راهکار مقابله با آسیب های طلاق به فرزندان
ضررهای طلاق و جدایی به بچه ها , آسیب عاطفی و روحی به فرزندان , اثرات ناحوشایند طلاق روی بچه ها , مشکلات فرزندان طلاق چیست , آسیب جبران ناپذیر طلاق والیدن
آکاایران: ضررهای طلاق و جدایی به بچه ها , آسیب عاطفی و روحی به فرزندان , اثرات ناحوشایند طلاق روی بچه ها , مشکلات فرزندان طلاق چیست , آسیب جبران ناپذیر طلاق والیدن

طلاق و جدایی همسران بسیار سخت و دشوار است و برای فرزندان سخت تر و ناخوش ایندتر. فرزندان طلاق با پایان یافتن زندگی مشترک والدینشان، سخت ترین و ناخوش ایندترین آسیب ها را تجربه می کنند. متاسفانه در این میان از بعضی از فرزندان خواسته می شود تا میان والدین و درست در هنگامی که آ نها از عدم حضور یکی از والدین دچار غم و اندوه شد ه اند، میانجیگری کنند. بسیاری از فرزندان، اثرات بد و ناخوشایند ناشی از طلاق را با خود به دوران بزر گسال یشان منتقل می کنند؛ یعنی همان آسیب هایی که هرگز نباید به آ نها تحمیل می شد.

آکاایران: راهکار مقابله با آسیب های طلاق به فرزندان

اما همسرانی که از هم جدا شده اند، می توانند با کنترل اعمال و رفتار خود، قبل از آنکه جوهر قلم برروی برگه های طلاق خشک شود، از این لطمات جلوگیری کنند. گَری نومَن، کارشناس امور خانواده و طلاق، به همسرانی که از هم جدا شده اند درباره نحوه جداشدنشان، بدون آنکه این جدایی از لحاظ احساسی و عاطفی به فرزندانشان لطمه و آسیبی وارد کند، توصیه ها و راهنمایی هایی می کند که در ادامه می خوانید.


فرزندانتان را پیام رسان خود و همسرتان قرار ندهید
بسیاری از والدین سعی می کنند ازطریق فرزندانشان با یکدیگر ارتباط داشته باشند که این امر باعث بروز استرس و فشارهای روحی، روانی و عاطفی بیش ازحد، در فرزندان می شود و آنان را وادار به پشت سرگذاشتن وضعیت و موقعیتی می کند که والدینشان خود نیز از عهده این موقعیت برنمی آیند. امروزه ایمیل، وسیله خوبی برای ارتباط و گفت وگو با همسر سابقتان است که به شما این امکان را می دهد تا درباره واقعیت ها و امور مربوط به پرورش فرزندانتان، بدون طی مسیری منفی و بازکردن زخم های کهنه، بحث و گفتوگو کنید.

,ضررهای طلاق و جدایی به بچه ها, آسیب عاطفی و روحی به فرزندان, اثرات ناحوشایند طلاق روی بچه ها

همچنین ایمیل، این امکان را دارد تا گفتوگوی بین شما و همسرتان را ثبت کند که در دادگاه، معتبر است؛ بنابراین، والدین از طریق ایمیل با احتیاط بیشتری با هم بحث و گفتوگو می کنند. ا گر لازم است که با همسر سابقتان، ازطریق تلفن و یا حضوری صحبت کنید، فکر و ذهنتان را بر موضوع صحبت متمرکز کنید و از همه مهم تر ا گر همسرتان عصبانی و خشمگین شد، فریب نخورید و فقط بگویید، من احساس تو را درک می کنم، اما من اینجا هستم تا درخصوص امور مربوط به مدرسه فرزندانمان با هم گفتوگو کنیم. در این زمان، با شیوهای مثبت با هم صحبت کنید؛ زیرا سلامت احساسی و عاطفی فرزندانتان به آن بستگی دارد.
. فرزندانتان را درمانگر خود قرار ندهید
 نوجوانان دوست دارند که تحت مراقبت و سرپرستی والدین خود باشند؛ بنابراین طلاق و جدایی والدین، دنیای آنان را ناخوشایند و پر از غم می کند. با درمیان گذاشتن جزئیات مربوط به طلاق و یا احساسات غضب ناک خود نسبت به همسر سابقتان با فرزندان بزرگ تر، خود را گرفتار نکنید.

اضطراب و نگرانی فرزندان و احساس نیاز آن ها به اینکه تحت مراقبت و سرپرستی والدین قرار داشته باشند، باعث می شود که آن ها از آنچه بر شما می گذرد، مطلع شوند. اما لازم است شما در این موقع برای آ نها نقش پدر یا مادر را داشته باشید. برای خود از دیگران کمک بگیرید و در صورت لزوم، به معالجه و درمان اقدام و خط مرزهای لازم را حفظ کنید. در این زمان، فرزندان را حامی و همراه خود قراردادن، اشتباه محض است و به فرزندان، لطمه و آسیب می رساند.
. فرزندان خود را درک کنید
 فرزندان نیاز به درک والدین دارند و پس از جدایی، ممکن است احساسات آن ها نا آرام و متشنج شود. به فرزندان خود گوش دهید و به آن ها نگویید به چه فکر کنند؛ هرچند ممکن است، سخت و دشوار باشد. هرگز از همسر سابق خود، عیب جویی نکنید؛ زیرا درحقیقت این کار، انتقاد و عیب جویی از فرزندانتان است؛ یعنی افرادی که مسلما 50 درصد از وجودشان، از همسر سابق شماست. برای آنچه که فرزندان به شما می گویند، پاسخ ویژه ای داشته باشید؛ مثلا به فرزندان خود بگویید: «این گونه به نظر می رسد که شما به خاطر ملاقات پدرتان با نامزد جدیدش، غمگین و پریشان هستید، این طور نیست؟ »

,ضررهای طلاق و جدایی به بچه ها, آسیب عاطفی و روحی به فرزندان, اثرات ناحوشایند طلاق روی بچه ها

شما به عنوان یک پدر و مادر، نباید برای فرزندانتان راه حلی ارائه دهید و فقط باید به حرف هایشان گوش فرادهید. به اظهارنظر و بیان عقیده خود نپردازید. شما می توانید به فرزندانتان پیشنهاد کنید که فکر و احساسشان را روی کاغذ بیاورند و درصورتی که خود نیز بخواهند، آن ها را با همسر سابقتان در میان بگذارند. فکر و ذهن خود را بر احساسات فرزندانتان متمرکز کنید، نه بر احساس خودتان. بهبودی روابط، از یک ارتباط محبت آمیز و درک و شناخت احساسات حاصل می شود.
فرزندانتان را بازجویی نکنید
 من به والدین می گویم چنان که فرزندانتان به تازگی با عمه، خاله و یا عمو و دایی خود، ملاقاتی داشته اند، بهتر است که فرزندان، تعطیات آخر هفته را با همسر سابقتان سپری نکنند. سکوت ، باعث اضطراب و نگرانی فرزندان می شود؛ زیرا آن ها باید از تجربیات پدر و مادر خود استفاده کنند. از طرفی دیگر، بازجویی از فرزندان، آنها را مستقیما بر سر دوراهی قرار می دهد که از لحاظ عاطفی و احساسی، یک وضعیت و موقعیت بسیار دشوار و غیرقابل تحمل است؛ بنابراین، از فرزندانتان، سوالهای معمولی و سرگرم کنند های بپرسید تا اظطراب آ نها کاهش یابد و سپس آنان را به حال خود بگذارید.
. آسیب هایی را که قبلا به فرزندانتان رسانده اید، جبران کنید
 بسیاری از والدینی که از هم جدا شد هاند، ممکن است با مطالعه این توصیه ها و راهنمایی ها، به اشتباهاتی که ناخواسته درخصوص فرزندانشان مرتکب شده اند، پی ببرند. آیا برای وارونه کردن نتایج و عواقب بد احساسی و عاطفی ناشی از یک طلاق و جدایی تلخ و ناخوشایند، بسیار دیر شده است؟ خیر؛ زیرا فرزندان از آن چشم پوشی میکنند؛ حداقل تا هنگامی که به اواخر سنین نوجوانی خود برسند؛ یعنی زمانی که خشم و عصبانیت در آن ها پایه محکم تری پیدا می کند. ا گر شما اشتباهاتی را مرتکب شده اید، در این صورت بسیار مهم است که موارد زیر را انجام دهید:

• از فرزندان خود عذرخواهی کنید و از اینکه باعث ناراحتی آ نها شده اید، ابراز تاسف کنید.

• درباره اشتباهات خود صحبت کنید و آن ها را به طورکامل و با جزئیات توضیح دهید و سپس قول دهید که اعمال و رفتار خود را از آن لحظه به بعد تغییر خواهید داد.

• به فرزندان خود، یک علامت معتبر و مشخص ارائه دهید؛ مثال به آ نها بگویید زمانی که شما به عنوان یکی از والدین، شروع به انتقاد از همسر سابقتان می کنید، فرزندانتان دستشان را به نشانه مهلتی برای شما، بالا ببرند و به طورصریح و روشن گوشزد کنند که شما باز هم در حال انجام این کار هستید و باید بی درنگ، آن را متوقف کنید.

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :