زیرزمین برای مجلس عروسی نیازمندیم
برخورداری,چند سال,جایگزین,جایگزین شدن فرهنگ,مراسم,مراسم و جشن,مراسم و جشن های عروسی,ترکیبی
در چند سال اخیر و به واسطه جایگزین شدن فرهنگ تجمل گرایی در مراسم و جشن های

شبکه ای زیرزمینی

نکته جالب توجه در کارکرد شرکت های خدمات مجالس برخورداری از شبکه ای زیرزمینی است که بر تمامی باغ تالارها و سالن های موجود در تهران و اطراف تهران نظارت دارد. در واقع افرادی که تمایل دارند مجالس خودر ا به صورت مختلط و در محیطی خانوادگی برگزار کنند به دلیل محدودیتی که سالن های پذیرایی در سطح شهر دارند به سمت اجاره این باغ ها سوق پیدا می کنند و در این زمان است که شرکت های برگزارکننده مجالس با عهده گرفتن خدمات شام، سفره آرایی، سفره عقد، تصویربرداری و موسیقی مدیریت انجام خدمات را برعهده می گیرند. در این رابطه مسعود محمدی که خود برگزار کننده خدمات مجالس است.

درخصوص نحوه چگونگی برگزاری و قیمت ها به هفت صبح می گوید: مشتری پس از مراجعه متناسب با نوع مجلس نسبت به انتخاب باغ و تالاری که از سوی شرکت به آنها پیشنهاد می شود اقدام کرده و در مرحله بعدی متناسب با بودجه خود از میان چند منوی موجود یکی را انتخاب می کند.

وی درخصوص قیمت و نوع خدمات ارائه شده در منوها می گوید: متقاضیان اجاره باغ مبلغ ورودی باغ را جداگانه به صاحب ملک پرداخت می کنند که از حداقل یک و نیم میلیون تومان شروع شده و تا هفت میلیون تومان هم در برخی از موارد می رسد. همچنین هر منو شامل غذا، گل آرایی، جایگاه ویژه عروس و داماد و ظروف کرایه است که از 25 هزار تومان برای هر نفر شروع شده و تا 200 هزار تومان برای هر نفر قابل افزایش است.

این برگزارکننده مجالس در خصوص دیگر خدمات ارائه شده می گوید: ممکن است برخی از افراد نیاز به تصویربرداری و گروه های موسیقی داشته باشند که در صورت درخواست متناسب با بودجه انتخابی در اختیارشان قرار خواهد گرفت.


ارائه خدمات واهی


یکی از مهمترین مسائلی که در صنف برگزارکنندگان مجالس که پس از بروز مشکلات فراوان از چند سال پیش تحت پوشش اتحادیه تالارداران به فعالیت می پردازند وجود برخی از افراد و دلالانی است که فقط با درج شماره تلفن در تبلیغات روزنامه ای به جذب مخاطب می پردازند و در برخی از موارد دیده شده این افراد تنها چند روز مانده به زمان برگزاری مجلس با بهانه های واهی و اینکه با گرانی و تورم کالاها مواجه شده اند یا درخواست دریافت مبالغ بیشتر را داشته و یا در برخی از موارد بدون هرگونه اطلاع قبلی و در حالی که مبالغ میلیونی را تحت عنوان بیعانه دریافت کرده بودند، جا و مکان خود را تغییر داده اند.

در این خصوص مسعود محمدی می گوید: اتحادیه از چند سال قبل با ساماندهی این شرکت ها فعالیت آنها را منوط به اخذ مجوز کرده تا تخلفات اینچنینی به حداقل برسد. وی می گوید: بارها شاهد بوده ایم که افراد تنها چند روز مانده به مجلسشان به دلیل خلف وعده اینگونه شرکت ها به اتحادیه مراجعه کرده اند. این برگزار کننده با سابقه مجالس در پاسخ به اینکه بیشتر باغ ها و تالارهای موجود در سطح تهران در کدام مناطق قرار دارند، می گوید: بیشتر باغ ها در اطراف تهران قرار دارند و به ندرت می توان باغی را در داخل شهر پیدا کرد.

وی تصریح کرد: مناطقی همچون محمد شهر کرج و یا شهر احمد آباد مستوفی در بزرگراه آزادگان بیشترین سهم را در این بین داشته و بعد از آن جاجرود، منطقه سرخه حصار و همچنین سمت غرب و پارک چیتگر بیشترین باغ های موجود را در خود جا داده است.

وی در ادامه گفت: البته سمت لواسان هم چندین باغ وجود دارد که کمتر مورد توجه است وی همچنین به برخی از سالن های اجتماعات برج ها و مجتمع های مسکونی اشاره کردو گفت: هم اکنون برخی از برج ها و مجتمع ها که سالن های اجتماعات دارند و یا حتی برخی از خانه ها که از پارکینگ نسبتا بزرگی برخوردارند نسبت به اجاره محل خود برای برگزاری مجالس اقدام می کنند که معمولا قیمت ها در این اماکن کمی ارزانتر از باغ است.


دریافت مبالغ من درآوردی

نکته جالب توجه دیگر در این شغل ارائه خدمات من درآوردی و گاها خنده دار است که در بسیاری از موارد اختلافات شدیدی را بین متقاضی و شرکت ها به وجود می آورد. به عنوان مثال یکی از این شرکت ها که خود را مولایی معرفی می کند درخصوص نحوه عقد قرارداد به هفت صبح می گوید: ما قادر خواهیم بود با هر بودجه ای برای مشتری بهترین و باشکوه ترین مجلس را برگزار کنیم به گونه ای که قیمت ما در بین دیگر همکاران بسیار پایین تر است.

 وی در خصوص بندهای قرارداد می گوید: مشتری موظف است در هنگام قرارداد یک سوم از کل مبلغ را پرداخت کرده و مابقی آن را باید تا 72 ساعت قبل از برگزاری مجلس به شرکت پرداخت کند.

وی افزود: البته خدماتی که پرسنل ما می دهند در نوع خود بی نظیر است اما مشتری باید هزینه شست و شوی ظروف خود رانیز پس از پایان مراسم بپردازد.


ترفندهای جذب مشتری


یکی دیگر از مسایلی که در این صنف نارضایتی های زیادی را به وجود آورده، نحوه بازاریابی این گروه از فعالان بازار است به گونه ای که با درج تبلیغات خود در روزنامه ها، از ارائه خدمات رایگانی خبر می دهند که هیچگاه قرار نیست عملی شود به عنوان مثال آنها در تبلیغاتشان هزینه ورودی باغ را رایگان عنوان کرده یا بعضا خدماتی همچون سفره عقد و سفره خانه سنتی را جزو هدایای شرکت اعلام می کنند.

این در حالی است که پس از برقراری تماس و اطلاع از زمان مجلس مشتری با عنوان اینکه تالار در روز مراسم شما رزرو شده محل دیگری را پیشنهاد داده و ورودیه رایگان و هدایای اعلامی را نیز مربوط به همان باغ اعلام می کنند. از طرف دیگر وقتی پای معامله با این مبلغین می نشینید، قراردادی بلندبالا با قیمت های نجومی را پیش پای شما می گذارند.

منوهای غذایی که حداقل قیمت آنها از 45 هزار تومان به بالاست. در این منوها حداقل هزینه دریافتی برای میوه و شیرینی به ازای هر نفر 8 هزار تومان در نظر گرفته شده است. در این منوها از ابتدایی ترین وسایل و تجهیزات مراسم تا کامل ترین آنها گنجانده شده، به قول خودشان از زنگ خواستگاری تا سفر ماه عسل دیده شده است.

با این حال جای خالی برخی از غذاها در بیشتر منوها دیده می شود و متقاضیانی که می خواهند غذایی را اضافه کنند حتی در صورتی که به جای آن غذای دیگری را حذف کنند مجبور به پرداخت هزینه های اضافی هستند.


ظروف کرایه ها تخلف می کنند

در رابطه با تخلفات صورت گرفته در این صنف ابراهیم خسروی، رئیس اتحادیه تالارداران در گفت و گو با هفت صبح ضمن ابراز بی اطلاعی از هزینه های میلیونی ورودی تالارها می گوید: «تالارها معمولا اینگونه تخلفات را انجام نمی دهند و معمولا ظروف کرایه ها تخلفاتی را در این باره انجام می دهند.» به گفته وی کف هزینه ورودی در تالارها 200 هزار تومان و سقف آن 300 هزار تومان است.

ابراهیمی در ادامه می گوید: «بارها هم به خاطر تخلفات ظروف کرایه مجوزات شرکت ها را باطل کرده ایم اما متاسفانه فعالیت های آنها همچنان ادامه دارد. متخلفین قبل از ابطال پروانه از آن کپی رنگی می گیرند و به دیوار نصب می کنند.»


رئیس اتحادیه تالارداران و ظروف کرایه ادامه می دهد: «اکثر ظروف کرایه ها، غیرقانونی فعالیت هایی را انجام می دهند. آنها اجازه ندارند به جز ظروف و خدمات مجالس، مکان هایی را برای برگزاری به متقاضیان ارائه کنند اما این قوانین از طرف برخی از فعالان نادیده گرفته می شود و آنها تخلفاتی را در این خصوص انجام می دهند و علاوه بر ظروف و خدمات، تالار یا باغ را به مشتری ارائه می کنند.»

به گفته ابراهیمی تعرفه ارائه خدمات مجالس (ظروف، میز و صندلی و دکورسازی) بین 3500 تومان یا 7000 تومان است.» وی در ادامه عنوان می کند که ظرف دو سال گذشته تعرفه ارائه غذا و خدمات این رسته های صنفی ثابت بوده و تغییری نداشته است.

 ابراهیمی می گوید: «طی دو سال اخیر تعرفه های صنف ما تغییری نداشته و ما با نرخ های ثابتی خدماتمان را ارائه کرده ایم، اگر کسی هم قیمت های بالاتر اعلام کند، تخلف کرده و اتحادیه توان این را دارد که در برخورد با اینگونه تخلفات، واحدهای متخلف را پلمب کند.»
گردآوری راهنمای ازدواج اکاایران
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :