امضاهایی برای دوام زندگی
دخترها باید بدانند که می‌توانند قبل از ازدواج شروطی را به این قباله ازدواج اضافه کنند و پسرها هم باید بدانند که با امضای این اوراق در برابر هر دادگاه و مرجعی خو

دست‌هایش از زیر تور سفید و در میان دست‌زدن‌های فامیل برگه‌ها را امضا می‌کرد. اول با قلمی که شبیه پر بود و خیلی بلند و سفید که توی فیلم عروسیشان زیبا باشد و بعد با یک خودکار معمولی که امضا‌ها زودتر تمام شود. صفحه‌هایی را جلوی او و همسرش ورق می‌زدند و آنها فقط برق چشم‌های یکدیگر را می‌دیدند و می‌خواستند که زودتر امضا‌ها تمام شود تا آنها بتوانند از جایشان بلند شوند و به مراسم عروسیشان برسند.

دفترها را از جلویشان جمع کردند. محضردار در میان بدرقه پدرانشان رفت و آنها وارد زندگی مشترکشان شدند. دختر هیچ‌وقت نفهمید چه بلایی سر قباله‌اش آمده است. فقط یادش می‌آمد که طبق رسومی آن را همراه با پارچه زیبایی خانواده همسرش به خانه پدرش بردند.

در تمام سال‌های زندگی‌اش هیچ‌وقت فکر نکرد که یکبار هم آن را از مادرش بگیرد و ببیند که چه چیزهایی را امضا کرده است. هیچ‌وقت از خودش نپرسید چرا باید آن دفترچه خانه مادرش باشد. 

 

 حالا که بعد از 10 سال شوهرش تصمیم گرفته بود که زندگی را پایان دهد و او فقط با یک چمدان به خانه پدری برگشته است، دفترچه‌ای را می‌بیند که آن روز زیر برگه‌هایش را امضا کرده و حالا می‌بیند که بر همان اساس حق‌هایی دارد که می‌تواند مطالبه کند.

 

حقوق تو!

«هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبود، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلا عوض به زوجه منتقل نماید.» این یکی از بند‌های قباله ازدواج است که توانسته است زندگی مریم را نجات دهد.

او که همسرش بعد از 5 سال به این دلیل که تصمیم گرفته بود با نامزد سابقش ازدواج کند می‌خواست مریم را طلاق بدهد، با مانع بزرگی مواجه شده بود.

مریم می‌گوید بعد از گریه و زاری که هیچ کاری برایم نکرد! به وکیل مراجعه کردم و او به من گفت که همسرت باید نیمی از اموالی را که با تو به دست آورده است، به تو بدهد و به این شکل همسرم مجبور بود که نیمی از مغازه و خانه را به نام من کند.

سوگل رحمانی، وکیل خانواده معتقد است که یکی از موارد ‌آموزش قبل از ازدواج هم باید ‌آموزش‌های حقوقی باشد. او می‌گوید: دختر و پسر باید بدانند که با ازدواج کردن به رابطه‌شان شکل قانونی می‌دهند و طرفین دارای حقوق و و ظایفی می‌شوند که قانون از آن حمایت می‌کند

سوگل رحمانی، وکیل خانواده، معتقد است بسیاری از مشکلات به خاطر عدم آگاهی به حقوق طرفین است. او معتقد است که در زمان ازدواج حقوق زیادی به زن‌ها تعلق می‌گیرد که آنها از آن خبر ندارند.

رحمانی می‌گوید: اطلاع داشتن از حقوق طرفین فقط به درد طلاق گرفتن نمی‌خورد اما زوج‌ها قباله را می‌بندند و وقتی باز می‌کنند که می‌خواهند طلاق بگیرند. در بسیاری موارد همین که زوج‌ها به یکدیگر حقوق و وظایفشان را گوشزد کنند جلوی بسیاری از اختلافات گرفته می‌شود.

او می‌گوید: وقتی مرد خانواده بداند که در صورت ندادن نفقه به مدت 6 ماه همسرش می‌تواند تقاضای طلاق بکند، اهمیت موضوع را برای او روشن می‌کند و باعث می‌شود که به این موضوع فکر کند یا هنگامی که بداند در صورت اعتیادش قانون هیچ حقی برایش قائل نیست، با آگاهی از این امر مسلماً احتیاط بیشتری خواهد کرد.

رحمانی معتقد است که یکی از موارد ‌آموزش قبل از ازدواج هم باید ‌آموزش‌های حقوقی باشد. او می‌گوید: دختر و پسر باید بدانند که با ازدواج کردن به رابطه‌شان شکل قانونی می‌دهند و طرفین دارای حقوق و و ظایفی می‌شوند که قانون از آن حمایت می‌کند. متاسفانه در بیشتر موارد ازدواج زوج‌ها آنقدر درگیر مسائل عاطفی هستند که به این موارد توجه نمی‌کنند.

 

من حق دارم تو نداری!

دختر می‌گفت شغلی که داری در شأن خانواده ما نیست و همسرش قبول نمی‌کرد. دختر می‌گفت قانون به من این حق را داده است که اگر شغلت به شأن خانواده ما نمی‌خورد از تو جدا شوم و همسرش می‌گفت کدام شأن؟ و هیچ‌کدام از این دو نمی‌دانستند که بندی از قباله‌ای که امضا کرده‌اند و مربوط به اشتغال زوج است به چه معنا است. اینها را دکتر ناصری مشاور خانواده می‌گوید.

او معتقد است که عدم آگاهی نسبت به حقوق زوجین باعث سوءتفاهم‌های زیادی می‌شود که اختلافات جدی در پی دارد. مطالعه سرسرانه و بی‌توجهی به قانون باعث می‌شود که زوجین به اشتباه برای خود حقوقی قائل شوند که باعث بروز برخی مشکلات شود. دکتر ناصری می گوید: «دخترها باید بدانند که می‌توانند قبل از ازدواج شروطی را به این قباله ازدواج اضافه کنند و پسرها هم باید بدانند که با امضای این اوراق در برابر هر دادگاه و مرجعی خود را قانونی مسوول کرده‌اند.»

 

 

بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از: تهران امروز

,حقوق زوجین,انتخاب همسر با چشمان باز
از صفحات سند چند برگی ازدواجتان یدام ییی را به دقت خوانده‌اید؟ فقط صفحه مربوط به مهریه را یا صفحه شروط ضمن عقد را؟ یا صفحه‌ای یه نام و مشخصات شما و همسرتان را ینار تاریخ عقد ثبت یرده؟
,حقوق زوجین,انتخاب همسر با چشمان باز

هنگام امضای عقدنامه دقت ینید

زوج‌های جوانی که برای رسمی یردن عقد زناشویی به دفاتر ثبت ازدواج می‌روند، حواسشان جمع باشد چرا یه از مدتی قبل 2 شرط به شروط دفترچه‌های نیاح اضافه شده است
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :