همه آنچه باید در مورد مراسم خواستگاری بدانید
مراسم خواستگاری راه و رسم خاص,دختر و پسر میزان شناخت,عروس خانواده دختر مجرد خودداری,ملاقات دختر و پسر پایان,دختر خانم های مجرد قدرت,خانواده پسر پاسخ منفی,خانوا
مراسم خواستگاری راه و رسم خاص خودش را دارد. راه و رسمی که همه کم و بیش از آن اطلاع دارند اما تفاوت های فرهنگی یا کم تجربگی ممکن است باعث شود خارج از انتظارات طرف مقابل رفتار کنند. بنابراین این نکات را بخوانید تا جزئیات یک خواستگاری استاندارد را یاد بگیرید.
 
بردن گل
در جلسه اول بردن گل را به دو جهت انجام می دهند. اول : اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود به حساب بی احترامی خود بگذارند.
دوم : اثر روانی خوبی بر روی خانواده ی دختر خواهد داشت. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت خلاقیت، لذت و زندگی ) از یک نوع به تعداد فرد باشد.
 
زمان خواستگاری :
بهتر است زمان خواستگاری بعد از ظهر باشد.

افرادی که به خواستگاری می روند :
بهتر است افرادی که به خواستگاری می روند از بردن عروس خانواده، دختر مجرد خودداری کنند دختر خانم های مجرد قدرت تجزیه و تحلیل کامل فضای خواستگاری را ندارند و ممکن است عملی انجام دهند که مشکل ساز شود.

لباس خواستگاری :
آقا پسر باید لباس سنگین و مناسبی بپوشد و دختر خانم نیز در جلسه هایی که با مردان حضوردارند باید به این نکته توجه کنند که از پوشیدن لباس آستین کوتاه و مدل های جلف که علامت نقص عقل تلقی می شود خودداری کنند.

اضطراب خواستگاری :
اگر قرار است سوالاتی از یکدیگر بپرسید قبل از مراسم آن ها را مرور کنند و خوب است که دختر خانم قبل از آمدن میهمان کمی تمرین کند تا اضطرابش کاهش یابد.

ساعت خواستگاری :
ساعت 4-7 بعد از ظهر زمان مناسبی برای خواستگاری است.

کنترل عروس و داماد :
عروس و داماد باید هر لحظه توسط خودی ها تحت نظر باشند تا ایراد های ظاهری لباس وچهره خود را بر طرف کنند. اولین دیدار و ملاقات رسمی دختر و پسر به یاد ماندنی و تأثیر گذار است.

زنگ زدن در منزل :
توصیه می شود وقتی زنگ توسط خواستگاران زده شد بلافاصله در را باز نکنید، زیرا علامت عجله و اشتیاق خانواده دختر است باید توجه کرد که در هم از قبل باز نباشد چون معنی خوبی ندارد.

وقت جلسه اول :
بهتر است مدت زمان جلسه اول محدود باشد. 45 دقیقه تا یک ساعت مدت قابل قبولی است.

فضای خواستگاری :
فضا باید بدون محرک باشد.

خوردنی ها و نوشیدنی ها :
در مراسم خواستگاری نباید از شیرینی تر استفاده کرد. همچنین در این میهمانی رسمی بهتر است ظرف میوه حاوی میوه های نظیر سیب، کیوی، گیلاس، زردآلو باشد. خوب است یک نوشیدنی مناسب فصل سال و فرهنگ جامعه نظیر چای برای پذیرای آماده شود.

شکستن سکوت :
برای شکسن سکوت می توان سخن را از مسائل فرهنگی، اجتماعی، خبر های داغ صدا و سیما، و مانند این ها آغاز کرد.

پذیرایی :
عروس خانم هنگام پذیرایی به نکات زیر توجه کند:
1 - سینی چای یا شربت زیاد سنگین نباشد.
2 - هنگام پذیرایی لبخندی برلب داشته باشد. قبلاٌ نوع لبخند را در مقابل آینه امتحان کند.
3 - هر وقت عروس خانم احساس کرد که تحت فشار خنده پر سرو صدای است به بهانه درست کردن چادر دهان را باز کند تا خنده اش تمام شود.
4 - در هر سینی باید حاوی شش ظرف نوشیدنی باشد.
5 - اساسا خوردنی ها کمکی است برای کم کردن استرس و اضطراب

معرفی
عروس خانم و آقا داماد باید در اولین جلسه ای که همدیگر را می بینند، خود را معرفی کنند. پس از این که ملاقات دختر و پسر پایان یافت، باید در انتظار تلفن خواستگار بود اگر پاسخ مثبت بود زمان جلسه بعدی مشخص می شود. در کشور ما رسم نیست خانواده پسر پاسخ منفی خود را به خانواده دختر اطلاع دهند، عدم پیگیری خانواده پسر پس از گذشت چند هفته به مفهوم پاسخ منفی آنهاست.

کشش و جاذبه ظاهری دختر و پسر :
زن و مردی که می خواهند عمری در کنار هم به سر برند، باید جاذبه و کشش لازم را نسبت به یکدیگر داشته باشند و اگر این کشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این کمبود را جبران نمی کند. چون آنچه ادامه زندگی را ممکن می کند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و کمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد.
 
مکان و تعداد جلسات :
پسر و دختر باید چند جلسه با هم صحبت کنند به فرهنگ خانواده، سن آنها، بزرگی و کوچکی شهری که در آن زندگی می کنند بستگی دارد. برخی مطالب جنبه عمومی داشته و لازم است روی آن بحث شود.

یکی از کارها و شیوه های دیگر، ارایه ی مکتوب مطالب راجع به خود طرف مقابل است. مطالب مکتوب به دلایل زیر دارای مزیت هستند :
1- با تمرکز و تفکر بیشتری به رشته تحریر در می آید
2 - به دلیل پیوستگی، منطقی تر کم کم تناقص تر هستند.
3 - برای هر دو طرف باز خوانی مجدد فراهم می شود
4 - در صورت ایجاد شرایط ازدواج، طرفین همواره خود را متعهد به انجام آن دانسته و با مراجعه های بعدی می توانند در اصلاح و تصحیح انحرافات بکوشند.

نوع سوالات
بستگی به عوامل گوناگون مثل اهمیت موضوعات مختلف برای دختر و پسر میزان شناخت آنها از یکدیگر دارند. از طرح پرسش هایی که جواب آنها از قبل روشن است جدا پرهیز کنید. بهتر است از شیوه های توضیحی - سوالی استفاده کنید به این ترتیب که ابتدا هریک از طرفین توضیحات کاملی پیرامون خود در همان زمینه ارائه و سپس مشابه آن را از طرف مقابل در خواست کنید.

آغاز گفتگو
هر کدام از طرفین می توانند گفت گو را شروع کنند و باعث کاهش اضطراب طرف مقابل شوند معرفی مجدد خود و خانواده، اطلاعات مربوط به سن، تولد، شغل، سابقه شغلی و غیره را بیان کنند. یک زن و شوهر در دراز مدت بیش تر با ویژگی های اخلاقی و شخصیتی منش ها و باورها یکدیگر زندگی می کنند تا با ویژگی های نظیر موقعیت خانوادگی، اجتماعی، و تیپ و چهره.

و اما یک نکته مهم :
1 - الزام شرعی در خواستگاری از طرف مرد وجود ندارد و خواستگاری از طرف زن حرام نیست.
2 - رسم خواستگاری مرد از زن، منحصر به ایران، جوامع اسلامی و زمان حاضر نبوده بلکه از دیر باز در میان اقوام و ملل مختلف مرسوم بوده است.
3 - انجام خواستگاری از سوی مرد، مطابق راز خلقت انسان و هماهنگ با روحیات و نقش زن و مرد درزندگی است.
4 - شکست و ناکامی در خواستگاری، برای مرد قابل تحمل است.
5 - خواستگاری مرد، ضامن حفظ تعادل نظام اجتماعی و ایجاد توازن میان قدرت جسمانی مرد و ضعف جسمانی زن است.
6 - در مجموع خواستگاری مرد، نوعی ادای احترام به شخصیت زن است.منبع : tebyan.net

گردآوری راهنمای ازدواج اکاایران

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :