هزینه‌های کمرشکن عروسی
عروسی,عروس و دامادها معتقدند,عروس خریداری,ظاهرا عروس و دامادهای,عقد نام,قیمت,عروس خانم به جایگاه,شرکت تهیه

هزینه‌های کمرشکن عروسی


روزی که همراه فرزندم برای انتخاب محل برگزاری مراسم عروسی او به یکی از شرکت‌های برگزارکننده مراسم عروسی در شمال شهر تهران رفتیم که برای خود اسم و آوازه‌ای نیز بیرون داده بود، واقعا حیرت‌زده شدم. این شرکت را یکی از دوستان معرفی کرده و افراد زیادی نیز آن را تایید کرده بودند.

هزینه‌های کمرشکن آقای داماد

با اعتماد به نفس کامل و اطمینان خاطر از این که بالاخره جای مناسبی را برای عروسی انتخاب کرده‌ایم و در میان فامیل و دوستان سربلند خواهیم شد، وارد دفتر این شرکت شدیم؛ دفتر که چه عرض کنم، بیشتر به خانه ویلایی شباهت داشت. باید منتظر می‌ماندیم تا نوبت به ما شود.

ظاهرا عروس و دامادهای دیگری هم جلوتر از ما برای انتخاب محل عروسی‌شان به آنجا مراجعه کرده بودند. با نسکافه و پسته و نشان دادن کاتالوگ انواع باغ و مراسم عروسی از ما پذیرایی کردند.

شواهد و قرائن نشان می‌داد که داماد باید حسابی سر کیسه را شل کند. بالاخره نوبت به ما رسید. با برخوردی کاملا مودبانه از ما خواستند که بگوییم بودجه مورد نظر ما برای مراسم عروسی چقدر است؟ کمی گیج شده بودیم، البته کمی خجالت می‌کشیدیم و نمی‌دانستیم چه جوابی باید بدهیم.

 

مدیر شرکت به دادمان رسید و گزارشی از منوها و لیست کارهایی که برای مهمانی انجام می‌دهند به ما ارائه داد. وقتی گزارش مدیر شرکت تمام شد، زبانمان بند آمده و نمی‌دانستیم چه بگوییم.

منوی رستوران از نفری 100 هزار تومان شروع و تا 200 هزار تومان خاتمه می‌یافت. در هر یک از این منوها سرویس‌های ارائه شده متفاوت بود. سرو انواع میوه خرد شده فصلی و غیرفصلی، سرو انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم، سرو انواع کباب و میگو، سرو انواع آش و همچنین سرو انواع آجیل و شیرینی به عنوان پیش‌غذا همراه میز شام با مدل‌های مختلف غذا و دسر جزو این منوها محسوب می‌شد.

اگر هم می‌خواستیم برای مراسم عقد از اتاق عقد این شرکت استفاده کنیم، باید 400 هزار تومان بابت آن پرداخت کنیم. تزئین سفره عقد، گل‌آرایی و تزئین ورودی سالن نیز هزینه جداگانه داشت. براساس صحبت‌های مدیر شرکت، تهیه کالسکه برای رساندن عروس خانم به جایگاه، فراهم کردن چایخانه سنتی به همراه سور و سات قلیان و کبوترهایی که به تعداد سال تولد عروس و داماد در پایان مراسم به پرواز درمی‌آیند، از جمله مواردی بود که بر قیمت اجاره یک شب باغ تاثیر می‌گذاشت.

با یک حساب سرانگشتی به این واقعیت رسیدیم که داماد برای برگزاری چنین مراسمی که بسیار نیز آبرومندانه به‌نظر می‌رسد، باید خانه مسکونی خود را در قبال هزینه یک شب عروسی پرداخت کند. در حالی که امیدهایمان به یاس تبدیل شده بود؛ ناامیدانه و مغموم و به بهانه این که اجازه دهید کمی فکر کنیم با مدیر شرکت خداحافظی کردیم.

 

سفره عقد

پروانه فتحعلی که کار تزئین سفره عقد را به‌عهده دارد، در مورد هزینه‌های امروزی یک مراسم عروسی می‌گوید: این روزها برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی، حواشی یک مراسم عروسی از خود عروسی مهم‌تر است. نه‌تنها عروس و داماد بلکه خانواده‌هایشان نیز می‌خواهند مراسمی برپا کنند که همیشه در میان فامیل و دوستان صحبت از آن باشد.

وی می‌افزاید: به‌عنوان نمونه سفره عقد یکی از ملزومات عروسی‌های امروزی است و خانواده‌ها به تزئین آن خیلی اهمیت می‌دهند. زیباترین سفره عقد نیز سفره‌ای است که در آن از تعداد گل بیشتری استفاده شده باشد و از آنجا که قیمت گل چندان ارزان نیست، به همان نسبت بر قیمت هزینه یک سفره عقد افزوده می‌شود.

هزینه‌های کمرشکن آقای داماد

 

این سفره‌آرا در مورد هزینه یک سفره عقد می‌گوید: هزینه هر سفره عقد متفاوت است، از 200 هزار تومان شروع می‌شود تا به بالای 10 میلیون تومان. البته من تاکنون چنین هزینه‌ای نخواسته‌ام. برخی از کسانی که در کار سفره عقد نام و آوازه‌ای بیرون داده‌اند به خاطر شهرت و نام خود چنین رقم‌های بالایی را دریافت می‌کنند وگرنه به نظر من کارها چندان تفاوتی نمی‌کند و نمی‌شود دلیل قانع‌کننده‌ای برای بالا بودن نرخ این سفره‌ها ارائه داد.

وی که به‌واسطه شغل خود در مجالس عروسی مختلف شرکت کرده است، در مورد هزینه‌هایی که برخی از خانواده‌ها برای ازدواج فرزندانشان می‌کنند، می‌گوید: من مجالس عروسی بسیاری دیده‌ام و همه آنها با هم تفاوت داشتند. امروزه خانواده‌ها فکر می‌کنند هر چه تجملاتی‌تر مراسم را برگزار کنند آبرومندانه‌تر است، در حالی که من مجالسی را دیده‌ام که در عین سادگی بسیار آبرومندانه برگزار شد و مهمان‌ها نیز لذت بیشتری بردند.

وی ادامه می‌دهد: در حالی که در برخی از عروسی‌ها، داماد گران‌ترین جواهر را برای عروس خریداری کرده بود و مهمانان نیز محو زیبایی این جواهر شده بودند، ولی عروس دیگری هم بود که به‌دلایلی که برای خود داشت سرویس جواهر بدلی انتخاب کرده بود و هیچ‌یک از مهمانان نیز به بدلی بودن آن پی نبرده بودند.

او در پاسخ به این پرسش که چگونه یک خانواده حاضر می‌شود منوی 200 هزارتومانی را برای مهمانان خود انتخاب کند، می‌گوید: برخی از این دامادها زیر بار قرض و وام می‌روند و حتی خانه‌ای برای خود ندارند. آنها به ظاهر و چشم و هم‌چشمی اهمیت می‌دهند البته ناگفته نماند که این روزها از تعداد مهمانان کاسته شده است و بیشتر مهمانان دوستان و فامیل‌های درجه یک هستند. دیگر آن زمان که مهمانان در مرز 300 تا 400 نفر بودند، گذشت الان مهمانان یک عروسی به زیر 100 نفر می‌رسند.

این روزها همچنین در کنار ماشین عروس که گل آرایی شده است دو ماشین دیگر به عنوان محافظ گل آرایی می شوند و در تمام مسیر ها ماشین عروس و داماد را همراهی می کنند

ماشین عروس

تهیه ماشین عروس و تزئین آن شاید برای بسیاری از ما در اولویت‌های آخر یک مراسم عروسی محسوب شود ولی از نظر برخی از عروس و دامادها تهیه و گل‌آرایی آن چیزی نیست که به‌راحتی بتوان از آن گذشت. داشتن ماشین 206 و زانتیا و مزدا این روزها مزیتی برای کاهش هزینه عروسی به حساب نمی‌آید جدیدا ماشین‌های قدیمی لوکس که در خیابان‌های تهران چندان کاربرد ندارد، این روزها برای شب عروسی کاربرد بسیاری دارد و با قیمت‌های بسیار بالاتر کرایه داده می‌شود حتی اجاره این ماشین‌ها خود به منبع درآمدی برای صاحبان این خودروها تبدیل شده است. پس از کرایه این ماشین‌ها نوبت به گل‌آرایی آن می‌رسد.

گفته می‌شود برای یک گل‌آرایی بسیار ساده و معمولی باید حداقل 250 هزار تومان هزینه کرد، مقدار گل و نوع آن به همان میزان بر قیمت کار می‌افزاید. این روزها همچنین در کنار ماشین عروس که گل آرایی شده است دو ماشین دیگر به عنوان محافظ گل آرایی می شوند و در تمام مسیر ها ماشین عروس و داماد را همراهی می کنند. هزینه تزئین ماشین عروس نیز بستگی به نوع گل فروشی و منطقه ای که در آن قرار دارد متفاوت است.

هزینه‌های کمرشکن آقای داماد

عکاسی و فیلمبرداری

بسیاری از عروس و دامادها معتقدند آنچه که از عروسی باقی می‌ماند، عکس و فیلم است. شام و پذیرایی فراموش می‌شود، گران‌ترین لباس عروس هم از یاد می‌رود، ولی فقط عکس و فیلم است که خاطره می‌شود، پس برای آن باید بهترین‌ها را انتخاب کرد از همین طرز تفکر بسیاری از عکاسان و فیلمبرداران سوءاستفاده کرده و با ارائه شیوه‌های به‌اصطلاح جدید، عروس و داماد را در شرایط گریزناپذیری قرار می‌دهند و با خود می‌گویند چاره‌ای نیست ما که این همه هزینه کرده‌ایم این هم روش.

 تازه فقط عکس و فیلم است که خاطرات عروسی را به یادمان می‌اندازد. یکی از عکاسان مجالس عروسی که معتقد است کار عکس و فیلم او بدون ایراد است در خصوص هزینه فیلمبرداری یک مجلس عروسی می‌گوید: قیمت‌ها از 700 هزار تومان شروع می‌شود و به 30 میلیون هم می‌رسد، این تفاوت قیمت به نوع خدماتی که ارائه می‌شود بستگی دارد اگر بخواهیم با هلیکوپتر عروس را در بالای شهر بچرخانیم یا در صحرای کشورهای همسایه فیلمبرداری کنیم به همین ترتیب قیمت‌ها متفاوت خواهد بود.

وی این هزینه‌ها را زائد نمی‌داند و معتقد است اگر عروس و دامادی توان پرداخت چنین هزینه‌هایی را دارند، چرا این کار را نکنند، تمام اینها خاطره است.

 

لباس عروس 10 میلیون تومانی

خرید لباس عروس‌ نیز این روزها برای خود حکایتی دارد، اگر بخواهید به مراکز فروش لباس عروس در شمال شهر بروید که قیمت‌ها نجومی است.

لباس یک شب آن هم فقط برای چند ساعت و سپس برای سال‌ها در گوشه کمد خاک می‌خورد و تنها کاربرد آن این است که وقتی عروس خانم صاحب نوه و نتیجه شد آن را به عنوان یادگار به فرزندانش نشان ‌دهد.

یکی از مزون‌داران چهارراه امیراکرم در مورد قیمت لباس‌های عروس می‌گوید: پایه قیمت‌های اینجا از 200 هزار تومان شروع می‌شود و به یک میلیون تومان هم می‌رسد ولی در میرداماد همین لباس‌ها با قیمت‌های بالاتری به فروش می‌رسد.

آرایش عروس مهم‌ترین بخش عروسی برای عروس خانم‌هاست. برخی از خانواده‌ها تصور می‌کنند که هر چه چقدر برای آرایش عروس پول بیشتری پرداخت کنند عروس زیباتر و جذاب‌تر خواهد شد.

بسیاری از آرایشگاه‌ها نیز از این ایده سوءاستفاده کرده و با مطرح کردن رقم های بالا، عروس‌های جوان را به سوی خود می‌کشانند سهمیه صوفی صاحب یک آرایشگاه زنانه قیمت‌ آرایش عروس را حداقل 500 هزار تومان عنوان می‌کند و می‌افزاید: این قیمت در برخی از آرایشگاه‌ها که برای خود اسم و رسمی پیدا کرده‌اند به پنج میلیون تومان هم رسیده است.

 

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از جام جم آنلاین

تبیان
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :