طلاق عاطفی؛ مخرب تر از طلاق رسمی
طلاق عاطفی به چه معناست؟ آیا طلاق عاطفی یک طرفه است یا دو طرفه؟ علائم این نوع طلاق کدامند؟ در اینجا آزمونی را ارائه کرده ایم تا ببینید در کجای طلاق عاطفی ایستاد
آکاایران: وقتی شما به طور عاطفی از همسر خود جدا می شوید، احساسات خود را از ازدواجتان جدا کرده اید. برخی علائم طلاق عاطفی عبارتند از: بحث های علمی و فلسفی نکردن، نخندیدن، اهمیت ندادن به ظاهر، سرد شدن، سپری کردن زمانی طولانی دور از خانه، اعتماد به دیگران و افسردگی. در اینجا آزمونی را تهیه کرده ایم که با آن می فهمید آیا دارید به سمت طلاق عاطفی حرکت می کنید یا نه؟ با بنیتا همراه باشید.

آکاایران: طلاق عاطفی؛ مخرب تر از طلاق رسمی

جدایی عاطفی به آرامی و زیرکی و معمولاً فاقد آگاهی طرفین درگیر در یک رابطه رخ می دهد. وقتی ازدواج شروع به ازهم پاشیدگی می کند، زوج ها بیشتر احساس دوری از یکدیگر می کنند. جدایی احساسی، دونفری را که یک اسم خانوادگی دارند، فرزندان مشترکی دارند و از تخت مشترکی استفاده می کنند را در دو دنیای احساسی جداگانه رها می کند. پروسه ی خاتمه ی رابطه که منجر به طلاق عاطفی می شود علائم زیادی دارد که اگر شناخته شوند، قابل حل هستند. درواقع زوج هایی که واقعاً شجاعت روبرو شدن با آنچه آزارشان می دهد را دارند، ازدواجی بهتر خواهند داشت نسبت به کسانی که اصلاً علائم اتمام رابطه را تجربه نمی کنند. طلاق عاطفی یک مکانیسم روانی است که برخی همسرها، زمانی که حس می کنند ازدواجشان تبدیل به خطری برای سلامتی آن ها شده، از آن استفاده می کنند. با بنیتا همراه باشید.

عبارت طلاق عاطفی به چه معناست؟

وقتی شما به طور عاطفی از همسر خود جدا می شوید، احساسات خود را از ازدواجتان جدا کرده اید. برای برخی همسرها این اتفاق قبل از طلاق می افتد. برخی دیگر بعد از اتمام روند طلاق، این حس را تجربه می کنند. بیشتر طلاق ها، یک طرفه هستند. خیلی به ندرت پیش می آید که هر دو نفر بنشینند و در مورد طلاق به تصمیم مشترکی باهم برسند. معمولاً همسری که خود را ازلحاظ احساسی از ازدواج جدا کرده است، خواستار طلاق است. آن همسر طلاق احساسی را از سر گذرانده است و حالا می خواهد به طور قانونی از همسرش جدا شود.

برخی از همسرها، قبل از اینکه به این نتیجه برسند که طلاق راه حل مشکلات متأهلی آن هاست، سال های زیادی با این دوری احساسی دست وپنجه نرم می کنند. به این همسرها، معمولاً لقب «همسر در حال گذار» داده می شود. همسر در حال گذار ممکن است به دلایل متعددی دچار جدایی احساسی شود. بیشتر اوقات، جدایی عاطفی از ازدواج و همسر، فشاری عقلانی برای اجازه دادن به همسر است که بتواند مرزهای خود را - زمانی که در حال آسیب دیدن در رابطه و حس عدم امنیت است - حفظ کند.

طلاق عاطفی یک همسر به او اجازه می دهد که حس انسجام روانی خود را حفظ کند مخصوصاً اگر با شرایطی روبرو هستند که نیاز به احساسات فراوان دارد. در اصل، طلاق عاطفی قبل از طلاق رسمی پیش می آید چراکه زوج ها حس کرده اند که باید با چیزهای ناخوشایندی روبرو شده و خود را از شر مشکلات ازدواج در امان نگه دارند.

به همسری که باید بعد از طلاق احساساتش را مدیریت کند، «همسر پشت سر گذاشته شده» گفته می شود. فرقی ندارد که خود را در حال ایفای کدام نقش بیابید، شما درگیر مشکلات پایان ازدواجتان می شوید و شروع به دیدن خودتان، به عنوان یک فرد مجزا و مستقل می کنید که دیگر همسر کسی نیستید.

,طلاق عاطفی چیست,مشخصات طلاق عاطفی,تاثیر طلاق عاطفی روی فرزندان
Credit: construyendofamilia

مشخصات «همسر در حال گذار»

بی رغبت برای ایجاد ارتباط بعد از سال ها تلاش برای ابراز خستگی و ناامیدی

سرد و دور، نهایتاً تسلیم شده و علاقه ای به کار کردن روی ازدواجش ندارد

سپری کردن زمانی طولانی دور از خانه برای فرار از یک ازدواج ناخوشایند و ناراحت کننده

زودرنج و کم صبر، خشمگین از تلاش همسر برای نجات ازدواج

خواستار سپری شدن سریع روند طلاق

مشخصات «همسر پشت سر گذاشته شده»

متعجب، بی خبر از وجود مشکلات در ازدواج

گشتن به دنبال راهکار برای نجات ازدواج

التماس کردن برای گرفتن شانس دوباره

نمایش رفتارهای منزجرکننده همچون تعقیب کردن و حملات پی درپی

احساس اضطراب و ترس در مورد آینده و دوباره مجرد بودن

استفاده از هر چیزی برای به تعویق انداختن طلاق و چسبیدن به ازدواج و همسر

 

کنترل احساسات

,طلاق عاطفی چیست,مشخصات طلاق عاطفی,تاثیر طلاق عاطفی روی فرزندان
Credit: cloudfrontex

غریزه ی اصلی یک همسر پشت سر گذاشته شده این است که اوضاع را کنترل کند. آن ها از دیدن علائم هشداردهنده غافل شدند، (علائمی که نشان می داد ازدواج درخطر است) و نمی دانند چگونه به طور مؤثر پاسخ دهند. درنتیجه، به نحوی پاسخ می دهند که همسر در حال گذار را ازلحاظ عاطفی دورتر می کند.

آن ها می خواهند کاری کنند یا چیزی بگویند تا همسرشان را ازلحاظ عاطفی دوباره به سمت ازدواج بکشند. با توجه به ترس و درد روحی حاصل از، از دست دادن کسی که دوستش دارند، همسران پشت سر گذاشته شده معمولاً پیچیدگی هایی را در روند طلاق ایجاد می کنند که ضروری نیست.

مهم است درک کنیم همسری که خودش را از ازدواج جدا کرده، فردی شیطان صفت نیست. آن ها لیست و برنامه ای برای آسیب زدن و ایجاد درد با خود حمل نمی کنند. آن ها به دنبال راهی برای فرار از موقعیتی هستند که به خود آن ها آسیب می زند و باعث ایجاد درد برای آن ها می شود و این شاید باعث شود که به شوک و درد همسرشان پاسخ دهند (که به صورت سردی و رفتاری حساب شده ظاهر می شود).

خواسته ها و نیازهای آن ها نمی تواند با رفتارهای غیرمنطقی و منزجرکننده کنترل شود. بهترین کاری که یک همسر پشت سر گذاشته شده می تواند انجام بدهد این است که به این واقعیت برسد که آن ها تنها بر روی احساسات خود کنترل دارند. تمرکز بر کنترل احساسات خودشان به آن ها کمک می کند تا روند جدا شدن عاطفی از همسر خود را به آرامی طی کنند. در عوض راه خود را برای طی کردن روند قانونی طلاق، راحت تر پیدا می کنند.

 

علائم طلاق عاطفی

,طلاق عاطفی چیست,مشخصات طلاق عاطفی,تاثیر طلاق عاطفی روی فرزندان
Credit: delraybeachpsychiatrist

شما دیگر با یکدیگر نمی خندید

به افراد دیگر بیشتر از همسرتان اعتماد می کنید

زندگی جنسی شما کهنه و پیش پاافتاده می شود

دوست ندارید به خانه و به نزد همسرتان بروید

دیگر همدیگر را غافلگیر نمی کنید

اختلاف ها تبدیل به دعوا می شوند

دیگر به ظاهر آراسته خود در مقابل همسرتان اهمیت نمی دهید

از خصایص فردی همدیگر خشمگین می شوید

هیچ وقت از تجربه های مشترکتان یادی نمی کنید

دیگر باهم بحث علمی فلسفی نمی کنید

به نظر می رسد همسر شما، بدترین وجه شما را رو می کند

از پول خرج کردن برای یکدیگر خودداری می کنید

پرورش علاقه های مشترک را متوقف کرده اید

دیگر دوستان جدیدتان را به همسرتان معرفی نمی کنید

فکر می کنید همه ی چیزهای لازم در مورد همسر خود را می دانید

بیشتر و بیشتر در مورد خیانت خیال بافی می کنید

فکر گذراندن آینده تان با همدیگر، شما را افسرده می کند

 

آیا دارید به سمت طلاق عاطفی حرکت می کنید؟

,طلاق عاطفی چیست,مشخصات طلاق عاطفی,تاثیر طلاق عاطفی روی فرزندان
Credit: wisc

آزمون ما را انجام دهید تا ببینید در کجای طلاق عاطفی ایستاده اید. هر عبارت را بادقت بخوانید و ببینید کدام یک احساس شما را بهتر از همه توصیف می کند: موافق یا مخالف. اگر مطمئن نیستید که کدام جواب در مورد شما کاملاً دقیق است، پاسخی را که فکر می کنید از همه مناسب تر است انتخاب کنید. توضیحات نمره بندی را قبل از پر کردن پرسشنامه نخوانید. به هر سؤال بسیار صادقانه پاسخ دهید.

۱- همسر من به سادگی می تواند فکرهایش را از من مخفی کند.

۲- نظر من برای همسرم مهم است حتی اگر با آن موافق نباشد. 

۳- دوستانی دارم که به روابطشان غبطه می خورم.

۴- همسر من از اینکه کاری که انجام می دهد را نپذیرم، می ترسد. 

۵- خصوصیات همسرم که باعث شدند عاشق او بشوم حالا تغییر کرده اند. 

۶- همسرم از معرفی من به دیگران احساس غرور می کند.

۷- در یک موقعیت مهم، همسر من فردی مناسب برای پناه بردن نیست. 

۸- کسانی که از بیرون ما را مشاهده می کنند، به رابطه ی ما غبطه می خورند. 

۹- توازن قدرت در رابطه، به راحتی می تواند از کنترل من خارج شود.

۱۰- همسرم فاقد من نمی تواند کاملاً خوشحال باشد. 

حال به پاسخ های موافق نمره ی ۱ و به پاسخ های مخالف نمره ی ۰ بدهید. سپس نمرات را باهم جمع کنید. مجموع نمره های شما به این معناست:

هشت یا بیشتر: نمره ی شما در طلاق عاطفی آن قدر بالاست که به احتمال زیاد یکی از شما دو نفر همین حالا هم شروع به فکر کردن در مورد طلاق واقعی و یا جدایی کرده است و تنها یک دلیل خارجی بسیار می تواند شما را کنار هم نگه دارد مانند فرزندان، ناامنی مالی، یا ترس از تنها بودن.

شش تا هفت: نمره ی شما بالاتر از حد نرمال طلاق های عاطفی است که بدین معنی است که رابطه ی شما غرامت ها و پاداش های خودش را دارد اما شما درخطر وقوع انحراف هستید و به نظر نمی رسد که هیچ کدامتان انگیزه ی کافی برای جلوگیری از این اتفاق داشته باشد. شاید به این خاطر که شما آن قدر مغرورید که نمی توانید تایید کنید چیزی که درگیر آن هستید دیگر آن قدر خوب کار نمی کند و شما را از مواجه شدن با نیاز به تغییر یا کار بر روی رابطه تان بازمی دارد.

سه تا پنج: نمره ی شما در حدود متوسط و زیر متوسط طلاق عاطفی است که به این معنی است بسیار بعید به نظر می رسد رابطه ی شما به سمت شکست ارتباطی کامل برود. البته، هنوز گاه به گاه مشکلاتی وجود دارد که به این معنی است احساس می کنید همسرتان تمام توجه خود را به شما معطوف نمی کند یا رابطه را به قدر کافی جدی نمی گیرد. نیاز است که هردوی شما وقت بیشتری را صرف رابطه تان بکنید.

صفر تا دو: نمره ی شما در طلاق عاطفی بسیار پایین است که می تواند به این معنا باشد شما، همسرتان را به تازگی ملاقات کرده اید. البته اگر شما همدیگر را برای مدت زمانی می شناسید، این طور به نظر می رسد که رابطه شما باقدرت پیش می رود. بنابراین تنها مسئله این است که از بهبود روند مسائل در آینده اطمینان حاصل کنید. خودبینی و خشنودی از خود، بزرگ ترین دشمن شماست.

 

پنج نکته برای ادامه ی زندگی بعد از طلاق عاطفی

,طلاق عاطفی چیست,مشخصات طلاق عاطفی,تاثیر طلاق عاطفی روی فرزندان
Credit: kxcdn

وقتی شما ازدواج می کنید از بسیاری جهات به شریک زندگی خود وابسته می شوید ازجمله حمایت عاطفی و ارتباط. این وابستگی، تبدیل به عادت می شود. هنگامی که ازدواج به پایان می رسد، این عادات قدیمی باید شکسته شوند و حمایت شما باید دوباره مدیریت شود. اینجا به پنج قدمی اشاره شده که می توانید در راه جدایی از آن ها استفاده کنید:

۱- بر روی زمان حال تمرکز کنید. وقتی حس می کنید دارید به سمت گذشته یا آینده کشیده می شوید، با زیرکی خود را به واقعیت زمان حال بازگردانید. این جایی است که نیاز است شما اکنون در آن حضور داشته باشید.

۲- درگیر رفتارهای متقابل قدیمی با همسر سابق خود نشوید. اگر حس می کنید که نیاز است مسئله ای را با همسر سابق خود به اشتراک بگذارید، برای چند ساعت و یا چند روز درنگ کنید. یاد خواهید گرفت که همه چیز می تواند صبر کند و هر چیزی مکان و زمان خاص خود را دارد.

۳- وقتی با حرف ها و یا رفتار همسر سابق خود تحریک می شوید. به خودتان یادآوری کنید که دارید بر روی جدایی کار می کنید و توجه خود را معطوف به نفس کشیدنتان کنید. از آن ها دوری کنید، مؤدبانه تلفن را قطع کنید یا بگویید: «الآن نمی توانم درگیر این موضوع شوم».

۴- از دیگر شکل های حمایت عاطفی استفاده کنید. شروع به جانشینی حمایتی کنید که فکر می کردید از همسر سابق خود دریافت می کردید. شکستن راه های ارتباطی همیشگی، قسمتی از روند جدایی شما خواهد بود.

۵- خود را در مورد روابط سالم مطلع کنید. این کار به شما کمک می کند که قدمی به عقب برداشته و قابی وسیع تر از رابطه تان با همسر سابق خود ببینید. اینکه بدانید رابطه ای سالم نیست و یا به نتیجه نخواهد رسید، به شما کمک می کند که راحت تر رهایش کنید.

 درنهایت توصیه  می کنیم ۱۴ گام برای دوباره مشتعل کردن شعله ی خاموش عشق در رابطه و زوج هایی که از این روش ها استفاده کرده اند، رابطه ی طولانی تر و محکم تری داشته اند [قسمت دوم/پایانی] را نیز بخوانید.

 

 

.

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :