احساستان را برای هم خرج کنید
خرج کردن احساسات برای هم,خوشبختی در ازدواج,نکاتی مهم برای خوشبختی در ازدواج,خوشبختی در ازدواج,ملاک خوشبختی در ازدواج,دعا برای خوشبختی در ازدواج,اعتمادبه نفس و خ

احساستان را برای هم خرج کنید


ده دستور براى خوشبختى در ازدواج (2)

در مقاله ی پیش به 6 مورد که شامل " نظم و ترتیب " ، " اعتماد و خوش گمانى" ، " پاکیزگى و زیبائى" ، " گذشت و تفاهم" ، " با یکدیگر زیبا صحبت کنید " و " دیگران چگونه اند" می شود را مورد بررسی قرار دادیم . حال 4 دستور و سفارش مهم دیگر را برای شما کاربران عزیز تبیان ارائه می دهیم


1- احساسات ، راه ایجاد محبت است ، استفاده کنید .

سخن زیبا و شیرین ، احترام و تعارف ، زیبائى و تمیزى در بدن و لباس و زندگى و مسائلى از این قبیل ، مى تواند ، نشاط آفرین و جذاب باشند. نگوئید محبت باید در دل باشد؟ آرى محبت در دل است ، اما ایجاد آن بستگى به کارهائى دارد که شما انجام مى دهید، و تظاهر به دوستى ، نشان دادن و برخورد زیبا و خلاصه آنچه دیگرى از آن لذت مى برد ، یک راه ایجاد محبت و تداوم آن است .

2- احساس همدردى و غمخوارگى.

زن شوهرى که به حقیقت ازدواج و برنامه سعادت و موفقیت آن آگاهى دارند و مى دانند که باید این بنا را با محبت استوار گردانند توجه دارند که یکى از عوامل محبت که موجب گرمى و صفاى زندگى است احساس ‍ همدردى و غمخوارگى با یکدیگر است .

در خوشی ها و تلخی هاى زندگى ، یکدیگر را سهیم بدانید ، آن وقت احساس ‍ مى کنید که چه زندگى شیرین و هماهنگى خواهید داشت ، اینکه شوهر هر غذائى دوست داشت بخورد و هر وقت که خواست مسافرت کند و هر شرائطى که خود مى خواهد تحمیل کند بدون در نظر گرفتن خواسته همسر خود ، کارى عاقلانه نیست .

اینکه بعضى از زنها در برخورد با مسائل زندگى مى گویند وظیفه شوهر است که فلان چیز را بخرد ، باید فلان چیز را تهیه کند، یا باید چنین و چنان کند، و یا شوهر بگوید وظیفه زن است که بشوید، بروبد و پخت و پز کند و اینگونه مسائل ، جز ایجاد سردى چیز دیگرى نیست .

3- هرگز ناامید نباشید ، عاقل باشید.

انسان موجودى است ، انعطاف پذیر، که مى تواند در اثر تکرار و عادت ، روحیات و عواطف خود را تغییر دهد، و به همین جهت است که انقلابهاى درونى و یا جهشهاى روحى را در برخى مشاهده مى کنیم ، توضیح کامل این حالت محتاج به بحث بسیار است توجه شما را به یک مثال جلب مى کنم .

آیا مصیبت زده اى را دیده اید که عزیزى را از دست داده است ؟ حالات او را در سه روز بعد در نظر بگیرید، آیا اضطراب و هیجان او همان اندازه است ؟ حالا یکماه بعد او را در نظر بگیرید، و بالاخره یک سال بعد را، مى بینید که او بعد از مدتى ، هرگز آن نگرانى و تشویش اولیه را ندارد چرا؟ آیا مصیبت بر طرف شده یا کم شده است ؟ خیر، مصیبت همچنان پابرخاست ، آنچه تغییر کرده مصیبت زده است نه مصیبت ، او در اثر مرور زمان به آن عادت کرده است ، در حقیقت تنهاخود مصیبت سنگین نبود ، بلکه چون تازه بود سنگین بود و چون از تازگى افتاد. دیگر سنگین نیست ، به همین جهت است که گفته اند، هنگام مصیبت شخص دانا کارى مى کند که جاهل چند روز بعد خواهد کرد ، البته نویسنده خود معترف است که استقامت در مقابل مصیبت مثل نوشتن آن ساده نیست ! ولى نتیجه درخشانى در پى دارد. برای مقابله یا سختی ها بهتر است دنیا را آنطور که هست بپذیرید .

کسى که در این جهان زندگى مى کند ، اگر توقع مشکلات و حوادث را نداشته باشد ، خود را فریب داده است ، آن دنیائى که مشکلات و سختى درآن نباشد ، بهشت است نه جهان ما.

این حقیقت را در زندگى درک کنید و بپذیرید تا نه تنها از بروز حوادث غافلگیر نشوید، بلکه کم و بیش منتظر آن هم بوده و خود را هنگام حادثه نبازید ، حادثه در دنیاى ما مساله عادى و رایج است .پس سعی کنید همیشه روحیه ی خود را حفظ کنیدصبر و استقامت در قرآن و حدیث

صبر و استقامت یکى از ابزار مهم موفقیت در زندگى هر فردى است ، مخصوصا براى افراد مؤ من و پایبند به اصول اخلاقى و دین .

ارزش صبر در راه سعادت انسان آنقدر زیاد است که خداوند متعال در قرآن مجید ده ها بار از آن سخن گفته است ، به این آیه مبارکه توجه فرمائید:

ما قطعا شماها را به امورى مانند ترس و گرسنگى و کمبود و خسارت در اموال و جان ها و میوه ها، امتحان مى کنیم ، و مژده باد استقامت کننده ها را، آنها که وقتى مصیبتى به آنان وارد مى شود مى گویند ، ما از خدائیم و به سوى او باز میگردیم ، بر اینان باد درود و رحمت پروردگارشان ، و ایشانند هدایت شد گان (1)

گاهى مى فرماید: خداوند با صبر کنندگان است (2)

و مى فرماید: همدیگر را به صبر توصیه کنید،(3)

و مى فرماید: با سختى آسانى است.(4)

اینها همه نشانده این حقیقت هستند که صبر و استقامت در سعادت انسان چقدر حساس و مهم است .

امام صادق علیه السلام فرمود: نقش صبر در ایمان ، همانند سر به بدن است ، همچنانکه بدون سر، بدن نمى ماند ، بدون صبر هم ایمان نمى ماند.(5)

و در حدیث دیگر حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: انسان آزاده ، در همه حال آزاده است اگر سختى ببیند ، استقامت مى کند ، مصیبت هر چه بر او زیاد شود او را نمى شکند ، گرچه اسیر و مقهور شود، و از گشایش به سختى بیفتد، همچنانکه یوسف صدیق امین ، وقتى برده شد و مغلوب و اسیر گردید به آزاده گى او لطمه نخورد، تاریکى و وحشت چاه و آنچه کشید به او صدمه نزد تا اینکه خداوند بر او منت نهاد و همان ستمگر متجاوز به او را، عبد او قرار داد و او را پیامبر مرسل نمود و امتى را به وسیله او مورد رحمت قرار داد.آرى چنین است نتیجه صبر که نیکى به دنبال دارد، پس صبر کنید و صبر را به خود تلقین کنید تا پاداش ببرید.(6)

و در روایت دیگرى حضرت صادق علیه السلام فرمود: هر مؤ منى که به بلائى مبتلا شود و صبر کند، همانند پاداش هزار شهید براى او خواهد بود.(7)
همسر

4- سعادت دنیا و آخرت در گرو خوش اخلاقى است .

(( احسن الناس ایمانا احسنهم خلقا و الطفهم باهله انا اطفکم باهلى .))
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: بهترین ایمان را کسى دارد که بهترین اخلاق را دارد و نسبت به خانواده اش مهربانتر است و من از همه ی شما به خانواده ام مهربانترم .

امام باقر علیه السلام فرمود: هر مؤمنى که اخلاق بهترى دارد ، ایمانش از همه کامل تر است .(8)

و پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود: در کفه هیچکس در روز قیامت چیزى بهتر از اخلاق خوب قرار داده نمى شود.(9)

و فرمود: آنکه اخلاق خوب دارد همانند پاداش روزه دار در حال عبادت اجر مى برد.(10)

و فرمود: بیشترین چیزى که امت مرا بهشتى مى کند ، تقواى الهى و اخلاق خوب است .(11)

اینها نمونه اى از دهها روایت است که در اهمیت و فضیلت خوش اخلاقى آورده شده است و هر کس که به سعادت دنیوى و اخروى خود علاقه مند باشد ، باید بر اعصاب خویش مسلط باشد، و خوش اخلاق باشد، مشکلات و سختی ها براى هر کس کم و بیش رخ مى دهد، اما با برخوردى زیبا و اخلاق خوب ، مى توان از آنها به خوبى عبور کرد.

شما با بداخلاقى ، فقط به سعادت خود لطمه مى زنید، زندگى خود و دیگران را خراب مى کنید ، اگر سلامتى مى خواهید ، اگر شادى مى خواهید خوش اخلاق باشید ، که بداخلاق نه دین دارد و نه دنیا.

(( لا عیش اهنا من حسن الخلق . ))

امام صادق علیه السلام در ضمن سفارش و نصیحت هاى خویش به یکى از اصحاب خود فرمود: هیچ زندگى گواراتر از خوش اخلاقى نیست .(12)پی نوشت ها :

1- -سوره بقره ، آیه 155.

2- -سوره انفال ، آیه 46.

3-سوره والعصر.

4-سوره الم نشرح .

5-اصول کافى ، ج 4، ص 140، 142.

6-اصول کافى ، ج 4، ص 140، 142.

7-اصول کافى ج 4 ص 146.

8-بحار ج 68.

9-بحار ج 68.

10-بحار ج 68.

11-بحار، ج 68.

12-بحار، ج 66، ص 400.منبع : برگرفته از کتاب" اخلاق در خانواده و تربیت فرزند - نویسنده : سید محمد نجفى یزدى "

با تغییر و تلخیص

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :