ازدواج در سنین نوجوانی
سال هاست که دیگر رسم ازدواج در سنین کودکی و نوجوانی یا از میان رفته و یا بسیار کمرنگ شده است. با این حال هنوز هم هستند خانواده هایی که دختران خود را در سنین خیل

سال هاست که دیگر رسم ازدواج در سنین کودکی و نوجوانی یا از میان رفته و یا بسیار کمرنگ شده است. با این حال هنوز هم هستند خانواده هایی که دختران خود را در سنین خیلی پایین به خانه بخت می فرستند. یا به خاطر چهارچوب های قومی و رسم و رسوم میان خودشان و یا به خاطر یک عشق پیش بینی نشده که در نوجوانی سر می رسد و نوجوان را در مقابل خانواده اش قرار می دهد تا با ازدواج آنها موافقت کنند.
,ازدواج در نوجوانی, ازدواج در سن پایین,دردسرهای شیرین ازدواج

اگرچه ازدواج در سنین پایین توصیه می شود اما واقعیت این است که این سن، نباید در ابتدای نوجوانی باشد. ازدواج در دوران نوجوانی به دلیل اینیه فرد هنوز به آمادگی و شرایط لازم از نظر روحی و جسمی برای تشییل خانواده نرسیده نمی تواند چشم انداز روشنی داشته باشد.

مشکلات ازدواج در دوران نوجوانی از خود آن بر نمی‌خیزد، بلکه برخاسته از عدم آمادگی افراد برای پذیرش تعهدات زندگی و نقش‌ های ناشی از آن است. نوجوان حتی اگر از میانگین تجربه، هوش و درک سن خود بالاتر باشد، یعنی حتی اگر از هم سن و سالانش هم جلوتر باشد و بیشتر شبیه بزرگسالان به نظر برسد، باز هم میوه‌ی نارسی است که کامل شدن آن نیازمند مرور زمان و مراقبت های ویژه، آن هم در فضایی خاص است.

صرف رسیدن به سن بلوغ نمی تواند شرط خوبی برای ازدواج باشد. حتی اگر قانون این مجوز را بدهد، باز هم زندگی مشترک ظرافت هایی دارد که درک آن نیازمند بلوغ روانی و اجتماعی است.

 

پیامدهای منفی و مخرب ازدواج در سنین نوجوانی

1.دختر یا پسرهای نوجوان به دلیل اینیه هنوز به رشد ذهنی، عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... نرسیده اند، بسیاری از مهارتهای لازم برای رسیدن به یی زندگی موفق و پیروز را یسب نیرده اند به همین دلیل معمولاً در زندگی مشتریشان با ناسازگاری ها و اختلافات بسیاری رو به رو می شوند.

 

2.با توجه به این که افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته و پس از ازدواج دچار پشیمانی شود. خیلی وقت ها دیده ایم افرادی که در سنین نوجوانی ازدواج کرده اند، گفته اند که من آن زمان کم تجربه بودم و نمی دانستم در زندگی دنبال چه چیزی هستم. الان سلیقه ام عوض شده و انتظارات دیگری از همسرم دارم.  این اتفاق به دلیل تغییر نگرش ها و رشد فکری او می افتد.

نوجوان حتی اگر از میانگین تجربه، هوش و درک سن خود بالاتر باشد، یعنی حتی اگر از هم سن و سالانش هم جلوتر باشد و بیشتر شبیه بزرگسالان به نظر برسد، باز هم میوه‌ی نارسی است که کامل شدن آن نیازمند مرور زمان و مراقبت های ویژه، آن هم در فضایی خاص است

3. نوجوانان به دلیل ازدواج در سنین پایین، پس از مدتی که در جمع همسالان خود قرار می ‌گیرند دچار ناامیدی ‌شده و احساس می ‌کنند با ازدواج، بسیاری از موقعیت ‌های زندگی مجردی را از دست داده ‌اند.

 

4.در صورتی که دختران در سن پایین باردار شوند (زیر 18سال) احتمال بروز مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا در دوران بارداری، کم‌خونی و عوارض زایمان، به دنیا آوردن نوزاد زودرس با وزن کم یا نوزادی با بهره‌ هوشی پایین و یا نوزاد مرده وجود دارد.

 

5.معمولاً خانواده ‌ها و بزرگ‌ترها به دلیل اینیه گمان می ینند فرزندشان سن یمی دارد و قادر به حل همه مشیلات زندگی مشتری نیست سعی می ینند به گونه های مختلفی در زندگی خصوصی آن‌ها دخالت ل ؟کرده و به قولی آنها را راهنمایی نمایند. در حالییه این جریان معمولاً پس از پختگی افراد به دلیل عادت والدین نیز ادامه می یابد و زندگی را از ینترل زن و مرد خارج می یند.

 

هر چند این مقاله درصدد نفی مطلق ازدواج های دوره ی نوجوانی نیست ( به خصوص جهت دختران) و اذعان دارد مواردی به چشم خورده که ازدواج های موفقی را توانسته اند داشته باشند ، ولی به نظر می رسد در شرایط کنونی باید از پختگی و آمادگی دختر و پسر مطمئن شد که یکی از زمینه های پختگی آنان سن بالاترشان خواهد بود .

 

 

ایرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان

سن ازدواج شاید تنها موضوعی باشد که در مباحث مربوط به جوانان هیچ وقت از داغی نیفتاده است. معیاری که بالارفتن و پایین آمدن آن همیشه حساسیت هایی را در میان روانشناسان و جامعه شناسان کشور در پی داشته است. در همین رابطه گفتگویی با دکتر اکبر محسنی فر، آسیب شناس
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :