مشکلات زندگی
مشکلات زندگی,راه حل مشکلات زندگی مشترک,راه حل مشکلات زندگی زناشویی,انواع مشکلات زندگی مشترک,انواع مشکلات زندگی زناشویی,بهترین روش حل مشکلات زندگی,عشاق موفق

مشکلات زندگی


همیشه به یاد داشته باش تا به فراموشی بسپاری آن چه را که اندوهگینت می سازد .
اما...
هرگز فراموش مکن به یاد داشته باشی آن چه را که شادمانت می سازد.


همیشه به یاد داشته باش تا به فراموشی بسپاری آن چه را که اندوهگینت می سازد .
اما...
هرگز فراموش مکن به یاد داشته باشی آن چه را که شادمانت می سازد.
" آلبرت هوبارد"
زن وشوهر جوان ، معمولاً در آغاز زندگی ، به مشکلات توجه عمیقی ندارند؛ و شادمان از این هستند که هر دو به آرامش روان رسیده اند اما چند صباحی که از این پیوند مقدس می گذرد، حساسیت ها شروع شده ، مشکلات و پیچ و خم های زندگی ، توجه آنان را به خود جلب می کند. چرا که مرد برای رسیدن به استقلال اقتصادی، سعی در حل این گونه مشکلات دارد و کمتربه اوضاع و احوال خانواده می رسد. زن نیز در گیرودار این مسائل، سطح توقعاتش از زندگی بالاتر می رود و به همین ترتیب، کم کم مشکلات روانی ناشی از خستگی ها و حساسیت ها ، خود را می نمایاند. بدون شک، جدی گرفتن مشکلات  زندگی و دائم در فکر آنها بودن، زندگی را در کام  دختر و پسر جوانی که دل به فردای زیبای خویش بسته اند ، تلخ می سازد.مشکلات زندگی در سال های اولیه را می توان به دو دسته ی عمده  تقسیم کرد:

1-  
مشکلات اقتصادیمشکلات اقتصادی مانند تهیه ی مسکن، هم سطح نبودن میزان دخل وخرج ، مشکل اشتغال و... که خرج تراشی ها، چشم و هم چشمی ها ، تجمل پرستی و توقعات نابجا می تواند این مشکلات را دامن بزند و موجب بروز نابسامانی و فشارهای روانی شود.

این گونه مشکلات که در آغاز هر زندگی نوپایی وجود دارد، چیزی نیست که نتوان آن را برطرف کرد. کمک و یاری مالی و فکری خانواده ها ی عروس و داماد، می تواند مانع بروز چنین مشکلاتی شده ، یا عاملی برای رفع آنها باشد. در این میان ، زن  و مرد نیز با  درایت ، کاردانی ، مدیریت صحیح و چشم پوشی از خواسته ها ی نابجا ، قادر به رفع مشکلات اقتصادی خویش هستند. دراین مورد ، زن نقش عمده و مهمی برعهده دارد، چرا که او می تواند با مراعات اقتصاد خانواده و کاستن از مخارج غیر ضروری ،  به شوهر خویش کمک کند و باری از دوش او بر دارد .

در آغاز زندگی ، اغلب این چنین است و زن و مرد توقع چندانی از زندگی ندارند و اعتدال را در هزینه و خرج زندگی رعایت می کنند . اما اگر آنها بخواهند اندکی سطح زندگی خود را بالاتر ببرند، توقعات بی مورد زیادتر شده ، خوشی ها و لذت ها را از بین می برد و چه بسا در مواردی ، سبب پیدایش اختلاف و درگیری می شود . در آغاز زندگی ، زنان و شوهران جوانی که با تکیه به هدف های معنوی و اخلاقی با یکدیگر پیمان زناشویی بسته اند و به یکدیگرعشق می ورزند، چه بسا بعضی شب ها حتی نان خالی هم برای خوردن ندارند واین هیچ مشکل حادی در روابط صمیمانه ی آنان پدید نمی آورد.

زن و شوهر مؤمن  و معتقد ، به خوبی می دانند که " در پی دشواری ، آسانی و راحتی است" و برهمین اساس دل به آینده می بندند و مشکلات را برخود هموار و آسان می کنند . آنان می دانند که شکوه از کمبود زندگی و نداشتن وسایل و...، خود پدید آورنده ی کدورت ها و مواجه کردن زندگی با مشکلات و نا آرامی ها ست و حاصل آن چیزی نیست، جز این که شوهر بخشی ازهزینه ی لازم زندگی را بزند و توقع نابجای همسر را برآورده کند، یا تن به گناه ، حرام و اختلاس و ... دهد تا بتواند زندگی را تأمین کند ویا با همسر به مشاجره و درگیری بپردازد، که این ها همه راه حل های نامطلوب و مردودند و تنها راه سعادتمندی و آبرومندی ، توکل به خداوند و تحمل سختی های زندگی است .

2-  
مشکلات روانی ، اخلاقی وعاطفیدسته ی دوم ، مشکلات روانی ، اخلاقی وعاطفی مربوط به روابط ما بین زن و شوهر جوان است. این مشکلات که بیشتر ناشی از چشم و هم چشمی ها ، دخالت دیگران در زندگی ، آداب و رسوم دست و پا گیر ، حساسیت های بیجا و بی مورد ، فشارهای روانی ناشی از خستگی ها و دیگر موارد است ، زندگی زناشویی را دچار بحران می کند. مهم ترین عامل مشکلات روانی ، عاطفی و اخلاقی را می توان عدم شناخت همه جانبه ی یکدیگر دانست. این مسئله که ریشه ای ترین عامل در اختلافات خانوادگی است ، اگر به درستی شناخته نشود و برای حل آن اقدام اساسی صورت نگیرد، زندگی با صفای عروس و داماد را در آینده دستخوش نا آرامی هایی می کند که مشکلات روانی و استرس های فزاینده ای را دربرخواهد داشت.

مشکلات روانی و عاطفی ، که در آغاز زندگی ، کمتر رنگ و معنایی دارد، برای  عروس و داماد ، چندان مشکل حادی به نظر نمی رسد؛ اما پس از چندی که ارتباط این خانواده ی نوپا با دیگران ، به ویژه خانواده های یکدیگر، آغاز می گردد، این مسائل نیز کم کم پدیدار می شوند. این جاست که درد  دل های عروس و داماد شروع می شود و مسائلی که از ابتدا در دل خویش پنهان کرده بودند، نمایان می کنند.

به جهت این که این مشکلات ، سایه ی شوم خود را بر محیط با صفای خانواده نیندازد و دنیای شاد و باطراوت نوعروس ونوداماد را تیره و تار نسازد، هوشیاری زن و شوهر را می طلبد که با دقت و ظرافت تمام از کنار این گونه مسائل مشکل آفرین ، به نیکی بگذرند و چشم امید به آینده ی سعادتمند خویش بدوزند.

البته چنان که پیشتر نیز به کرات اشاره شد ، اکثر زن و شوهرهای جوان ، در سال های آغازین زندگی ، خودآگاه  یا  ناخودآگاه ، به یکدیگر توجه بیشتری دارند و مشکل همسر خود را ، مشکلی مشترک دانسته ، سعی در رفع آن می کنند و در این راه از هر کوششی برای یکدیگر دریغ نمی ورزند.  در همین سال هاست که ذوق و سلیقه های شخصی، کم رنگ می شود و زن و شوهر برای به دست آوردن رضایت یکدیگر، از خواست خود در می گذرند و به نظر دیگری تن در می دهند. زیرا آنان به خوبی در یافته اند که ازدواج به معنای واقعی ، نوعی همکاری و تشریک مساعی طرفین برای پیشبرد اهداف جامعه و خانواده و قراردادی است بین  دو انسان همدم و همگام که سعی بر حل مشکلات خود دارند .

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :