نحوه ی پاسخ دادن به خواستگار
نحوه ی پاسخ دادن به خواستگار،شیوه ی پاسخ دادن به خواستگار،جواب دادن به خواستگار,جواب رد دادن به خواستگار،نحوه پاسخ منفی دادن به خواستگار،تردید داشتن در انتخاب خ
آکاایران: مجموعه: دانستنیهای قبل از ازدواج

آکاایران: نحوه ی پاسخ دادن به خواستگار

نحوه ی پاسخ دادن به خواستگار

 
پاسخ دادن به خواستگار اصول خاص خودش را می طلبد. خواه این پاسخ مثبت باشد یا منفی و یا حتی زمان بیشتر خواستن برای تصمیم گیری. در صورت بی توجهی و عدم رعایت این اصول می تواند مشکلات و سوء تفاهم هایی ایجاد شود. در این مقاله با ما همراه باشد تا نکاتی که در جواب دادن به خواستگار باید رعایت شود را بدانید.

اگر هنوز نتوانسته اید تصمیم بگیرید و خواستگار پیگیر جواب است...

گاهی خانم ها، وقتی با پیشنهاد خواستگاری روبه رو می شوند، هرچه سبک و سنگین می کنند، نمی توانند به این نتیجه برسند که بله را بگویند یا نه. وقتی پس از گذشت مدتی از خواستگاری هنوز تصمیمی نگرفتید و بین پاسخ مثبت یا منفی دادن تردید دارید، درحالی که خواستگار از شما جواب می خواهد، رفتارتان در این دوره تردید، باید رفتار استانداردی باشد، و این سه اصل را رعایت کنید:

 

- اول اینکه باید صریح و شفاف به طرف مقابلتان بگویید که هنوز تصمیمی نگرفته اید و نیاز به زمان بیشتری دارید.

 

- دوم اینکه باید زمانی را برای خود مشخص کنید و به خودتان تکلیف کنید تا آن زمان، تصمیم قطعی تان را بگیرید و آن را به خواستگارتان اعلام کنید.

 

- سوم اینکه در طول این مدت باید تلاش کنید به شناختی برسید که بتوانید بر مبنای آن، تردیدهایتان را برطرف کرده و به نتیجه قطعی برسید.

 

متاسفانه بعضا پیش خودشان فکر می کنند بهتر است چیزی نگویند و این مورد را از دست ندهند، اگر خواستگار بهتری پیدا شد که پاسخ منفی شان را اعلام می کنند و اگرد مورد بهتری پیدا نشد بهتر است آن وقت پاسخ مثبت بدهند. باید بگوییم با این کار می توانید آینده ای پردرسر را برای خود رقم بزنید.

 

شاید بارها در خبرها خوانده باشید که پسری به خاطر گرفتن پاسخ منفی از دختر مورد علاقه اش چه فجایعی به بار آورده است. در اکثر این موارد دختر مدت زمان زیادی خواستگار را منتظر جواب گذاشته و در این مدت او امیدوار شده و در ذهن رویاهایی را پرورانده و وقتی دختر به او پاسخ منفی می دهد، هضم آن برایش دشوار یا غیر ممکن است و ممکن است قدرت فکر و منطق و وجدانش را نادیده گرفته و دست به رفتارهایی پلید همچون آسیب رساندن به دختر و یا مردی گه در کنار او قرار می گیرد بزند.

 

چطور محترمانه پاسخ منفی به خواستگار بدهیم؟

نحوه ی نه گفتن به خواستگار اصولی دارد که در صورت نادیده گرفته شدن آن ممکن است ایجاد کدورت و حتی مشکلات بزرگتری شود. اما نگران نباشید با توجه و رعایت مواردی که در ادامه می خوانید می توانید تا حدود زیادی از این مشکلات پیشگیری کنید.

,نحوه ی پاسخ دادن به خواستگار, جواب دادن به خواستگار, جواب رد دادن به خواستگار

نحوه ی جواب رد دادن به خواستگار

 

- بلافاصله بعد از رسیدن به جواب منفی، خواستگارتان را مطلع کنید

اگر بعد از بررسی تمام موارد و درست تحلیل کردن شرایط تان، فکر می کنید برای هم ساخته نشده اید، باید هرچه زودتر حرف دل تان را به او هم بگویید و حستان را در دلتان نگه ندارید. پاسختان را واضح و صریح بیان کنید سعی نکنید با تحقیر و کم محلی، به او پاسخ منفی تان را نشان دهید.

 

دلایل تان را بیان کنید و مقابلش اعتراف کنید که علاقه ای به او ندارید. از شکستن دلش نترسید و نگذارید که بیشتر از این امیدوار باشد و در دلش برای ازدواج کردن با شما برنامه بریزد. پرده پوشی را کنار بگذارید. با صراحت تمام و فاقد ترس، تکلیف را روشن کنید.

 

ممکن است حرف شما دلش را بشکند. اشکالی ندارد. اگر فاقد توهین و او نشانه گرفتن نقاط ضعفش، تنها واقعیت را روشن کنید، دیگر مسئولیتی متوجه شما نخواهد بود، پس کاملا منطقی و فاقد اینکه هیجان بی موردی به این روند تزریق کنید، بگویید که برای خودتان و او آینده خوبی نمی بینید یا اینکه احساسی که به او دارید از این جنس نیست و هیچ وقت هم نخواهد بود.

 

- برای او احترام قائل شوید

در نخستین فرصت یک قرار دونفره با او بگذارید و فاقد گوشه و کنایه یا در لفافه حرف زدن، برایش همه چیز را توضیح دهید. احترام گذاشتن به او پذیرش این موضوع را برایش آسان تر می کند و تنظیم کردن چنین قراری یکی از نشانه های این احترام است. قرار نیست این ملاقات را دوباره تکرار و ده ها بار موضعتان را بیان کنید. چه قانع شود و چه نه، شما تنها باید یک بار و برای همیشه تکلیف این ماجرا را روشن کنید.

 

- به او توهین نکنید

هیچ وقت او را به دلیل علاقه ای که به شما دارد، تحقیر نکنید. شما هر راهی را برای رد کردن درخواستش می توانید بروید؛ اما حق ندارید به او حمله و توهین کنید یا به دلیل حسی که دارد او را سرزنش کنید. اگر او با درخواست های مکررش شما را آزار می دهد، تنها جریان ارتباط تان را قطع کرده و تلاش کنید تاجایی که می توانید از او فاصله بگیرید.

 

- به او امید واهی ندهید

موضعتان را طوری بیان کنید که امکان هیچ برداشت دیگری وجود نداشته باشد و مهم تر اینکه، هیچ امیدی برای آینده به او ندهید. جملاتی مثل «فعلا قصد ازدواج ندارم»، «بگذار بازهم فکر کنم»، «به دلیل مخالفت خانواده ام نمی توانم» و... نه تنها کمکی به پیشبرد این ماجرا نمی کند بلکه او را هم معلق و بلاتکلیف گذاشته و آینده اش را تحت تاثیر قرار می دهند. به دلیل ناتوانی در نه گفتن، با او بازی نکنید. 

 

- بگذارید از احساسش حرف بزند

متکلم وحده نباشید و به او هم اجازه دهید که حرف هایش را بزند و از خودش دفاع کند. فاقد آنکه حرفش را قطع کنید یا با لحنی تند و شتاب زده به او جواب دهید، بگذارید خودش را خالی کند. او به عنوان خواستگار شما، حق دارد تمام تلاشش را بکند و هر راهی که گمان می کند برای رسیدن به شما منتهی می شود را برود. پس به او این فرصت را بدهید اما در تمام مراحل، قاطعانه روی موضع اولی تان پافشاری کنید.

 

- ویژگی های خوب او را تحسین کنید

اگر می خواهید یک پایان بندی خوب ایجاد کنید و مثل یک فرشته به او نه بگویید، کمی او را تحسین کنید. در ذهن تان فهرستی از نقاط قوت او را بچینید و وقت نه گفتن، با اشاره به همه آنها برایش توضیح دهید که باز هم می تواند شانس عاشق شدن و دوست داشته شدن را داشته باشد. فقط برایش توضیح دهید که او را به چشم مرد زندگی تان ببینید و این به معنای بد بودن یا ناتوان بودن او نیست.

 

- رابطه را کش ندهید

اگر پیشنهاد ازدواجش را رد کرده اید، باید تا آب ها از آسیاب نیفتاده از او فاصله بگیرید. به هیچ بهانه ای به او زنگ نزنید. شاید برای شما که به او احساسی ندارید، این اتفاق کاملا عادی به نظر برسد و بخواهید کاملا دوستانه با او حرف بزنید یا ببینیدش، اما اشتباه می کنید، حتی باوجود پایان گرفتن این ارتباط، ماجرا در او تمام نشده، پس آتشی که سعی کردید خاموشش کنید را دوباره روشن نکنید.

 

- اگر پاسخ منفی شما را قبول نمی کند از روانشناس کمک بگیرید

اگر می بینید که بعد از گفتن حرف دلتان، شرایط زندگی برای او روز به روز سخت تر می شود یا اینکه با نپذیرفتن حرف شما، همچنان برای برقراری این ارتباط تلاش می کند، یک راه دیگر را امتحان کنید. با او به جلسه های مشاوره بروید و حل کردن این ماجرا را به علم روانشناسی بسپارید.

 

به او نگویید که برای قانع کردنش نیاز به کمک روانشناس دارید، بلکه موضوع مشاوره پیش از ازدواج را مطرح کنید و بگویید اگر واقعا با شما بودن را می خواهد، باید این شرط، یعنی شرکت در جلسات مشاوره را بپذیرد. شاید او در کنترل و شناخت احساساتش دچار مشکل شده و نیاز به کمک های یک متخصص داشته باشد.

 

خلاصه اینکه..

مثل آدم های ضعیف رفتار نکنید و با اعتماد به نفس حرف دلتان را بزنید. این حق شماست که تنها با کسی که دوستش دارید زیر یک سقف زندگی کنید و علاقه فرد دیگری به شما، نمی تواند این حق را از بین ببرد.

 

هر کسی مسئول احساسات خودش است و اگر شما کاری نکرده اید که به او آسیب بزند، پس دیگر نباید نگران چیزی باشید. او باید آنقدر منطقی باشد که بتواند با این موضوع کنار بیاید و اگر در این مورد ناتوان است، شما نمی توانید کمکی به او بکنید.

 

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 


.

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :