیاتی که مطرح می شود، در وجود او نیست، به سرعت اعلام کند که این خصوصیات فردی مورد نظر شما، در من نیست و یا اصلاً نمی توانم این گونه باشم.

9- خانم ها حتماً باید از خواستگارشان سؤال کنند که به نظر او زن باید با چه نوع پوششی در اجتماع ظاهر شود، چگونه باید با مردم نشست و برخاست کند، نظرش راجع به شاغل بودن زن چیست و ... اگر خانم ها در شرایط فعلی شاغل بوده و به شغل شان نیز علاقه مند هستند و کار کردن برای شان اهمیت دارد، اما احساس می کنند که خواستگارشان نظر چندان مساعدی نسبت به شاغل بودن آنان ندارد، باید به این نکته تأکید شدید کنند؛ حتی در صورت لزوم، آن را شرط ضمن عقد قرار دهند.

 10- مسأله دیگری که باید در خواستگاری مطرح شود، برنامه های فعلی و برنامه های آینده است. وضعیت فعلی تان را کاملاً مشخص نمایید، برنامه های آینده را نیز حتماً مطرح کنید. اگر قصد ادامه تحصیل دارید، این نکته را تذکر دهید. اگر قصد جا به جایی و مسافرت خارج از کشور دارید، باید پیش از ازدواج مطرح نمایید. اگر بیماری جسمانی خاصی دارید و یا قبلاً در زندگی شما اتفاقی افتاده است( نامزدی یا عقدی داشته و ناموفق بوده اید یا مسائل مشابهی داشته اید) آن را پنهان نکنید. شاید همه این مطالب را در جلسه خواستگاری نتوان مطرح کرد؛ هیچ اشکالی ندارد، تعداد جلسات خواستگاری را اضافه نمایید، مشروط بر این که حسن نیت داشته باشید.

ارزیابی جلسه گفتگو
پس از این که در طول جلسات خواستگاری، اطلاعات لازم را دریافت کردید و نکته ای برای تان مبهم نماند، زمان ارزش یابی و تجزیه و تحلیل فرا می رسد.

فرد مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهید، نکات مثبت را در شخصیت و موقعیت او جست و جو کنید و آن را در یک ستون زیر هم قرار دهید. در مقابل، ستونی را نیز به صفات و خصوصیات منفی اش اختصاص دهید. آن مورد یا مواردی از خصوصیات منفی که اطمینان صد در صد دارید تغییر می نماید را مثبت حساب کنید و سپس، آن ها را مورد سنجش قرار دهید و تحلیل کنید.

گاهی اوقات یک مورد منفی به تمام موارد مثبت برتری دارد. برای نمونه فرد مورد نظر، تحصیلات و شغل خوبی دارد، از خانواده خوب و نجیبی برخوردار بوده و موقعیت اقتصادی اش نیز مناسب است، اخلاق خوبی هم دارد اما تفاوت سنی خیلی زیادی با شما دارد؛ در این شرایط باید دست نگه داشته و برای ازدواج، عجله نکرد.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص: آکاایران

شش نکته که در خواستگاری باید سنجید

شش نکته که در خواستگاری باید سنجید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خوش صحبت,دنبال مال,justify;,روحی,جسمانی,ازدواج,خواستگاری,مذهبی
قبل از خواستگاری اول انتخاب کنید

قبل از خواستگاری اول انتخاب کنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بله عروس خانم,عروس فراری از داماد حالا,بله سر عقد,عاشق شوهرش,تکراری روزهای دور,خواستگاری اول انتخاب,سال‌ها,طول
خواستگاری بدون سیاه کاری

خواستگاری بدون سیاه کاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواستگاری شوخی کردم,خواستگاری قاشق از چنگال,خواستگاری های جالب,خواستگاری,خواستگاری فامیل دور,خواستگاری کفش از توپ,خواستگاری به انگلیسی,خواستگاری بچه فامیل دور,خواستگاری دختر از پسر,خواستگاری در برج می
سؤال و جواب های خواستگاری

سؤال و جواب های خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سؤال و جواب های خواستگاری,جلسات اولیه میزان,بدهد اطلاعاتی,ازدواج سنتی,روشن,تناسب,ازدواج,جلسات
خواستگاری در چت روم

خواستگاری در چت روم

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ازدواج‌های اینترنتی در گفتگو,تغییراتی در شیوه ازدواج جوانان,اینترنتی با جنس مخالف,قرآنی ایران,قرآنی متعددی درباره,دنبال چاپ گزارشی,مساله مهم,جمله موضوعاتی
خواستگاری با چشمان باز

خواستگاری با چشمان باز

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جلسات را ادامه,آشنایی خانواده,هنوز وقت لازم,justify;,خواستگاری,جلسات,همچنین,گفتگو
خواستگاری پشت درهای بسته

خواستگاری پشت درهای بسته

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کاملا رسمی شماست و پشت در اتاق,اولین جلسه صحبت کاملا,خواستگاری پشت,نفر چشم انتظار,بسته,احتمال,اضطراب,خواستگاری
با ما به خواستگاری بیایید

با ما به خواستگاری بیایید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
موضوع خواستگاری مطرح,خواستگاری,نکات ریزی,موضوع,روز,فرصتی,مطلب,ملاقاتی
تقلب شب خواستگاری

تقلب شب خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواستگاری,مهارت,مهارت در سوال,مطالبی,اعتقاد,تشکیل,ایران,مشترک
خواستگاری با بهترین نتیجه

خواستگاری با بهترین نتیجه

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواستگاری با بهترین نتیجه,مشاور مرکز مشاوره,بودند و حالا در جایگاه,صحبت های گرم,تربیتی,سایت,آقای,خواستگاری
خواستگاری از نوع پیامکی

خواستگاری از نوع پیامکی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
انتخاب همسر با چشمان باز,هرگز سراغ,چند برابر جالب,روز اول نامزدی ارتباط,می‌خواهید در جریان,کار سختی,می‌خواهید,شرایطی که می‌خواهید جواب منفی,خودمان را پشت گوشی تلفن
مطرح کردن این سوالات در خواستگاری خطرناک است آکا

مطرح کردن این سوالات در خواستگاری خطرناک است آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
انتخاب همسر با چشمان باز,زمینه خواستگاری,همسرم خانم فعالیت اجتماعی,شخصیت فرد آشنا,مراسم خواستگاری ضمن,مطرح,سوالات,خواستگاری,خطرناک,هفته,شخصیت,انتظار,رنگ,دوره,تجربه شرایط خاص و متفاوت,دوره,خانواده,خط
پرسیدن این سوالات را در خواستگاری فراموش نکنید

پرسیدن این سوالات را در خواستگاری فراموش نکنید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سوالات مهم ترین بخش خواستگاری,مرد درک,معیارهای یک رابطه ایده‌آل به عقیده,پاسخ این سوال اطلاعات,مسایل مختلف در اختیار,مردها,احساسی و سردی,ازدواج
زیرمیزی های قبل خواستگاری

زیرمیزی های قبل خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برای شناخت همسر آینده تان باید کمی زرنگ باشید و از رفتارهای ساده و جواب های معمول, نتیجه گیری های پیچیده کنید.
تقلب هایی مخصوص خواستگاری

تقلب هایی مخصوص خواستگاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
در جلسه کنکور ازدواج, برخی تست ها جواب منفی دارد, پس حواس تان باشد که کدام گرینه را انتخاب می کنید.
صفحه 1 از 4
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :