تفاوت بین عشق و هیجان در یک رابطه چیست؟
تفاوت بین عشق و هیجان در یک رابطه چیست؟ ،عشق و هیجان،شناختن عشق واقعی در رابطه،نشانه های عشق در رابطه،عاشق شدن در رابطه دوستی دختر و پسر

آکاایران: تفاوت بین عشق و هیجان در یک رابطه چیست؟

خیلی از اوقات در یک رابطه قرار می گیریم و فکر می کنیم که عاشق شده ایم اما در اصل این یک احساس هیجانی بیش نیست، و گاهی هم برعکس. «عشق» یکی از بهترین احساساتی است که بشر میتواند در زندگی خود تجربه کند. با عشق میتوان هر ناممکنی را ممکن کرد و تقریبا همه تلاش بشر در زندگی به عشق ختم میشود.

حتی سیاست مدارها و اشخاص نظامی که تصور میشود باید کمترین احساسات را دارا باشند نیز در مقابل عشق و عاطفه به زانو مینشینند و هیچ انسانی را گریز از آن نیست. اما این حس عمیق و ستودنی گاهی با هیجانات کوتاه مدت اشتباه گرفته میشود. وقتی شما فردی را برای نخستین بار میبینید و با یا فاقد دلیل خاصی قلبتان برایش میتپد و تمایل دارید هر لحظه در کنارتان باشد و مدام با حرف هایش و حس های زیبایش غرق در لذتتان کند، شاید تصور کنید که عاشق شده اید.

اما این امکان نیز وجود دارد که گرفتار هیجان شده باشید که دوام چندانی ندارد و پس از مدت زمان کوتاهی حباب علاقه تان خواهد ترکید و دست آخر، فاقد چشیدن مزه واقعی «عشق» از شریک عاطفی خود جدا خواهید شد. این را باید بدانید که انسان ها در نخستین ملاقات های خود با کسی که احساس میکنند بسیار دوستش دارند،

به شدت تحت تاثیر تفکرات احساسی و رمانتیک هستند و نمیتوانند بسیاری از واقعیت ها را آن طور که باید ببینند. اما فاقد شک هیچ کدام از ما دوست نداریم تا هیجانات مقطعی داشته باشیم و اغلب بدنبال یافتن عشق های پایدار و لذت های ماندگار هستیم. بنابراین، برای آغاز کردن یک رابطه سالم احساسی لازم است هیجان را از عشق بشناسید و بتوانید این دو احساس را از هم تمیز دهید.

آکاایران: تفاوت بین عشق و هیجان در یک رابطه چیست؟

بطور مثال، اگر شخص موردعلاقه شما در همان ابتدای آشنایی با توجهات بسیار زیاد و هدایای مختلف شگفت زده تان میکند، خیلی خوشحال نباشید زیرا این افراد عموما قصد دارند این توهم را در ذهنتان ایجاد کنند که شما مناسب ترین جفت را برای عاشقی کردن یافته اید و بهتر از او دیگر در جهان موجود نیست.

اما پس از اینکه حسابی احساسات شما را درگیر خود میکنند، چهره دیگری از خود را نمایان کرده و شما میمانید و تجربه های سخت و دشوار. این روشی است که اغلب خودشیفته ها برای تحت کنترل داشتن شریک عاطفی خود انجام میدهند زیرا به این طریق، فرد مقابل برای جلب توجه عشق خود (همان فردِ خودشیفته) دست به هر کاری میزند تا همان انسان مهربان و دوست داشتنی که در ابتدای رابطه دیده بود را دوباره بدست بیاورد.

عشق به معنای احترام گذاشتن به حریم شخصی طرف مقابل است

همیشه در دسترس بودن و حضور دایمی در ابتدای رابطه میتواند نشانه هیجان باشد. البته خیلی مجذوب شدن لزوما نشانه این نیست که طرف مقابل انسان سواستفاده گر یا محدودکننده ای خواهد بود. اما نشانه ی چندان خوبی هم بشمار نمی‍رود و باید با احتیاط بیشتری با او مواجه شد. «روبرت والراند»، روانشناس و نویسنده کتاب «روانشناسی هیجان: مدل دوگانه» در این رابطه گفته: هیجانات شدید و امیال قوی بیشتر از اینکه برای یک رابطه مفید باشد، تهدید محسوب میشود. وقتی فردی عاشق شما باشد، به شما اطمینان دارد. فرد عاشق همیشه دوست دارد که معشوقش خودِ واقعی اش باشد و برای تغییر دادن او کاری نمیکند.

همچنین عاشق برای خوشحالی معشوق از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد که مهم ترینش حفظ حریم شخصی و باقی گذاشتن مقداری فاصله است تا فرد تنهایی و فردیت خود را نیز به موازات عشقش داشته باشد. اما در مقابل، فردی که از روی هیجان و نه عشق عمیق در رابطه با شماست، بسیار حسود و تملک گرا خواهد بود.

این افراد عموما درکی از این موضوع ندارند که طرف مقابل آنها یک انسان بالغ است و حق انتخاب و قدرت تشخیص دارد. از این رو، فرصت استقلال به شریک عاطفی خود نمیدهند و به هیچ عنوان هم دوست ندارند فاقد اطلاع آنها عشقشان با فرد دیگری کوچک ترین ارتباطی داشته باشد. انسان های هیجان زده همیشه حس ناامنی دارند و دلواپس این هستند که معشوقشان آنها را دوست نداشته باشد یا سراغ فردی دیگری برود.

این افراد به شدت تدافعی و کنترل گر هستند و اغلب مواقع رنجیده خاطر و ناخشنود به نظر میرسند. به همین دلایل است که زنانی که با مردان هیجان زده و مشتاق در ارتباط هستند، اغلب از رابطه ناخوشایند خود شکایت دارند. باید بدانید که اگر در ابتدای یک رابطه عاطفی هیجان زده هستید و حس پروانه ای دارید، کاملا نرمال است زیرا فردی را یافته اید که احساسات بسیار خوب و انرژی های مثبتی به قلبتان جاری میکند. اما اگر پس از چندین ماه همچنان توان تمرکز روی کار خود را نداشتید و دوستان و خانواده خود را نادیده میگرفتید تا همه وقت خود را صرف شریک عاطفی تان کنید، باید این هشدار را بدهیم که در یک رابطه کاملا ناسالم قرار دارید.

«جاناتان مارشال»، روانشناس و کارشناس رابطه در این رابطه گفته: هر وقت کسی عاشق میشود طبیعی است که برای مدتی همه زندگی و حواس خود را روی معشوق و رابطه جدیدش بگذارد. اما اگر این توجه و اشتیاق به گونه ای باشد که فرد را از دیگران جدا کرده و از اجتماع، دوستان و خانواده گریزان کند، فاقد شک او در مسیر نادرست گام برمیدارد

و این رابطه ناسالم در زمانی نه چندان دور چهره زشت و ناخوشایند خود را به شما نشان خواهد داد. او همچنین اعتقاد دارد وقتی شما همه زندگی و حواس و توجه خود را به یک فرد واحد در زندگی معطوف میکنید و برای خاطر او حتی از خانواده و دوستان دور میشوید، باید بدانید که یک جای کار میلنگد.

درست است که عشق نوعی جنون خفیف با خود به همراه دارد و به واسطه آن همه فعالیت های معشوق برای عاشق لذت بخش، دلپذیر و جذاب خواهد بود اما اگر این اشتیاق و اینگونه احساسات زیاد از حد باشد، تعادل زندگی افراد را به مخاطره خواهد انداخت و نشانه ی واضحی از یک رابطه ناسالم و مسموم است.

شما نمیتوانید معشوق را همچون خدا روی زمین بدانید و او را بپرستید. اینها نشانه هیجان زدگی های مقطعی است و امکان دارد پس از مدتی فروکش کند. شدت احساسات عاطفی زنگ هشداری برای هر دو طرف خواهد بود و بنابراین، تصور نکنید اگر نمیتوانید یک لحظه را فاقد عشقتان و خبر گرفتن از او سر کنید، پس خیلی عاشق هستید. درست برعکس، اینها نشانه هیجان و رابطه ناسالم و مقطعی است.

مطالب بیشتر:

علامت های عشق و دلدادگی در افراد را بشناسید

معجزه عشق و عاشقی در افراد و مطالب جالب درباره آن

دلایل سست شدن رابطه ها در دنیای امروزی

.

منبع : niksho.com

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :