خواستگاری مجدد و سوالات رایج درباره آن
خواستگاری مجدد،خواستگار،جواب رد گرفتن،جواب منفی گرفتن در خواستگاری،پاسخ منفی خانواده دختر,پاسخ مثبت گرفتن در خواستگاری،موفقیت در خواستگاری,سوالات خواستگاری،مراس
آکاایران: مجموعه: دانستنیهای قبل از ازدواج

آکاایران: خواستگاری مجدد و سوالات رایج درباره آن

بایدها و نبایدهای خواستگاری مجدد

 

در پاسخ به اینکه آیا بعد از گرفتن پاسخ منفی در خواستگاری اول جایی برای خواستگاری مجدد وجود دارد یا خیر، باید بگوییم بله اما بنابر ضوابط خاص خود، که در ادامه به این شرایط و ضوابط برای خواستگاری مجدد پرداخته ایم. همچنین در چنین شرایطی ممکن است اضطراب خواستگاری از دفعه اول هم بیشتر باشد. بنابراین با دنبال کردن این مقاله از بیتوته می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

خواستگاری مجدد

گاهی در اولین جلسه خواستگاری هر دو طرف اطمینان پیدا می کند که هیچ سنخیتی با هم نداشته و تشکیل زندگی مشترک در ادامه راهشان هیچ جایی ندارد. در این صورت هیچ جای بحثی موجود نیست.

 

اما گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که دو طرف احساس می کنند بد نیست یک بار دیگر درخواست ها بیان شود و خواستگاری از سر گرفته شود تا دو طرف از نو همدیگر را بررسی کنند. 

 

اگر شما دختر مورد نظر را همچنان برای ازدواج گزینه مناسبی می دانید، می توانید همچنان به تلاش های خود برای جلب رضایت وی و خانواده اش به ازدواج ادامه دهید و مجدداً به خواستگاری اش بروید زیرا:

 

- خواستگاری مجدد می تواند شدت عشق و علاقه شما را به طرف مقابل تان ثابت کند و اشتیاق وی را برای پذیرش شما برانگیزاند. معمولاً عشق و علاقه از طرف مرد آغاز مى شود و زن آن را مى پذیرد به عبارت دیگر زن به طور فطرى مطلوب و مرد طالب؛ مرد مظهر نیاز و زن مظهر ناز است.

 

ممکن است در اولین برخورد، خانم حس خاصى نسبت به شما نداشته باشد ولى چنانچه علاقه شما را نسبت به خود ببیند به ویژه این که  این ابراز علاقه شدید بوده و از کانال هاى مختلف به ایشان انتقال داده شود مطمئنا در تغییر نگرش ایشان بى تأثیر نخواهد بود.

 

- خیلى ها ممکن است در اولین تجربه خواستگارى و صحبت کردن با فرد مورد نظر دچار دستپاچگى شده و رشته کلام را از دست بدهند و در شیوه ی معرفی خود دچار خطا شوند که می توان در خواستگاری مجدد این خطا را جبران کند. 

 

از این رو توصیه مى شود اگر فکر مى کنید ایشان واقعا شرایط و معیارهاى لازم را براى ازدواج با شما دارد به این بسنده نکرده و با واسطه کردن اقوام و آشنایان زمینه صحبت مجدد با ایشان را فراهم کنید تا مطالبى را که در صحبت مستقیم با ایشان نتوانستید ابراز کنید را به ایشان منتقل کنید.

 

آیا امکان جواب مثبت گرفتن در خواستگاری مجدد وجود دارد؟

بله، زیرا ممکن است شما درخواستگاری پیشین از شرایط مناسبی برخوردار نبوده اید و یا در بیان آن موفق نبوده اید، حتی ممکن است در مراسم گذشته، خانواده دختر آمادگی کامل نداشته اند.

 

خواستگاری مجدد در چه صورت مطلوب نیست؟

خواستگاری پی در پی پس از دریافت پاسخ منفی در صورتی مطلوب نیست که دختر یا خانواده اش شروط خاصی دارا باشند و پسر یا خانواده اش قبل از محقق شدن آن شرایط به طور پی در پی خواستگاری کنند.

 

این نوع خواستگاری اغلب نتیجه خوبی نخواهد داشت، زیرا ممکن است خانواده دختر حیا کنند و یا به سبب در خطر بودن آبروی خود به پسر پاسخ مثبت دهند که در نتیجه ازدواج تحمیلی خواهد بود. به علاوه، خواستگاری های پی در پی و پاسخ های منفی، به عزت نفس مرد لطمه می زند و اقتدار او را که لازمه زندگی زناشویی است، ازبین می برد.

 

در طول زندگى همواره نیازها وآرزوهاى مختلفى انسان را احاطه کرده است. از طرفى، وجود همین نیازها باعث تحرک و پویایى انسان مى شود از طرف دیگر، از آنجا که به طور طبیعى رسیدن به همه آن نیازها براى او امکان پذیر نیست

 

بنابراین، همین موضوع باعث به وجود آمدن تلاطم هاى روحى و روانى در انسان مى شود. پس همواره باید براى رسیدن به آنچه که ممکن است تلاش کرد و در عین حال فراموش نکنیم که واقعیات همیشه آن طور که ما تصور مى کنیم یا آن طور که مى خواهیم اتفاق نمى افتد. اگر با همه تلاش های شما و خانواده تان نتوانستید رضایت دختر و خانواده اش را برای ازدواج بگیرید؛ آنگاه باید او را رها کنید و فراموش نمایید.

 

اصرار و پافشاری بیش از حد به حدی که عزت و کرامت ذاتی شما نادیده گرفته شود، زیبنده نیست. ضمن اینکه هرگز شایسته نیست که با اجبار طرف مقابل تان را به نوعی مجبور و ملزم به ازدواج با خود نمایید؛ در حالی که وی تمایلی به ازدواج با شما ندارد.

 

یادتان باشد دختری که شما به خواستگاری وی رفته اید، همانند خود شما حق انتخاب دارد و از اراده و اختیار خدادادی بهره مند است، بنابراین این حق را دارد که بعد از طی کردن روند خواستگاری و بررسی شرایط و ضوابط از ازدواج با شما منصرف شود

 

در ازدواج هر دو طرف باید همدیگر را بپسندند بنابراین صرف این که شما ایشان را پسندیده باشید کافى نیست شما باید به ایشان حق بدهید که بر اساس معیارهاى خود قضاوت و انتخاب کند. بنابراین براى این که دچار گرفتارى هاى حاصل از این جواب منفى نشوید در عین تلاشى که مى کنید احتمال منتفى بودن این مورد را در نظر داشته باشد. 

 

 

همچنین طولانی بودن روند خوستگاری تان می تواند تأثیر منفی در پی داشته باشد و انرژی شما را تحلیل بَرد و شما را خسته و فرسوده نماید. اگر خواستگاری تان به سرانجام نرسد شما رمقی برای خواستگاری های بعدی نخواهید داشت؛ بنابراین لازم است هوشمندانه زمان را مدیریت کنید و تکلیف ازدواج تان را زودتر مشخص نمایید.

 

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 


.

منبع : beytoote.com

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :