خوش بختی با صفرهای بیشتر
اگرچه برای خوشبختی پول لازم است, ولی حرف اول را به هیچ عنوان نمی‌زند. فقر و بی‌پولی افراد را افسرده می‌کند, اما اگر فردی پول زیادی داشته باشد, لزوماً فرد شاد و

خوش‌بختی با صفرهای بیشتر

اگرچه برای خوشبختی پول لازم است، ولی حرف اول را به هیچ عنوان نمی‌زند. فقر و بی‌پولی افراد را افسرده می‌کند، اما اگر فردی پول زیادی داشته باشد، لزوماً فرد شاد و خوشبختی نیست.

پول

در ابتدای زندگی بودیم و بی‌پولی آزارمان می‌داد. درآمدمان کافی نبود و از پس اجاره‌خانه و مخارج زندگی هم به سختی بر می‌آمدیم. هر دو کار می‌کردیم، ولی باز هم مشکلات‌مان زیاد بود. کم‌کم داشتیم به بن‌بست می‌رسیدیم. یکی از دوستان پیشنهاد داد تا با یک مشاور صحبت کنیم. قبول کردیم این راه را هم امتحان کنیم. مدتی ‌است که با عمل به توصیه‌های مشاور زندگی‌مان سروسامان گرفته است و یاد گرفته‌ایم مخارج‌مان را چطور مدیریت کنیم. راهکارهای ساده‌ای که تمام این مدت از آنها غافل بوده‌ایم....

پایدار بودن زندگی مشترک به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از این عوامل، داشتن درآمد کافی و شغلی مناسب است. بالا رفتن سن ازدواج و دوری کردن جوانان از تشکیل خانواده، از جمله پیامدهای مشکلات مالی و اقتصادی است.

 

از سوی دیگر اگرچه برای خوشبختی پول لازم است، ولی حرف اول را به هیچ عنوان نمی‌زند. فقر و بی‌پولی افراد را افسرده می‌کند، اما اگر فردی پول زیادی داشته باشد، لزوماً فرد شاد و خوشبختی نیست. طلاق و جدایی زوجین در بین افراد مرفه نیز بسیار دیده می‌شود. پس به دلیل نداشتن امکانات اقتصادی در سطح بالا، نباید شادی و نشاط را از کانون خانواده خود بگیریم. در واقع با بکارگیری راه‌کارهایی ساده می‌توان مشکلات مالی را پشت سر گذاشت و عاشقانه زندگی نمود.

 

کلیدهای حل مشکلات اقتصادی

- برنامه‌ریزی کردن: درآمدی که کسب می‌کنیم برای رسیدن به هدف‌هایی است که در نظر داریم. این هدف‌ها باید قابل دسترس بوده و خیلی رویایی و دست نیافتنی نباشند. خانه‌دار شدن یک هدف است، ولی نه خانه‌ای که با درآمد ما جور در نیاید. پس هدف‌های‌ کوتاه‌مدت و بلندمدتمان را با واقع‌بینی و به ترتیب اهمیت، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی‌ کنیم. برای اینکار می‌توانیم از یک دفترچه برای نوشتن هدفهایمان و مدت زمانی که برای رسیدن به آنها نیاز داریم کمک بگیریم.

 

- پس‌انداز کردن: هر خانواده‌ با هر میزان درآمد باید مقداری از پولش را پس‌انداز کند. پس‌انداز خانواده می‌تواند اعضای آن را به اهدافشان نزدیک و نزدیک‌تر کند و به علاوه پشتیبانشان در روزهای سخت باشد. روزهایی که ممکن است در آن حوادث پیش‌بین نشده‌ای برای ما و خانواده‌مان اتفاق بیفتد. تصادف، بیماری، ازدواج یکی از خویشاوندان نزدیک و غیره. یادمان نرود پس‌انداز درمان درد روزهای مباداست و روز مبادا خیلی زود از راه می‌رسد. پس مقدار پس‌انداز هر ماه را در دفترچه مخصوص بنویسیم تا بهتر بتوانیم نوسانات افزایش یا کاهش آن را در ماههای مختلف و در بازه‌های زمانی مشخص بررسی کنیم.

فراموش نکنیم یاد کردن خدا و شکر نعمت‌هایش و فراموش نکردن لطف و مهربانیش در همه‌ی مراحل زندگی، موجب زیاد شدن روزی می‌شود

- تقسیم درآمد و مخارج: هر زن و شوهری در ابتدای زندگی خواسته‌های متعددی دارند. زوجین و به خصوص خانم‌ها دوست دارند بهترین مسافرت‌ها را بروند. لباس‌هایی شیک و به روز به تن کنند، برای خانه‌ی نو و جدیدشان اثاثیه‌ی زیبا بخرند و به همه ثابت کنند در ابتدای زندگی، چیزی کم و کسر ندارند. این خواسته‌ها طبیعی است، ولی واقعیت این است که نمی‌شود به همه آنها رسید. پس باید واقع‌بین باشیم و درآمد خود را صرف واجب‌ترین و ضروری‌ترین نیازها کنیم. برای اثبات خوشبختی، حتماً لازم نیست همسرمان ما را به شیک‌ترین و گران‌ترین رستورانهای شهر ببرد. باور کنیم می‌توان با چند عدد ساندویچ کوکوی خانگی و خوردن آن در محیطی مفرح و خارج از خانه هم شاد بود. می‌توانیم در پایان هر ماه، صرفه‌جوییهای اینچنینی را که جایگزین یک تفریح گرانقیمت کردیم در دفترچه جادویی خود یادداشت کرده و تفاوت مالیش را محاسبه نماییم. با انجام اینکار، در طولانی مدت به انجام بیشتر و چندباره‌ی آنها تشویق شویم.

 

- نقش زنان در حل مشکلات مالی زندگی: همیشه زنان در حل مشکلات اقتصادی خانواده نقش مۆثری داشته‌اند. زن می‌تواند اقتصاد خانه را طوری مدیریت کند که حتی سخت‌ترین بحران‌ها نیز پشت سر گذاشته شود. به علاوه فرزندان که مستقیم تحت‌تاثیر تربیت مادر هستند از مادر صرفه‌جوی خود، راههای مدیریت اقتصادی را از همان کودکی به خوبی می‌آموزند. برعکس خانواده‌های ولخرج و مصرف‌گرا که اگر این رفتار ناپسند مربوط به زن خانواده باشد بعد از چندی به تمام اعضای دیگر نیز سرایت می‌کند. البته فراموش نشود آقایان باید به هر طریقی از زحمات و بردباری‌های همسران صرفه‌جویشان سپاسگزاری کنند. به بیانی دیگر اگر مرد قدردان زحمات همسرش نباشد، زن دلسرد می‌شود و شاید احساس کند فداکاریهایش نادیده گرفته شده است.

-حرف آخر...

زیاد بودن درآمد یک خانواده به معنای بهبودی اوضاع مالی و ثروتمندی نیست. خانواده‌های زیادی در اطراف ما هستند که زن و شوهر مشغول کارند، ولی باز از پس مخارج زندگی برنمی‌آیند. چون بالاخره هر پولی هرچقدر زیاد، در صورت نداشتن برنامه‌ریزی صحیح خرج می‌شود و اثری از آن باقی نمی‌ماند. پس آموختن مدیریت هزینه‌ها، کاری لازم و ضروری ‌است که باید جوانان آن را فرا بگیرند. حتی قبل از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک.

 

و نکته‌ی آخر این‌که فراموش نکنیم یاد کردن خدا و شکر نعمت‌هایش و فراموش نکردن لطف و مهربانیش در همه‌ی مراحل زندگی، موجب زیاد شدن روزی می‌شود.

 

همانطور که خداوند در آیه‌7 سوره ابراهیم می‌فرماید: «خداوند اعلام کرده ‌است که اگر شکر کنید حتماً روزی شما را افزون خواهم کرد و اگر ناسپاسی کنید قطعاً عذاب من سخت خواهد بود.»

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :