راه های ایجاد تفاهم برای داشتن یک زندگی عاشقانه
ایجاد تفاهم با همسر,بهترین روش رسیدن به تفاهم با همسر,راز تفاهم با هسر,انتخاب درست همسر,بهترین و کامل ترین همسر,راههای ایجاد تفاهم,راز تشکیل یک زندگی موفق,,عشاق

برای ایجاد تفاهم، انتخاب درست همسر شرط نخست است. همه می خواهند بهترین و کاملترین همسر را برای خود برگزینند اما چنین امری شدنی نیست.

تفاهم یک آرزوی زیباست که به این سادگی ها به دست نمی آید ، فنون خاص خود را دارد که باید رعایت شود.

زندگی مشترکتان را خوشمزه تر کنید    
راههای ایجاد تفاهم
1- دقت در انتخاب همسر
برای ایجاد تفاهم، انتخاب درست همسر شرط نخست است. همه می خواهند بهترین و کاملترین همسر را برای خود برگزینند اما چنین امری شدنی نیست. در انتخاب، کُفویت شرط است و باید در تمام شوون زندگی لحاظ گردد. اگرچه امروز کفویت را فقط در مسائل ظاهری در نظر می آورند؛ مثلاً میزان برخورداری از امکانات رفاهی و مادی، و در این میان گاهی ایمان، این املاک مهم و سرنوشت ساز فراموشی گردد.
مهمترین جنبه در کفویت هم فکری است، به ویژه در مبادی اعتقادی. اگر دو نفر با دو اعتقاد متفاوت وارد زندگی شوند، مشکل است که به راحتی بتوانند روزگار بگذرانند. چه بسا دیده می شود که با وجود امکانات مالی و ظاهری زیبا، باز هم درگیری در خانواده وجود دارد، در حالی که از ابتدا تصور می کردند مسائلی مانند ثروت، مشکل گشا خواهد بود. اگرچه امکانات مادی هم نعمت الهی است و برخی از مشکلات را حل می کند، امّا همه چیز نیست، همفکری، ایمان و پارسایی در ایجاد تفاهم بسیار مهم تر است تا مسائل ظاهری.
توجه به کفویت بدان معنا نیست که طرفین صد در صد مثل هم باشند، چنین چیزی تقریباً امکان ندارد. در کفویت باید به دو جنبه دقت شود؛ اول کفویت از نظر ایمانی و اعتقادی و دوم کفویت در نحوه ارتباطات اخلاقی. گاهی دیده می شود که هر دو خانواده، خانواده های خوبی هستند، اما نحوه سلوک اخلاقی آنها با هم تفاوت دارد و مدتی طول می کشد که طرفین به یک تطبیق پذیرفتنی دست یابند، پس لازم است با حفظ جانب احتیاط، منش های اخلاقی و نحوه برخوردهای اجتماعی هر دو خانواده بررسی و دقت شود.بنابراین باید توجه شود که هیچ انسانی از عیوب و نقایص مبرا نیست و برای رسیدن به تفاهم باید به حد لازم از مشترکات در افکار و سایر جهات بسنده گردد.

2 - تقویت مودت و رحمت
در تقویت مودت و رحمت، باید کوشا بود و دقت کرد محبت به هیچ عنوان، از بین نرود؛ زیرا محبت خود عامل مهمی برای ایجاد تفاهم است. از این روست که اگر از کسی خشمناک باشیم، تمام خوبی های او نادیده گرفته می شود، اما اگر نسبت به کسی محبت وجود داشته باشد، حتی تمام بدی های او را خوب خواهند دید و زمانی که عیوب نادیده گرفته شود، تفاهم بیشتری جلوه می کند.

3 - انصاف دادن
در قضاوت میان خود و طرف مقابل باید اهل انصاف بود و خود را جای طرف مقابل گذاشت. اگر چنین حالتی وجود نداشته باشد و هیچ یک از طرفین اهل انصاف نباشند، رسیدن به تفاهم مشکل به نظر می رسد.پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: بهترین اعمال سه چیز است، انصاف تو در مقابل خودت و دیگران، دوستی و همدردی با برادرت برای خداوند عزوجل و ذکر و یاد خدا در همه حال.آنچه در حدیث فوق با بحث ما مرتبط است، عبارت آغازین آن است:
اولین گام آن است که تو با مردم منصفانه برخورد کنی، انصافی خود جوش، نه این که تو را وادار به انصاف نمایند، یا به خاطر قوانین رایج در جامعه مجبور به رعایت انصاف بشوی.انصاف آن است که اگر قرار شود انسان، درباره فردی نظری بدهد، یا سخنی بگوید یا موضعی بگیرد، خود را جای وی بگذارد و بعد تصمیم بگیرد. در این صورت چه بسا نظر فرد کاملاً عوض شود و حق را به طرف مقابل می دهد. به همین ترتیب نسبت به اعتقادات و نگرش دیگران هم باید منصف بود؛ مثلاً اگر کسی در انجام کاری کوتاهی کرده و وظیفه ای را به خوبی انجام نداده است و دیگران از او گلایه مند شده اند، اولاً حق گلایه مندی را به آنها بدهد و ثانیاً قبل از اعتراض طرف مقابل رضایت او را جلب کند در این صورت مشکلی را که ممکن است رخ دهد، پیشگیری نموده است در نتیجه بسیاری از اختلافات پیش خواهد آمد و دستیابی به تفاهم آسان تر می گردد.
 زندگی مشترکتان را خوشمزه تر کنید    

4 - توجه به ساختارهای متفاوت وجودی
توجه به ساختارهای متفاوت در خلقت زن و مرد در رسیدن به تفاهم مشکل گشا می باشد. مردها به گونه ای خلق شده اند و زنان به گونه ای دیگر.مثلاً این که به طور معمول، مردها کم حرف ترند ، اما خانمها اهل سخن گفتن و ایجاد ارتباط بیشترند. بنابراین انتظار خانم آن است که همسرش به سخن او گوش کند و با او همکلام شود و برعکس، مرد می خواهد همسرش کاری به او نداشته باشد تا به اموری که تنظیم کرده است، برسد. این دوگانگی باعث گلایه مندی هر یک از طرفین می شود و گلایه مندی باعث ایجاد کدورت و کدورت مانعی است برای رسیدن به تفاهم.اگر هر یک از دو طرف به این ساختار توجه کنند بهتر و راحت تر می توانند با هم هماهنگ شوند و گرنه، از هم دور خواهند شد و کمتر می توانند شیرینی تفاهم را بچشند.

5 - متعادل کردن انتظارات
با توجه به متفاوت بودن ساختارهای وجودی، باید در متعادل کردن انتظارات تلاش نمود. وقتی انتظارات متعادل باشد، گلایه ها کم و همفکری پدیدار می شود و در نتیجه طرفین به تفاهمی نسبی و پذیرفتنی دست خواهد یافت.

مهمترین آثار تفاهم در خانواده چیست؟
الف : پدیدار شدن آرامش
قرآن کریم بیان می دارد که کانون خانواده باید همراه با مودت و رحمت باشد. چنان که بیان شد رحمت و مودت در زندگی مشترک هدیه ای الهی است و این مرد و زن خواهند بود که باید از آرامش موجود استفاده کند و برای رسیدن به تفاهم بکوشند، نه این که در جهت کدورت حرکت کنند؛ زیرا پیامد کدورتها، ناراحتی و درگیری است. زن و شوهر برای رسیدن به آرامش و تفاهم، باید تلاش کنند. و ملاکهایی را بپذیرند و اگر اختلاف نظری وجود دارد، حد متوسطی را تعیین کنند و هر دو نسبت به آن متعهد شوند. در این صورت است که تفاهم رخ می نماید و درگیریها تا حدود زیادی کم خواهد شد. بنابراین اولین ارمغان تفاهم، آرامش است.

ب : موفقیت اعضای خانواده
وقتی روح تفاهم در خانواده حاکم باشد همه اعضای خانواده می توانند به خوبی و در آرامش کامل با یکدیگر زندگی کنند و وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند و در کار خود به موفقیتهای زیادی دست یابند. نقل است که تلاش و موفقیت کارگری فعال، احساس رقابت را درمیان دیگران برمی انگیخت، روزی یکی از رقبای او به دیگران گفت: کاری می کنم که دست از این تلاش پرثمر بردارد. وی اخباری دروغ را به خانم آن کارگر گفت و در نتیجه خانم او بنای بدرفتاری گذاشت. روزهای بعد دیده شد که آن کارگر نمونه حتی به طور معمول هم نمی تواند کار کند چه رسد به تلاشی فوق العاده!تأثیر خانواده و فضای آن در روحیات افراد خانواده و بخصوص فرزندان امری انکار ناپذیر است تا آن جا که حتی در امور درسی آنان نیز اثر روشن دارد.منبع : tebyan.net

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :