شروط ضمن عقد را جدی بگیریم
بر اساس فقه اسلامی و قانون مدنی ایران، ازدواج قراردادی است که در آن حقوق و تکالیف متفاوتی به زن و مرد داده می شود.
آکاایران: بر اساس فقه اسلامی و قانون مدنی ایران، ازدواج قراردادی است که در آن حقوق و تکالیف متفاوتی به زن و مرد داده می شود.

آکاایران: شروط ضمن عقد را جدی بگیریم

زناشوییآکا ایران

با امضای سند ازدواج، زن برخی از حقوق مدنی و معنوی را همچون حق سفر، داشتن شغل، انتخاب محل زندگی و مسکن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر (طلاق) به شوهر خود اعطا می کند و البته برخی حقوق مادی همچون مهریه و نفقه را به دست می آورد؛ اما سند ازدواج طوری تنظیم شده است که زن بتواند هنگام عقد، در صورت تمایل، برخی از حقوقی به صورت رسمی برخوردار شود و آنها را در سند ازدواج خود ثبت کند.   

به وکیل مراجعه کنید

در سال های اخیر خانم ها بیشتر به مهریه های زیاد توجه می کنند؛ اما باید توصیه کنم که مهریه ضامن محکمی برای زندگی نیست.  

متأسفانه در کشور ما زنان هنگام ازدواج به لباس بیشتر از شرایط ضمن عقد خود توجه دارند، خانم هایی که  در سن ازدواج هستند توجه کنند که پیش از ازدواج با یک وکیل مشورت کنید تا شرایط ضمن عقد را به صورت رسمی ثبت و در صورت بروز مشکل بتوانید از آن استفاده کنید.

در بسیاری از موارد به دلیل این که شروط ضمن عقد به درستی بیان نشده است، افراد حق خود را نمی دانند و با مشکل مواجه می شوند. باید در قانون ازدواج و طلاق بازنگری شود.

دفترخانه ها، ضمانت اجرایی شدن شروط

کاش برای کسی پیش نیاید روزی که بخواهد پیوندش را بگسلد؛ اما آمار نشان می دهد که هر روز در کشور ما برخی از زوج ها به زندگی دونفره خود پایان می دهند. 

,مجله،مجله اینترنتی،آکا ایران،آکا ایران،عقد،عروسی،عقدوعروسی،شروط ضمن عقد،شروط ضمن عقد را جدی بگیریم،سند ازدواج،مراجعه به وکیل برای عقد
 

شرط در سند ازدواج کفایت نمی کند، وکالت برای طلاق باید در دفتر خانه اسناد رسمی ثبت شود و در این صورت است که ضمانت اجرایی پیدا می کند. او می افزاید: در سال های گذشته شرایط ضمن عقد از سوی قوه قضاییه چاپ و منتشر شد که این کار بسیار تحسین برانگیز بود و کاش این امر به طور جدی تر از سوی مرکز امور زنان و مجلس شورای اسلامی پیگیری می شد.

درباره شرط هایی که جزو شرایط ضمن عقد هستند باید گفت که هر شرطی که خلاف عقد نباشد، می توان ثبت کرد که مهم ترین آن حق طلاق، خروج از کشور، تعیین محل سکونت، تحصیل، اشتغال و تقسیم اموال پس از جدایی است؛ بنابراین بهتراست زنان حین عقد این شرایط را بدانند.

انتقاد از این که بعضی دفترخانه ها این گونه شرایط را ثبت نمی کنند، وظیفه رسانه هاست تا حقوق شهروندی را به همه آموزش دهند؛ بنابراین باید به گونه ای رفتار کرد تا همه به حق زن در جامعه واقف باشند.

 گرچه مشکلاتی در قانون وجود دارد اما باید همه با هم بخواهیم تا مشکل رفع شود اما نباید از مهریه به عنوان اهرم بازدارنده استفاده کرد.

یادمان باشد برابر قوانین موجود در کشور؛ زوجین آزاد هستند هر شرطی را که خلاف قانون نباشد در شرایط نکاح و عقد در سند ازدواج و یا در سند جداگانه ای بیاورند و در صورت قبولی زوج یا زوجه آن سند امضا می شود که در این صورت خدای نکرده هنگامی که شرایط و قصد جدایی حاصل شود زن، کمتر گرفتار دادگاه و رفت وآمد های آن خواهد شد و در حال حاضر آن چه که در قوانین ایران معمول است شروط 12 گانه ای است که در سند ازدواج وجود دارد و معمولا زن و شوهر هنگام عقد آنها را با امضاء می پذیرند.

عدم پرداخت نفقه از طرف شوهر به مدت 6 ماه، سوء رفتار، غیبت بیش از 6 ماه، محکومیت به حبس بیش از 5 سال اعتیاد، اختیار کردن همسر دیگری فاقد رضایت همسر اول یا عدم رعایت عدالت بین همسران و مواردی از این دست از جمله شروطی است که اگر تحقق پیدا کند زن در گرفتن طلاقش وکیل است، اما مشکلی که وجود دارد دشواری اثبات تحقق بسیاری از این موارد است.

البته در این میان شروط ضمن عقد در استحکام خانواده موثر است به این دلیل که در جامعه ما این طور که در پرونده ها شاهد هستیم متأسفانه بیشتر تخلفات از ناحیه مرد است و خانم ها در فروپاشی زندگی کمتر مقصر هستند. تکیه گاه زن، همسرش و خانه ای که برایش فراهم شده است، ولی مردها ممکن است دنبال تکیه گاه ها و یا موارد دیگر بروند. بنابراین هرچه مردها را بتوان بیشتر مقید کرد، دوام زندگی بیشتر می شود و برای زندگی مشترک هم بهتر است.

 

,مجله،مجله اینترنتی،آکا ایران،آکا ایران،عقد،عروسی،عقدوعروسی،شروط ضمن عقد،شروط ضمن عقد را جدی بگیریم،سند ازدواج،مراجعه به وکیل برای عقد
 

فرهنگ سازی مهمترین راه هضم شرایط ضمن عقد

کم نیستند افرادی که زیر بار این شرایط نمی روند و گاهی قبل از عقد و به دلیل سخن گفتن زوجه یا خانواده او از این شرایط، پیوندی بین جوانان صورت نمی گیرد. 

 

باید در زمینه شرط ضمن عقد فرهنگ سازی شود. بیشتر خانواده ها این موضوع را توهین می دانند و تصور می کنند که زنان با بیان این موضوع قصد جدایی دارند.

 

البته در سال های اخیر این تفکر متعادل شده است که این خود نشانه تعدیل مقاومت مخالفان در سال های آتی خواهد بود. طرح شرایط ضمن عقد، حق خانم هاست و این موضوع در قانون نیز مورد تاکید قرار دارد.

 

در زمینه شرایط ضمن نکاح بیشتر مطالعه کنند تا با اشراف کامل بتوانند زندگی خوبی را آغاز کنند. ما قبل از هر چیز باید  پیش از ازدواج دو طرف اخلاق و رفتارهای یکدیگر را به خوبی بشناسند تا در طول زندگی با مشکل مواجه نشوندمنبع: Akairan
.

منبع : atairan.com

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی