آکاایران: بابایی! ​داد نزن/ تمرین آرامش برای والدین

آکاایران: «وقتی باردار بودم شوهرم زود عصبی می شد و به دلیل بچه دارشدنمان فشار روانی زیادی را تحمل می کرد و گاهی با من بدخلقی می کرد و داد می زد. من خیلی نگران می شدم و احساس می کردم بچه توی شکمم تکان تکان می خورد. بعد از این که فرزندم به دنیا آمد به صدای پدرش حساس بود و وقتی او حتی در حالت آشتی کمی بلندتر صحبت می کرد، می زد زیر گریه. انگار صدای بلند او را از روزهای بارداری به یاد داشت. آن داد و فریاد ها امروز او را ترسو کرده است.»

 


فرزانه، مادر نادر کوچولو که پدری پرخاشگر دارد، معتقد است این مشکلات هرطوری هست به بچه اش منتقل شده است.


آیا واقعا مشکلات روحی پدر به جنین نیز سرایت می کند و جنین می تواند صدای او را تشخیص بدهد؟

 


جالب است بدانید نوین ترین تحقیقات نیز حرف فرزانه را تائید می کند. پژوهشگران معتقدند نه فقط در زمان جنینی این فشارهای عصبی برکودک اثر می گذارد، بلکه بعد از به دنیا آمدن او نیز رهایش نمی کند.


بررسی ۳۱ هزار کودک نروژی و والدین آنها نشان می دهد استرس و اضطراب پدر بر تکامل عاطفی و رفتاری کودک وی موثر است.

 

 


● تمرین آرامش برای والدین


اگر جنینی در شکم خود دارید بهترین زمان برای شما و همسرتان است که برخود مسلط بودن و آرامش و زندگی به دور از تنش را تجربه کنید.

 


مشکلات زندگی هرچه باشد فکر کردن به آن چیزی را بهتر نمی کند و تنها حاصل آن به وجود آوردن نسلی پراضطراب است.


اگر واقعا در خانواده کوچک خود مشکل دارید، سعی کنید قبل از بارداری آن را حل کنید و اگر مهمان کوچک دیگری در بدن شما حضور دارد، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید و دوران آرام و لذتبخشی را تجربه کنید.

 


نوزادتان به هردوی شما آن هم در شرایطی آرام و مهربان نیاز دارد.


همه می دانیم که سلامت روانی مادر طی دوران بارداری و پس از آن بر سلامت کودک تاثیرگذار است. اختلالات روانی شدید در مادر، سلامت و تکامل روانی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

 


اما سلامت روانی پدر نیز یک عامل مهم در تکامل کودک است.


جالب است بدانید پدرانی که در طول بارداری همسرشان احساس افسردگی و ترس را تجربه می کنند، فرزندانی ناآرام دارند.

 


پژوهش ها نشان می دهد بین سلامت روانی پدر و تکامل کودک او ارتباط وجود دارد، یعنی کودکانی که در سه سالگی بیشترین مشکلات عاطفی را داشتند، متعلق به پدرانی بودند که استرس روانی آنها بالا بود.


علی رضایی، مشاور خانواده اعتقاد دارد علاوه بر رفتار پدران عصبانی و اثری که این رفتار در پریشان کردن ذهن همسر باردارشان دارد، خصوصیت خشن آنان از طریق وراثت نیز به کودک منتقل می شود و بعد از تولد آموختن رفتاری که کودک از پدر می بیند، عامل سومی است که دو عامل قبلی را تشدید می کند، بنابراین سلامت روانی پدر نیز نقش تعیین کننده ای در تکامل کودک دارد.

 


این روان شناس توصیه می کند: برای این که فرزند خوش خلقی به جامعه روانه کنید، اول از همه خودتان خوش خلق باشید و رفتار تند فرزندتان را تنها پای مادرش ننویسید.

 

 


● نق زدن ممنوع

 


«وای خدای من قیمت سوخت ممکن است چند برابر شود و قیمت حامل های انرژی چند برابرتر! خانه گران است و اضافه کاری ها را حذف کرده اند. مدیرمان بی انصاف است و ممکن است خیلی ها را تعدیل کند!


بچه این رایانه را خاموش کن کلی پول برق می آید... .»

 


وقتی بابا این حرف ها را می زند بچه ها با خودشان فکر می کنند: «عجب اشتباهی کرده اند که به این دنیا آمده اند، اما حیف که راه برگشتی نیست! یعنی بابا به خاطر این که او خرج دارد و برایش سخت است غر می زند...؟»


نرگس، مادر یک دختر کوچولوی پنج ساله و دارای همسری است که گاهی از زندگی گلایه می کند. او می گوید: یک روزصبح متوجه شدم دخترم کیف خود را برداشته و از خانه رفته است. آنقدر ترسیدم که داشتم می مردم. به سرایدار و همه همسایه ها زنگ زدم و حتی با پلیس هم تماس گرفتم، اما خوشبختانه خیلی زود سرایدار آپارتمان زنگ زد و گفت که بعد از تماس من، دخترم را دیده است که دارد از در پارکینگ بیرون می رود و وقتی پرسیده کجا می روی، جواب داده که می خواهم تنها زندگی کنم و مستقل باشم!

 


نرگس می گوید: «شب قبل پدرش در مورد هزینه مهدکودک و اقساط بدهی هایمان کلی غر زده بود و فکر می کرد که دختر پنج ساله مان چیزی نمی فهمد.»


محققان معتقدند گفتن همه گرفتاری های زندگی در مقابل بچه ها مشکلی را حل نمی کند، اما بچه ها را به زندگی بدبین می کند. آنها فکر می کنند در برابر همه مشکلات حتی نمی توانند در جامعه آدم مفیدی شوند و قد راست کنند.

 

 

 


● من داور نیستم


«شما چی فکر می کنید که بچه را وسط می گذارید و با هم دعوا می کنید و بعد هم از بچه کوچولوی شش ساله خود در مقابل هم داوری می خواهید؟»

 


این را مامان بزرگ می گوید و بعد هم دست مریم را می گیرد تا با خود به خانه ببرد و به پسر و عروسش می گوید: وقتی خوب با هم دعوا کردید و قرار گذاشتید که دیگر این کار را ادامه ندهید، بیایید و دخترتان را ببرید.


مریم شش ساله یواشکی به مامان بزرگ زنگ زده بود و به او گلایه کرده بود که: «مامان بزرگ یه چیزی به مامان بابا بگو! آنها با هم دعوا می کنند و بعد با هم قهر می کنند و آن وقت مرا پیغام رسان می کنند که بقیه دعوایشان را به آنها بگویم. بعد هی به من می گویند: اون بیخود کرد با تو! بعد هم که مثلا دلخور می شوند هی مامان منو می کشه کنار که تقصیر بابات بود که این طوری کرد و آن طوری و بعد هم بابا همین کار را می کند. به خدا دیگر دیوانه شدم از دستشان! بیا منو ببر دختر خودت بشوم!»

 


اولین و مهم ترین الگوی کودکان والدین آنها هستند. کودکان از دو سالگی معنی خشم، غم، ناراحتی، شادی، شعف، خنده و گریه را بخوبی درک می کنند و نسبت به آن عکس العمل تلاش می کنند.


کودکان در هر سنی که باشند مشاجره و صدای بلند را دوست ندارند. در بعضی از مشاجرات، زن و شوهر به هم بی احترامی کرده و گاهی از الفاظ بدی استفاده می کنند و مرتکب خشونت می شوند.

 


اگر همسرتان را کتک بزنید، فرزندتان را از خود متنفر کرده اید و اگر او را متهم کنید و ناسزا بگویید کودک را به خانواده بدبین می کنید. پس با هم حرف بزنید فاقد این که صدایتان را بالا ببرید. اگر دیدید دارید عصبانی می شوید به بحث ادامه ندهید.


اگر جلوی فرزندتان از همسرتان عذر خواهی کنید یک عمل بسیار خوب را به او آموخته اید: «این که اشتباه خود را بپذیرد و عذرخواهی کند.» هیچ وقت پای فرزندتان را میان مشاجرات باز نکنید.

 


در مقابل کودک با همسرتان مهربان باشید و محبت خود را به علت حضور فرزندتان پنهان نکنید.


رفتار شما با همسرتان در برابر کودک یک فیلم آموزشی برای او محسوب می شود پس هر چه می خواهید فرزندتان بیاموزد همان را رفتار کنید و خودتان بیاموزید.

 


اگر فقط در برابر فرزندتان مشاجره کنید و محبت تان را پنهان کنید، فرزند شما فکر می کند پدر و مادرش از هم متنفرند پس همان طور که گاهی از محبت به همسرتان خجالت می کشید از توهین به او هم در برابر فرزندتان شرمسار باشید.

 

 

 

   ماندانا ملاعلی

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :