بهترین سن ازدواج، سن ازدواج، چه سنی برای ازدواج بهتر است، تفاوت سنی عروس و داماد - کلوب ازدواج
سن ازدواج دختر و پسر,سن ازدواج برای پسران,سن ازدواج پسران,سن ازدواج در ایران,سن ازدواج پسر,سن ازدواج برای دختر,بهترین سن ازدواج از نظر اسلام,بهترین سن ازدواج پس

ازدواج - مشکلات ازدواج -  بهترین سن ازدواج
 
سن در ازدواج از دو نظر دارای اهمیت است؛ یکی از نظر روانی و دیگری از نظر فیزیولوژیکی. انسان در فرایند رشد از نظر روانی در سنین مختلف دارای ویژگی های متفاوت است. روان شناسی کودک با روان شناسی نوجوان، جوان و پیر متفاوت است. خصوصیات روانی یک نوجوان با ویژگی های روانی یک فرد سالخورده در بیشتر زمینه ها قابل مقایسه نیست...

بنابراین ازدواج یک مرد پنجاه یا شصت ساله با یک دختر ۱۸ ساله به دلیل تفاوت فاز روانی به سعادت و خوشبختی نمی انجامد. دیر یا زود به علت عدم ارضای نیازهای روانی، این عروس جوان با دلمردگی به انتظار مرگ شوهر کهنسال خود روزشماری می نماید، یا خواهان طلاق می شود. از سوی دیگر این مرد کهنسال برای ارضای نیازهای همسر جوانش مجبور به تظاهر به جوانی و رفتارهای نامناسب با سن خود می شود و در نتیجه او نیز از مسیر طبیعی زندگی خارج می گردد و از نظر اجتماعی زبانزد خاص و عام می شود و در مجالس و محافل ممکن است همسرش را با فرزندش اشتباه بگیرند و همه جا مجبور است وضعیت خود را توجیه کند.
او برای کسب رضایت همسرش، چنانچه ثروتمند باشد به خریدن جواهرات و لباس های گران قیمت و خانه و اتومبیل متوسل می شود و چنانچه عالم باشد کتاب ها و آثار خود را به او تقدیم می کند ولی هیچیک از اینها او را ارضا نمی کند. عکس این حالت، یعنی ازدواج زن پیر با مرد جوان نیز همین وضع را خواهد داشت.
بنابراین کسانی که قصد ازدواج دارند نباید تحت تاثیر پول، مقام اجتماعی، مقام علمی و سایر امتیازهای ارزشمند، سن همسر آینده خود را نادیده بگیرند. دوم از جنبه فیزیولوژیکی که علاوه بر جنبه های روانی، ارضای غرائز جنسی خود مسئله مهمی است. بنابراین چنین ازدواجی به هیچ وجه فرجام خوبی نخواهد داشت و پایانش فساد و انحراف یا دلمردگی و آرزوی نجات از این بحران خواهد بود.
سن ازدواج در شرایط جغرافیایی و اقلیمی مختلف متفاوت است. معمولا در مناطق گرم، سن بلوغ و ازدواج پایین تر و در مناطق سرد و کوهستانی بالاتر است. مهم نیست که فرد در چه سنی بالغ می شود، مهم این است که دختر و پسر احساس کنند از نظر فیزیولوژیکی و روانی نیاز به ازدواج دارند. تشخیص زمان مناسب ازدواج از سوی دختر و پسر تازه بالغ مشکل است. در این مورد راهنمایی پدر و مادر و مشاوره با مشاور خانواده ضروری است.
معمولا چون دختران از نظر رشد بدنی و روانی از پسران جلوترند و رشد آنان سریعتر است، زودتر بالغ و برای ازدواج آماده می شوند. به همین علت در اسلام سن تکلیف دختران نه سال و پسران ۱۵ سال می باشد.
در اینجا ذکر این نکته لازم است که چون اسلام دین جهان شمولی است، بنابراین حداقل سن تکلیف برای تمام مناطق اعم از سرد و گرم مشخص شده؛ یعنی روی زمین مناطقی هست که دختر در ۹سالگی بالغ است ولی این بدان معنا نیست که این دختر ۹ ساله باید حتما ازدواج کند. ازدواج زمانی واجب است که شرایط آن از نظر فیزیولوژیکی، روانی، فرهنگی و اقتصادی فراهم باشد و چنانچه انجام نگیرد فرد به گناه بیفتد. در ایران به طور عرف اکثر دختران بین ۱۸ تا ۲۵ سال ازدواج می کنند. پسرها نیز در روستاها در سنین پایین تر و در شهرها بین ۲۵ تا ۳۰ و گاه تا ۳۵ سالگی ازدواج می کنند. تفاوت سن دختر و پسر با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و عوامل فرهنگی متفاوت است.
گاه تفاوت سن تا ۱۰سال هم مشکلی ایجاد نمی کند. یکی از فرمول هایی که در این مورد پس از آمارگیری های سن ازدواج پیشنهاد شده، آن است که در سنین پایین تر، نصف سن پسر به اضافه هفت سال سن مناسبی برای دختر خواهد بود. ولی این به هیچ وجه فرمول قطعی و یا استاندارد محاسبه شده ای نیست. آنچه در این مورد می توان به طور قطعی پیشنهاد کرد آن است که بین سن زوجین تناسب منطقی و معمولی وجود داشته باشد.
مشاوره ازدواج در ارتباط با سن
مشاوران در ارتباط با مراجعانی که برای ازدواج در مورد سن مشکل دارند، باید به روش های زیر عمل کنند:
۱) در مورد دختر و پسری که برای بار اول می خواهند ازدواج کنند و بین ۱۸ تا ۳۰ سال دارند، اختلاف ۵ تا۶ سال مناسب است. یعنی به علت رشد سریع دختران، اگر پسر پنج تا شش سال بزرگتر باشد از نظر روانی و فیزیولوژیکی وضع مناسبی خواهد داشت.
۲) در مورد مرد و زنی که برای بار دوم ازدواج می کنند. دو حالت وجود دارد. زن برای بار دوم و مرد برای بار اول، و یا برعکس مرد برای بار دوم و زن برای بار اول قصد ازدواج داشته باشند. در هر یک از حالت های فوق زندگی متفاوت است.
ممکن است صحبت از داشتن فرزند قبلی باشد و شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت؛ به هر حال باید وضعیت هر یک را به طور انفرادی بررسی کرد و اطلاعات لازم را در اختیار مراجع قرار داد. در مورد سن در ازدواج دوم اهمیت مسئله به اندازه ازدواج اول نیست. ممکن است زن مطلقه ای با دو فرزند و ۳۰ سال سن با مرد ۴۵ ساله مجردی ازدواج کند و چون گرفتاری فرزندان او نیز به زندگی او اضافه می شود، احتمال آن که با همسرش که گذشت کرده و با وجود فرزندانش حاضر به ازدواج با او شده، با گذشت بیشتر بسازد و زندگی شاد و سعادتمندی داشته باشند.
۳) از آنجا که مرگ و میر مردان بیشتر، و آمار زنان در بسیاری از جامعه ها درصد بالاتری را حائز است، برای جلوگیری از فحشا و انحراف های جنسی باید چاره ای اندیشه شود. در جوامع غربی اصل آزادی جنسی با همه مفاسدش پذیرفته شده است ولی در اسلام به علت اهمیت تربیت فرزند و استحکام خانواده، اصل دیگری را در زناشویی مجاز دانسته اند و آن تعدد زوجات می باشد. تعدد زوجات نیز به دو صورت است؛ ازدواج دائم و ازدواج موقت.
ممکن است مردی که ازدواج کرده و زن مهربان و واجد شرایطی هم دارد ولی از روی بوالهوسی بخواهد ازدواج دوم کند، به مشاور مراجعه کند. در اینجا مشاور باید او را در هر دو شرایط (زندگی با زن اول و زندگی با دو زن) آگاهی دهد و وضعیت او را به دقت و از جهات مختلف از نظر از دست دادن ملاطفت و عطوفت زن اول، از نظر فرزندان (خواهران و برادران ناتنی)، از نظر تأمین هزینه های زندگی، از نظر جنگ های روانی مرتبط با زنان متعدد و بالاخره به هم ریختگی محیط گرم خانوادگی موجود به بهای ارضای هوس زودگذر هشدار دهد.
بدیهی است تصمیم گیری نهایی پس از بصیرت کامل با مراجع خواهد بود. گاه قدرت هوس به اندازه ای است که ممکن است با همه اطلاعات و بصیرت داده شده، مراجع از ازدواج دوم صرفنظر نکند. مشاور می تواند پس از مواجهه او با ناملایمات بعدی، باز هم او را با توجه به شرایط جدید راهنمایی کند.
۴) در صورتی که زنها از قبل با علم و آگاهی، شرایط چند زنی مرد را پذیرفته و حاضر به ازدواج شده اند و مرد نیز شرایط لازم را رعایت کند، شاید مشکلی ایجاد نشود ولی در فرهنگ ایرانی مسئله تعدد زوجات و نیز ازدواج موقت به عنوان یک سیره جاری پذیرفته نشده و اغلب کسانی که از این روش استفاده کرده اند، اگر چه تمام جوانب شرعی را مراعات کرده اند، اما علاوه بر نارضایی همسران، مورد طعن و سرزنش دیگران قرار گرفته و زندگی شاد و با ثباتی نداشته اند. از آنجا که مشاوران نیز از فرهنگ عمومی تبعیت می کنند باید به افرادی که به این سیره تمایل نشان می دهند، اطلاعات لازم را بدهند و تمام پیامدهای چنین اقدامی را به آنها گوشزد کنند.
۵) در مورد زنان جوانی که از مردان پیر خوششان می آید و یا پیرمردانی که به خیال خود زن جوان می گیرند تا جوان شوند، باید نظرشان را از لحاظ فیزیولوژیکی و روانی با توجه به اصول علمی بررسی کرد و آنان را به نادرست بودن باورهایی که در این مورد پیدا کرده اند، توجه داد.
مشاور باید دختر یا زن جوانی را که دوست دارد با پیرها ازدواج کند، به این مسئله توجه دهد که پیرمرد نه از نظر روانی و نه از لحاظ فیزیولوژیکی قادر به به ارضای نیازهای او نیست و فرضا اگر چند صباحی نظر او را تأمین کند، در نهایت با مشکل مواجه خواهد شد و این ازدواج عاقبت خوشی نخواهد داشت.
دادن اطلاعات لازم در این مورد احتمالا نظر زن جوان را به طرف مردانی با اختلاف سن معقول تغییر خواهد داد. به هر حال دادن آگاهی و بررسی همه جانبه به مراجع بصیرت خواهد داد که به گزینش مناسب بپردازد و تصمیم عاقلانه و مناسبی اتخاذ کند.
 
منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران

تأخیر سنی ازدواج در میان جوانان

تأخیر سنی ازدواج در میان جوانان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
عنوان آسیب اجتماعی طرح,اجتماعی تلقی نمود,تأخیر سنی ازدواج,جامعه شناسی خانواده,موضوعات مهمی,جوانان,صرف,موضوعات
سی باور غلط در ازدواج - کلوب ازدواج آکا

سی باور غلط در ازدواج - کلوب ازدواج آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
باورها های غلط به مرور زمان در ذهن,موجب,ازدواج,ازدواج ازدواج آسان سی باور غلط,ازدواج ازدواج آسان سی باور,باورها های غلط به مرور زمان,باورها های غلط به مرور,ازدواج ازدواج آسان
آماده ای برای ازدواج؟

آماده ای برای ازدواج؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آماده,آمادگی,ازدواج؟,فکر,پدر,نیاز,خانواده,کار
افراد بالغ آماده ی ازدواج

افراد بالغ آماده ی ازدواج

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ازدواج آمادگی,آماده ی ازدواج,پسر یا دختری دارای,تفاوت,خانواده فاصله,احساس گناه,خانواده,روابط
علل گریز دختران از ازدواج

علل گریز دختران از ازدواج

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دختران از ازدواج,مقاله قصد,مقاله دو علت,مورد شایع,علل تاخیر,علل,دلایل,پرداخت
حدود آشنایی پیش از ازدواج

حدود آشنایی پیش از ازدواج

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آشنایی های پیش از ازدواج,آشنایی قبل از ازدواج,آشنایی پیش از ازدواج,دوران آشنایی قبل از ازدواج,مراحل آشنایی قبل از ازدواج,آشنایی قبل از ازدواج+سوالات,آشنایی های قبل از ازدواج,مدت آشنایی قبل از ازدواج,آ
دخترهایی که پسرها برای ازدواج نمی پسندند

دخترهایی که پسرها برای ازدواج نمی پسندند

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دخترهایی که پسرها برای ازدواج نمی پسندند,پیش نیازهای ازدواج,,پیش نیازهای ازدواج,دختر غرغرو,دختر غرغرو,,پیش نیازهای ازدواج
دوستی فبل از ازدواج - کلوب ازدواج آکا

دوستی فبل از ازدواج - کلوب ازدواج آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
قول قرآن,عشق,روحی,جسمی,آغاز,ازدواج,ازدواج مشکلات,قول
دوراندیشی و حسابگری قبل از ازدواج - کلوب ازدواج آکا

دوراندیشی و حسابگری قبل از ازدواج - کلوب ازدواج آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
آینده پیش بروید,حرکت از خدا,حسابگری,امید,ازدواج,ازدواج مشکلات,حرکت,آینده
ازدواج با یک بیمار روانی

ازدواج با یک بیمار روانی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ازدواج با بیمار روانی,ازدواج با بیمار دو قطبی,ازدواج با بیمار روانی,ازدواج با بیمار ام اسی,ازدواج با بیمار قلبی,ازدواج با بیمار هموفیلی,ازدواج با بیمار اسکیزوفرنی,ازدواج با بیمار سرطانی,ازدواج با بیما
در مصائب ازدواج شاه و گدا

در مصائب ازدواج شاه و گدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درباره یک خانواده,ازدواج,روزی,بودند,درباره,نیاز,نامزد,پدر
مشکلات همسر دوم - کلوب ازدواج آکا

مشکلات همسر دوم - کلوب ازدواج آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
ازدواج مشکلات ازدواج مشکلات همسر دوم,اشتباه تلقی,همسرتان,وارد,بخواهید,ازدواج,ازدواج مشکلات,اشتباه
قوانین یک ازدواج موفق

قوانین یک ازدواج موفق

زمان مطالعه : 1 دقیقه
قوانین یک ازدواج موفق,شرایط داشتن یک ازدواج موفق,شرایط یک ازدواج موفق,شرایط یک ازدواج موفق چیست,شرایط یک ازدواج موفق,پیش نیازهای ازدواج
سه باور غلط درباره ازدواج

سه باور غلط درباره ازدواج

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درباره ازدواج,درباره ازدواج علی و فاطمه,درباره ازدواج لی مین هو,درباره ازدواج فامیلی,درباره ازدواج موفق,درباره ازدواج آزاده نامداری,درباره ازدواج موقت,درباره ازدواج احسان علیخانی,درباره ازدواج جدید گو
بهترین فاصله سنی برای ازدواج

بهترین فاصله سنی برای ازدواج

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بهترین فاصله سنی دختر و پسر برای ازدواج,بهترین فاصله سنی در ازدواج,بهترین فاصله سنی برا ازدواج,بهترین فاصله سنی برای ازدواج,بهترین فاصله سنی برای ازدواج,بهترین فاصله سنی در ازدواج,بهترین فاصله سنی ازد
صفحه 1 از 12
منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :