اند مصائب مقدمات عوسی!

چند سال پیش، زمانی که آنقد جوان بودم که هنوز نمی دانستم کمی آن طفت از دانشگاهمان چه مغازه هایی وجود داد


 

و طولانی ترین مسیری را که به تنهایی طی می کردم مسافت خانه و دانشگاه بود، یک روز توسط یکی از همکلاسی هایمان برای دیدن آلبوم عکس مراسم ازدواجش به منزل آنها رفتم.

فضای خانه به گونه ای بود که تقریباً برای من تعجب آور بود. من که به قشری متوسط تعلق داشتم نمی توانستم تصور کنم که در این شهر خانه هایی به بزرگی این خانه و طراحی داخلی به سبکی خاص وجود داشته باشد. به خصوص رنگ صورتی کمرنگی که به تمام فضای خانه حاکم بود برایم تعجب آور بود.

بگذریم...

در آلبوم عکسهای رسیده از آن سالها، چیزی به نام دوربین دیجیتال وجود نداشت. آلبومی بسیار بزرگ با عکسهایی به قطع "A4" و من تقریباً عکسها را در کمال ناباوری تماشا می کردم.

واقعاً سفره ای به آن شکل تا آن روز ندیده بودم. آن زمان اصلاً نمی دانستم آیینه شمعدان نقره هم وجود دارد تا چه برسد به اینکه ظروف سفره عقد هم نقره باشد. نمی دانستم انگشتری با نگین برلیان چقدر قیمت دارد و روی یک حلقه چند نگین الماس می شود کاشت؟

هنوز که هنوز است حجم جواهراتش را که اتفاقاً همه را از گردن و دستهایش آویزان کرده بودند فراموش نمی کنم. نوع لباس عروس و داماد، تزیین اتاق عقد و حتی ماشین عروسی، همه و همه برای من که در یک فضای کاملاً متوسط زندگی کرده بودم جالب، دیدنی و تقریباً دور از ذهن بود. آن سالها قیمت فیلمبرداری و عکاسی از مراسم عقد تقریباً به اندازه دو برابر حقوق یک سال من بود.آن زمان وقتی دوستم تعجب مرا دید گفت: عروسی دختر عمویم خیلی با کلاس تر از من برگزار شد....

تجملات پایان ناپذیر

اولین جایی که به ذهنم می رسد تا بتوانم یک بار دیگر  خنچه عقد و آیینه شمعدان ببینم خیابان ولیعصر، تقاطع جمهوری است. نمی خواهم به خیابانهای میرداماد ، پاسداران و فرشته بروم. می توانم قیمتها را در مقایسه با قیمتهای این خیابان، حدس بزنم.

جالب است.بعضی چیزها را قیمت می گیرم. مجبورم به عنوان مشتری وارد فروشگاهها شوم. جمع نمی زنم چون با یک حساب سر انگشتی نمی توانم هزینه ها را محاسبه کنم اما شاید شما بتوانید حدس بزنید.

اولین مغازه ای که می روم سفره عقد است. آلبومی از عکسها را پیش روی من می گذارد. میز آیینه ای هالوژن و آبشار با ظروف نقره ای رنگ 170 هزار تومان البته فقط چیدن سفره و نه بیشتر. خانم مغازه دار می گوید: از حداقل 45 هزار تومان به بالا قیمت اجاره سفره عقد است.

او ادامه می دهد که البته تزیین اتاق عقد، قیمت متفاوتی دارد و بستگی به میزان گلی که بخواهید در اتاق کار کنید قیمتها متفاوت است. البته قیمت گل جدا محاسبه می شود و دستمزد هم جداگانه است.

خانم فروشنده با اصرار می خواهد از من تاریخ برگزاری مراسم را بپرسد ، برای اینکه می خواهد بداند برای چه روزی باید سرویس موردنظر مرا آماده کند! کارت تلفن مغازه اش را می گیرم و از آنجا خارج می شوم و تأکید می کنم که حتماً تلفن می زنم.چندین و چند فروشگاه لباس عروس و تاج و... آنجا وجود دارد. تقریباً به همه آنها سرک می کشم.

تأکید می کنم این قیمتها مربوط به محدوده مرکز شهر تهران است. شماره هایی از دوستانم در اختیارم قرار می گیرد. چند شماره تلفن مربوط به اجاره سفره عقد و لباس عروس در شمال شهر است. خانمی که تلفن را جواب می دهد، بسیار مؤدب است. او چندان مایل نیست تلفنی اطلاعات بدهد و بیشتر می خواهد که او را ببینم، او هم اجاره سفره عقد را از 150 هزار تومان به بالا اعلام می کند و چنین می گوید بستگی دارد شما چه لباسی را اجاره کنید. از 200 هزار تومان شروع می شود تا حداکثر حدود 700 هزار تومان. وقتی قیمت لباس را می پرسم باز هم تأکید می کند حتماً باید ببینید. قیمت لباس از 300 هزار تومان تابالای یک میلیون تومان است.

سراغ آیینه و شمعدان هم می روم. از ساده ترین ها شروع می کنم از حدود 250 هزار تومان شروع می شود که البته باز هم بستگی دارد که چه جور شمعدان و میز و متعلقات دیگری را بخواهی.

البته آیینه شمعدان نقره ای که این روزها مد روز است از 700 هزار تومان شروع می شود تا...

اما تمام خریدها که فقط به وسایل سفره عقد و لباس عروسی و دسته گل ختم نمی شود، خرید وسایل عقد شامل لوازم آرایش، کفش، لباس و... هم برای عروس و هم برای داماد آن هم با مارک جدید خارجی و قیمتهای آنچنانی نیز یکی دیگر از هزینه های سنگین مراسم ازدواج است.

در این مقاله به دو قلم از مقدمات عروسی در این دوره و زمانه اشاره کردیم و در مقالات دیگر به مابقی خواهیم پرداخت . اما واقعا چرا جوان ها ازدواج نمی کنند؟چرا سن ازدواج بالا رفته؟ با این همه آسانی...

منبع:تبیان

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :