راهنمای ارتباط با خانواده همسر
این روزها معنای روابط تغییر کرده است و اکثر افراد با خانواده همسرشان دچار مشکل نیستند اما گاهی عدم دانستن مهارت‌های رفتاری باعث می‌شود افرادی که قرار است نزدیک‌

این روزها معنای روابط تغییر کرده است و اکثر افراد با خانواده همسرشان دچار مشکل نیستند اما گاهی عدم دانستن مهارت‌های رفتاری باعث می‌شود افرادی که قرار است نزدیک‌ترین‌ها به یکدیگرباشند، از هم دور شوند تا جایی پیش بروند که رابطه‌شان تا مرز دشمنی کشیده شود.

تازه عروس‌ها و کهنه عروس‌ها

اگر در روزهای اول هستید و چند وقتی است عروس این خانواده شده‌اید، کارتان آسان‌تر است. شما در حال پایه‌گذاری یک ارتباط هستید پس مراقب باشید که خشت‌های اول را کج نگذارید. اگر هم سال‌هاست عروس این خانواده شده‌اید وهمچنان با آنها مشکل دارید، ناامید نشوید زیرا ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.

 

دلبستگی‌های مادام‌العمر

اینجا ایران است. باید بدانید شما در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که خانواده برای همه اهمیت دارد. بعد از ازدواج هم تعلق و ارتباط با والدین زیاد است پس فکر قطع ارتباط و نقشه‌های این چنینی را از سرتان بیرون کنید.

 

حل‌‌المسائل زنانه

کلاً شما به عنوان یک زن که نقش مادری را هم خواهید داشت باید یک حل‌المسائل بزرگ باشید. یعنی بجای پاک کردن صورت مسئله یا فرار از آن راه‌های مختلف برای حل و فصل کردن را پیدا کنید و به فرزندان‌تان هم بیاموزید. یک زن قدرتمند و با سیاست کمتر گرفتار مسائل اینچنینی خواهد شد.

 

وکیل مدافع همسر یا مادر؟

همسر شما قرار نیست در نقش وکیل مدافع‌تان عمل کند. او پسر آن خانواده است و فرزند زنی که شما با او مشکل دارید. مادر شوهر شما هرقدر هم که در نگاه شما بد باشد در نگاه او یک مادر است. پس توقع نداشته باشید در این یارکشی و جنگ تن به تن، او به سمت شما بیاید. خواهر، پدر و مادر او برایش عزیز هستند و کسی که مدام در گوش او از آنها بد بگوید، نمی‌تواند زن دوست داشتنی باشد. جدا مراقب جایگاه‌تان در قلب شوهرتان باشید.

بجای آنکه او را وسط بیاندازید، خودتان مشکل‌تان را با آنها حل کنید. دقت کردید که گفتم: حل کنید. فکر نکنید اگر کسی به شما حرفی زد و به اصطلاح تیکه انداخت و شما تخصصی‌تر جوابش را دادید، خیلی موفق بوده‌اید. باید رابطه‌تان را اصلاح کنید تا آرامش داشته باشید.

اینجا ایران است. باید بدانید شما در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که خانواده برای همه اهمیت دارد. بعد از ازدواج هم تعلق و ارتباط با والدین زیاد است پس فکر قطع ارتباط و نقشه‌های این چنینی را از سرتان بیرون کنید

مادرشوهر‌ها بدجنس‌اند؟

هر رابطه‌ای بر پایه نگرشی که ما از آن داریم شکل می‌گیرد. متأسفانه ارتباط عروس و مادر شوهر کمی با پیش‌داوری منفی همراه است. داستان‌ها‌، فیلم‌ها و حرف‌هایی که دیگران از زندگی‌شان تعریف می‌کنند می‌تواند در این نگرش تأثیر منفی داشته باشد. ارتباط با جاری و خواهر شوهر نیز همینطور است. در بین این‌ها پدرشوهر از شخصیت‌های محبوب این اکشن خانوادگی است. اما واقعیت این است که افسانه خاله خانباجی‌ها را فراموش کنید و کنترل زندگی خودتان را به دست بگیرید. اگر با عینک مادر شوهر و یک رقیب سر سخت نگاه کنید، معلوم است که هر سۆالی می‌تواند حمل بر دخالت گردد. واقعاً شمایی که فکر می‌کنید مادر شوهرتان دخالت می‌کند اگر این حرف‌ها را از مادر خودتان می‌شنیدید هم همین را می‌گفتید؟

اگر از رفتار خواهر شوهرتان دلخور هستید، فکر کنید که اگر خواهر خودتان این رفتار را می‌کرد، چه احساسی داشتید؟ تا نگاه‌تان را به خانواده همسرتان تغییر ندهید، نمی توانید با آنها یک ارتباط سالم و محبت‌آمیز داشته باشید.

 

دل به دل راه داره

ما آدم‌ها خیلی خوب می‌فهمیم در قلب یکدیگر چه جایی داریم. وقتی قلب‌تان را با آن‌ها صاف کنید و دوست‌شان داشته باشید، بر رفتار و احساس آنها هم تأثیرگذار خواهید بود.

سعی کنید رفتار صمیمانه و بی حاشیه‌ای داشته باشید. اگر مشکل و دلخوری دارید بجای درد و دل پیش این و آن با یک مشاور در میان بگذارید. اینکه از مادر شوهرتان دلگیر هستید و با جاری‌تان درد ودل می‌کنید بزرگ‌ترین اشتباه استراتژیک زندگی‌تان خواهد بود.

سعی کنید در هر شرایطی احترام آنها را حفظ کنید. بی‌حرمتی هیچ کمکی به شما نمی‌کند. مخصوصاً پدر و مادر همسرتان که طبق اعتقادات دینی ما بعد از ازدواج در حکم پدر و مادر خودمان هستند.

,ارتباط با خانواده همسر, ارتباط با مادرشوهر, حل‌‌المسائل زنانه,دردسرهای شیرین ازدواج

خوبی در جواب بدی

اگر اعتقاد دارید خانواده همسرتان واقعاً رفتارهای اشتباهی دارند باید به یاد داشته باشید که خوبی را با خوبی پاسخ دادن، کار آسانی است و در مقابل بدی، بدی کردن هم کار ساده‌ایست اما در مقابل بدی، خوبی کردن دشوار است اما تأثیرگذار خواهد بود. محبت کردن صمیمانه چیزیست که تأثیر خود را بر طرف مقابل می‌گذارد حال ممکن است کمی زمان نیاز داشته باشید اما از خوبی کردن خسته نشوید.

 

همسر منهای خانواده

هر چقدر همسرتان برای شما عزیز است باید خانواده او نیز عزیز باشند. مادرشوهرتان او را بزرگ و تربیت کرده است، جوانی‌اش را به پای او گذاشته، حال بی انصافیست اگر از او زود برنجید.

 

محبت یا سیاست، مسئله این است

محبت باید خالصانه و ساده باشد اما رفتارتان باید از روی سیاست انجام شود. منظوراز سیاست بدجنسی نیست بلکه یعنی از روی فکر و تدبر رفتار کنید. بدانید هر حرفی را کجا بزنید. رگ خواب خانواده همسرتان را پیدا کنید‌، به ارزش‌ها و آداب و رسومشان احترام بگذارید و با رفتارهایی خاص و زنانه قلب‌شان را تصرف کنید. ابراز محبت با زبان، هدیه دادن، تعریف و تمجید همگی می‌تواند در ارتباطات شما تأثیرگذار باشد اما اگر رفتاری خیلی ناراحت‌تان می‌کند، می‌توانید با خودشان در میان بگذارید. وقتی شما احترامشان را حفظ کنید‌، به آنها محبت کرده و تمام تلاش‌تان را برای یک عروس خوب بودن داشته باشید، آنها هم قدمی خواهند برداشت.

در آخر اگر همه راه‌ها را رفتید اما هنوز هم با خانواده جدیدتان مشکل داشتید‌، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید. یک مشاور حرفه‌ای که بتواند به شما کمک کند.

 

بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از مهرخانه

 

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :