حریم خصوصی در اوج صمیمیت
حریم خصوصی زن و شوهر,حریم شخصی زن و شوهر,حریم خصوصی بین زن و شوهر,روش حفظ حریم خصوصی زن و شوهر,حفظ حریم خصوصی در زندگی زناشویی,بهترین روش حفظ حریم خصوصی زن,بهتر

حریم خصوصی در اوج صمیمیتهر کس صاحب حریم خود

زندگی مشترک به معنی به شراکت گذاشتن همه چیز با همسرمان است، اما در این بین نمی‌توان انکار کرد که هر انسانی مستقل از دیگران است، همان‌طور که کودک از والدینش یا حتی خواهر یا برادر دو قلویش مستقل است. این استقلال به معنی آن است که هر یک از ما به‌تنهایی برای خود قلمرویی داریم که مخصوص خود ماست

؛ مثل افکاری که در ذهنمان می‌پرورانیم و اهداف شخصی‌مان و مجموعه رفتاری که از شخصیت ما سر می‌زند و تمام چیزهایی که ما را به خودمان می‌شناساند، در واقع خود واقعی ما که مستقل از تمام جهان اطراف ماست. حال شاید بپرسید رابطه این استقلال و حریم خصوصی با زندگی مشترک چیست. باید گفت که بسیاری از مشکلات زناشویی ناشی از احترام نگذاشتن به حریم خصوصی یکدیگر و خدشه‌دار کردن آن است. می‌خواهیم با توضیح بیشتر درباره حریم خصوصی و با پیشنهاد راهکارهایی شما را در این زمینه آگاه‌تر کنیم.وقتی 2 نفر با هم ازدواج می‌کنند، روی همسرشان احساس مالکیت دارند و گاهی به خودشان حق می‌دهند که در مورد همه چیز همسرشان تصمیم بگیرند. وقتی انسانی که ذاتا آزاد و مستقل است حق تصمیم‌گیری برای خود نداشته باشد و به اصطلاح حریم خصوصی برای خود قائل نباشد، دو اتفاق ممکن است رخ دهد؛ یا از این‌که حریم خصوصی خود را از دست داده احساس بدی پیدا می‌کند که به پرخاشگری و عصبی بودن می‌انجامد، یا به شخصیتی وابسته تبدیل می‌شود که بدون همسرش نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد و از خود هیچ چیز ندارد.

همسران باید به حریم خصوصی هم احترام بگذارند. این به آن معنا نیست که زن و شوهر از فکر و احساس هم بی‌خبر باشند و برایشان مهم نباشد که درون همسرشان چه می‌گذرد، بلکه به آن معناست که به احساسات و افکار او احترام بگذارند و حقوق طبیعی‌اش را سلب نکنند. لحظه‌هایی که همسرتان می‌خواهد تنها باشد و در خلوت خودش باشد، فعالیت‌های مورد علاقه او که ممکن است شما اصلا به آنها علاقه نداشته باشید، حساسیت‌های رفتاری و اخلاقی‌ای که ممکن است شما به آنها حساس نباشید و... جزو حریم خصوصی هر فردی است که قابل احترام هم هست. یادتان نرود که همسران مالک هم نیستند، بلکه شریک زندگی همدیگرند و وظیفه‌شان این است که هر کاری را با مشورت همدیگر انجام دهند. اگر بخواهید با فردی زندگی کنید، که مجبور باشید همان‌طور که او می‌خواهد رفتار کنید و خودتان را فراموش کنید زندگی برایتان کسالت بار خواهد شد و بعد از مدتی خسته می‌شوید و احساس می‌کنید خوشبخت نیستید. ما برای کامل‌تر شدن ازدواج می‌کنیم نه عوض شدن و تبدیل شدن به موجودی که همسرمان می‌خواهد. همه ما با مجموعه‌ای از خصوصیات مثبت و منفی وارد زندگی مشترک می‌شویم که خودمان هم بعد از مدتی می‌توانیم راجع به رفتارمان قضاوت کنیم و ببینیم که نقاط قوت و ضعفمان کجاست. همسران باید در بهتر شدن به هم کمک کنند و بهتر شدن و تکامل هیچ فردی را خسته نخواهد کرد. چیزی که همسران را از زندگی با هم خسته می‌کند، این است که خود را فراموش می‌کنند و فقط از دید همسرشان به خود نگاه می‌کنند و خودشان نیز برای حریم خصوصی خود احترام قائل نیستند.

خلاف خیلی‌ها که فکر می‌کنند داشتن حریم خصوصی در زندگی مشترک با تعهدی که زن و شوهر به هم دارند منافات دارد، باید گفت که اصلا این‌گونه نیست؛ چرا که حریم خصوصی به معنی خودخواهی و بی‌اهمیتی به همسر و خانواده نیست، بلکه به معنی آن است که همان‌طور که به همسر و کانون خانواده احترام می‌گذاریم به خود نیز احترام بگذاریم و از همسرمان هم انتظار داشته باشیم به حریم خصوصی ما احترام بگذارد. در این‌که همه زوج‌ها باید رضایت همسران خود را جلب کنند شکی نیست، اما این یعنی به جای این‌که از همسر خود بی‌چون و چرا اطاعت کنیم، راجع به همه چیز با او مشورت کنیم و با هم به گفتگو بپردازیم تا بتوانیم بهترین گزینه‌ها و راه‌ها را با کمک و راهنمایی هم انتخاب کنیم. ما باید عقاید و افکارمان را به کار ببریم نه این‌که آنها را فراموش کنیم و به عقاید و افکار همسرمان وابسته شویم. درست است که گاهی باید در زندگی گذشت کنیم و به حرف همسرمان گوش دهیم، اما نه در همه مواقع. افرادی که حریم خصوصی خود را از بین برده‌اند، افرادی وابسته و بی‌انگیزه به زندگی‌اند چون از علایق و افکار و رویاهایشان و در واقع از خودشان چیزی باقی نمانده که بخواهند با آن زندگی کنند. یادتان باشد حریم خصوصی باید در چارچوب زندگی زناشویی بگنجد و مانع رسیدگی به وظایفتان در زندگی نشود. بدانید که گاهی برای این‌که بتوانید به زندگی مشترک خود ادامه دهید و همسرتان را راضی نگاه دارید، مجبور می‌شوید حریم خصوصی خود را کمی تغییر دهید و با شرایطتان وفق دهید. با کمی خلاقیت و تغییر، می‌توانید به هر دوی اینها برسید.
هر کس صاحب حریم خود

فواید یک حریم خصوصی

- انسانی که به حریم خصوصی‌اش احترام گذاشته می‌شود، عزت نفس و اعتماد به‌نفس کافی برای زندگی دارد.

- داشتن حریم خصوصی به انسان انگیزه پیشرفت در زندگی و مقابله با مشکلات آن را می‌دهد.

- انسان در حریم خصوصی‌اش به خودش اهمیت می‌دهد و به خودش می‌اندیشد. این فرصتی است که با خود روبه‌رو شود و رفتار و اعمال خود را مورد قضاوت قرار دهد و به اصلاح آنها بپردازد.

- انسان در خلوت خود بدون ریا و تظاهر و بدون اثر گرفتن از هیچ چیز و هیچ کس به تفکر می‌پردازد و نتایج بهتر و دقیق‌تری خواهد گرفت.

- کسی که حریم خصوصی‌اش را محترم بشمارد، به حریم خصوصی دیگران نیز احترام خواهد گذاشت و همین در ایجاد ارتباطش با دیگران و بخصوص همسرش تاثیر مثبت دارد.شناخت روحیات و خواسته های همسر،درک دنیای او و  آگاهی از تفاوت های جنسیتی و احترام به  آنها یکی از مولفه های اساسی در حفظ حریم خصوصی زوجین است. لذا، در ادامه مقاله به ارائه برخی نکات  می پردازیم که اگر بتوانید بدون پیش داوری به این راهکارها عمل کنید و حریم خصوصی خود و همسرتان را در نظر بگیرید، زندگی مشترکتان زیبا تر خواهد شد.- دنیای مردان استدلالی و دنیای زنان احساسی است. راز صمیمیت میان این دو  درک یکدیگر است . بنابراین پذیرش دنیای متفاوت همسران روشی برای احترام به یکدیگر است .- مردان در هنگام سختی و فشار دوست دارند به درون خود بروند و مشکلات را در عالم ذهن خود حل کنند ؛ اما زنان وقتی دچار مشکل می شوند دوست دارند حرف بزنند . آنان در واقع با حرف زدن صمیمی می شوند و بعد زنانه خود را تقویت می کنند ؛ پس فرصت به آنان برای حرف زدن نشان دهنده احترام به آنان است .
هر کس صاحب حریم خود

- زنان در هنگام گرفتاری دوست دارند علاوه بر حرف زدن شنونده فعال داشته باشند . مردان نیز دوست دارند کسی خلوت آنها را به هم نزند . گوش کردن به سخن زنان و راحت گذاشتن مردان در خلوتگاه ذهنی شان احترام متقابل به شمار می آید .- زنان بخاطر برخورداری از دنیای احساسی شدید به خود حق می دهند که در مواردی اظهار ناراحتی کنند ؛ مردان باید این حالت برخاسته از طبیعت آنان را تحمل کنند . این یکی از رازهای صمیمیت است . هر از گاهی به آنان بگویید : "طبیعی است که شما از این موضوع ناراحت باشید".- وقتی زنان مشکلات خود را مطرح می کنند  نه برای این است که مشکل را حل کنند  بلکه صرفاً می خواهند مشکلشان را مطرح کنند ؛ مردان در این هنگام نباید مطابق دنیای خود راه حل ارائه دهند  باید ده دقیقه سکوت کنند و گوش دهند و با گفتن عبارات کوتاهی او را به حرف زدن تشویق کنند .- مردان وقتی از سر کار می آیند دوست دارند سردی کار با گرمی عاطفه همسران پایان یابد ؛ زنان باید با آغوش باز و روی گشاده به استقبال او بروند و اگر دیدند که مرد به دنیای ذهنی خود فرو رفته مدت کوتاهی به او کاری نداشته باشند . سپس با زمینه سازی او را به صحبت کردن تشویق کنند . بنابراین زمینه سازی برای تغییر موقعیت یکی از نشانه های احترام به همسر تلقی می شود .- مردان نمی توانند در یک زمان هم حرف بزنند هم احساس کنند و هم بیندیشند ولی زنان می توانند ؛ به همین جهت اگر زنی را به حرف زدن وادارید علاوه بر حرف زدن احساس صمیمیت می کند و همزمان فکر می کند . احترام به زنان فرصت سخن گفتن برای تحقق احساس و فکر است ولی مردان چون نیازمند اعتماد ، پذیرش ، قدردانی تحسین ، تایید و تشویق هستند  چنانچه خانمها به گونه ای رفتار کنند که آنان احساس کنند که همسرانشان به آنها اعتماد دارند ،  آنها را می پذیرند  در کارهای کوچک نیز از انان تشکر می کنند و آنان را مورد تشویق و ترغیب قرار می دهند  احساس می کنند که محترم واقع شده اند .
عشق

- مردان به دنبال آزادی و استقلال هستند  همسران آنها نباید با حربه هایی که در زندگی زناشویی در اختیار دارند ، مردان را زیر سلطه خود درآورند و آنان را به مهره ای بی خاصیت در مدیریت و تدبیر منزل تبدیل کنند ،  بنابراین احترام به آنها در دادن حق تصمیم گیری و نظارت به آنان تحقق می یابد .- مردان و زنان گاهی با فاصله گرفتن موقت از همدیگر به روابط مرده خود شوک وارد می کنند و آن را حیات تازه می بخشند ؛ به جاست که گاهی دوری های یکدیگر را تحمل کنید تا قدر نزدیکی را بدانید .- زنان گاهی از بیان احساسات خود گریزانند ؛ هنگامی که محرم رازی بیابند احساسات خود را بروز می دهند ؛ شما همان محرم راز باشید و اجازه دهید تا همسرتان به هر گونه ای که می پسندد ابراز احساسات کند ؛ او ممکن است گاهی خندان و گاهی گریان باشد درک او احترام به اوست ؛ کاری کنید که او احساس کند آنگونه که هست مورد لطف و توجه شماست و شما نمی توانید بدون او زندگی کنید ؛ وقتی این احساس در او بوجود آید شما را محرم راز می داند و اینگونه می فهمد که مورد احترام شماست .


فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی سایت تبیان

منبع: نور پرتال

نیک اندیشان

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :