انواع بیماری های به وجود آمده از ازدواج فامیلی
اگر تصمیم به ازدواج فامیلی دارید باید همه جوانب و عوارض آن را در نظر گرفته و قبل از ازدواج با انجام آزمایش‌های فراوان از میزان خطر آن اطلاع پیدا کنید. در این م

آکاایران: ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فرد است و نمی‌توان با قطعیت مشخص کرد که باید با فامیل صورت بگیرد یا غریبه. تصمیم در این رابطه به شرایط شما و خانواده‌تان بستگی دارد. اما ازدواج فامیلی یعنی ازدواج با فردی که با او اشتراک ژنتیکی دارید، اتفاقی که می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد که قبل از ازدواج باید نسبت به آن‌ها آگاهی و شناخت داشته باشید. برای کشب اطلاعات بیشتر و شناخت انواع بیماری های به وجود آمده از ازدواج فامیلی در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

آزمایشگاه ژنتیک اصفهان ازدواج های فامیلی ، عامل مهم تولد کودکان معلول

معلولیت در بچه ها

مهمترین دلیل تولد کودکان معلول اختلالات ژنتیکی ناشی از ازدواجهای فامیلی است که این مساله با افزایش آمار ازدواجهای فامیلی و عدم مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک ،افزایش یافته است.

از جمله دلایل عمده بروز معلولیت ، بعد از ازدواجهای فامیلی ، شیوع بیماریهای تالاسمی ، حاملگی در سنین بالا ، کمبود امکانات و برنامه های مناسب بهداشت عمومی و عدم آگاهی مردم در خصوص احتمال پیشگیری از بیماریها و ناتوانیهای ژنتیکی و مادرزادی است که موجب 3 تا 4 درصد مرگ و میر نوزادان در جهان می باشد.

در ازدواجهای فامیلی دور نیز 5 تا 6 درصد احتمال دارد کودک معلول متولد شود اما میزان خطر در ازدواجهای فامیلی نزدیک 12 درصد می باشد و معلولیت در فرزندان بعدی خانواده نیز همراه است .

 

کودکان معلول در مهدهای کودک تهران پذیرش می‌شوند - ایرنا

چه عواملی باعث معلولیت کودکان می شود؟

  • مسائل داخل رحمی مانند مبتلا بودن مادر به بیماری های عفونی و انتقال آن به جنین ، روی مغز کودک اثر گذار است و کودک را دچار معلولیت می کند.
  • حوادث زایمانی مانند نرسیدن اکسیژن کافی به مغز کودک و یا زایمان سخت عاملی برای معلولیت نوزاد هستند.
  • پایین آمدن قندخون نوزاد بعد از تولد ، می تواند برای او مشکل ایجاد کند.
  • بیماری های متابولیک مانند کمبود یک آنزیم یا گیرنده یا پروتئین خاص که سبب تجمع مواد خاص در بدن و ایجاد مسمومیت در کودک می شوند ، نیز می توانند باعث معلولیت شوند. این مواد سمی روی مغز، کلیه، کبد، قلب و عضله ها اثر می گذارند .
  • بیماری هایی که سیستم های بدن را درگیر می کنند و معمولا به صورت ژنتیک در کودک وجود دارند و بعد از زایمان تظاهر می کنند در صورت شناخته نشدن می توانند روی کودک اثر بگذارند.
  • عفونت هایی مانند مننژیتو… در صورت عدم درمان می توانند باعث ورم مغز و آنسفالیت شوند و سبب معلولیت کودک گردند.

 ازدواج فامیلی برای زوجین می‌تواند خطراتی دیگری جدا از معلولیت را به همراه داشته باشد. اگر قصد ازدواج فامیلی دارید یا به این موضوع فکر می‌کنید و از آینده آن می‌ترسید، به شما می‌گوییم که اصلا نگران نباشید چرا که امروزه علم پزشکی می‌تواند خطرات ناشی از ازدواج‌های فامیلی را بررسی کرده و میزان خطر را برای شما مشخص کند. در ادامه به معرفی خطرات ممکن الوقوع ناشی از ازدواج‌های فامیلی می‌پردازیم:

 

احتمال ابتلای زوجین به بیماری شب کوری 

شب کوری یکی دیگر از بیماری های حاصل از ازدواج فامیلی است که در اثر کمبود ویتامین A در بدن اتفاق می افتد. ازدواج فامیلی امکان دارد منجر به ابتلاء زوجین به این بیماری در سنین بالا شود. این بیماری در طول زمان روی بینایی شخص مبتلا اثر گذاشته و در صورت عدم درمان می‌تواند باعث کوری همیشگی شود. از دیگر تبعات این بیماری می‌توان به خشک شدن چشم اشاره کرد. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری و دیگر تبعات ناشی از ازدواج فامیلی باید مشاوره ژنتیکی به طور کامل و منظم انجام شود.

علت شب کوری چیست و چگونه درمان میشود؟

هموفیلی یا کم خونی

هموفیلی یا کم خونی خطراتی است که نوزادان به دنیا آمده در اثر ازدواج فامیلی را تهدید می کند. البته در خیلی از زوجین که نسبت فامیلی با یکدیگر ندارند هم اگر هر دو به بیماری کم خونی مبتلا باشند، احتمال منتقل شدن این ژن به نوزاد آنها وجود دارد. به همین دلیل است که در آزمایشات قبل از ازدواج، این بیماری بررسی می شود. خوشبختانه چنانچه فقط یکی از زوجین به هموفیلی یا کم خونی مبتلا باشد، مشکلی برای بچه پیش نخواهد آمد.

عصر هامون - سیستان و بلوچستان رکوردار آمار مبتلایان به هموفیلی/ ازدواج  فامیلی بزرگترین عامل بروز بیماری است

نقص ایمنی در بچه ها

کودکان حاصل از ازدواج فامیلی ممکن است مبتلا به بیماری نقص ایمنی باشند. کودکان مبتلا به این بیماری در معرض بیماری‌های عفونی قرار دارند و این وضعیت ناشی از ایمنی پائین بدن آن‌ها نسبت به سایر کودکان است. هرگاه سیستم ایمنی بدن به شکل درست کار نکند امکان ابتلا به این وضعیت وجود دارد. افرادی که در چنین شرایطی قرار دارند باید سریعا فرزند خود را نزد متخصص برده و برای درمان آن اقدام کنند. امروزه نقص ایمنی با استفاده از قرص‌ها و ویتامین‌ها قابل درمان می‌باشد.

سقط جنین

احتمال سقط جنین در خانم های حامله که ازدواج فامیلی داشته اند، خیلی بالاست. بررسی های علمی نشان می دهد که از بین رفتن جنین در رحم مادر بیشتر در بین زنانی که با اقوام خود ازدواج کرده‌اند، اتفاق می‌افتد.

رابطه بین ازدواج فامیلی با سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی - ایسنا

 

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :