آکاایران مریم عطاریان - کلوب ازدواج سایت آکا ایران

آکاایران: تجاوز به زندگی آینده یک دختر

مدتی است با دختر خانومی آشنا شدم باهوش و زیبا صحبت که می کردیم متوجه شدم از موضوعی زجر میکشه و چون علاقم بهش زیاد شد و موقعیت ازدواج دارم مورد خوبی بنظرم رسید کمی که کنجکاو شدم متوجه شدم دو سال پیش یعنی در سن 17 سالگی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است و عفت خودش را از دست میدهد از طرفی خوب دوسش دارم و علاقمون به شکلی شده که ایشون قدرت جدایی نداره از طرفی هم عذاب وجدان داره و به شدت آسیب روحی دیده است. احساسی که دارم این است که  واقعا اذیت میشود و بر روی جسم و روح ایشان تاثیر بدی گذاشته ازتون راهنمایی میخوام برخوردم به چه شکل باشه و آیا میشود به آینده این رابطه و ازدواج خوش بین بود ؟
با توجه به جامعه پیرامون مان و مسئله این فرد، مشکل عده زیادی از افراد عاقل و آگاه که نمی خواهند با یک نگاه و برخورد، شیفته و دلداده کسی شوند و در دام عشقی تند و آینده ساز بیفتند این است که دسترسی به فرد مطلوب خود ندارند و نمی دانند از چه کسی باید کمک بگیرند و لذا با هر موردی که در پارک، خیابان، محیط کار، محیط تحصیل و .. مواجه می شوند و شرایط ظاهری مطلوبی دارد برای ازدواج پیشنهاد می دهند.
نویسندگان مقاله ها و کتاب هایی با موضوع ازدواج و خانواده، در آثار خود ملاک های زیاد و گوناگونی برای انتخاب همسر آورده اند. ملاک ها به دو گروه مثبت و منفی یا به تعبیری ایجابی و سلبی تقسیم می شوند که البته همدیگر را تکمیل می کنند. ملاک های مثبت، یعنی ویژگی ها و عواملی که تفاهم، پایداری و موفقیت ازدواج را در پی می آورند و ملاک های منفی، یعنی عواملی که به شکست و ناکامی منجر می شوند.

ویژگی های ویرانگر

ملاک های منفی، یعنی عواملی که به شکست و ناکامی در ازدواج منجر می شوند عبارتند از:
- اعتیاد به الکل و مواد مخدر: مصرف مداوم هر نوع ماده اعتیادآور، این قابلیت شخص را که بتواند به طور کامل احساس داشته باشد، از او سلب می کند. وقتی که عاشق یک معتاد هستید در واقع به کسی عشق می ورزید که آزاد نیست و از این رو در عاطفی ترین حالت در یک مثلث عشقی قرار می گیرید: شما، نامزدتان و ماده ای که او بدان اعتیاد دارد!

در مورد ملاکهای مثبت به اندازه کافی در مقالات پیشین صحبت شده است در ادامه این یادداشت سعی می کنیم به معیارهای منفی و ویرانگر اشاره کنیم .
داشتن یک فهرست بلند بالا از ویژگی ها و صفات همسر آینده، هرچند با مطالعه، دقت و مشورت تنظیم شده باشد برای فرد طالب همسر، "همسر" نمی شود

- پرخاشگری و تندخویی شدید و مداوم: خشم، هیجانی طبیعی است که به سراغ همه انسان ها می آید. اما خشمی مشکل ساز است که تند، هراس انگیز و پایدار باشد. این خشم غیر طبیعی که با دشنام، بد و بیراه گفتن، صدمه زدن به اشیاء و لوازم و برخوردهای جسمی ابراز می شود، ریشه در گذشته ای دردناک و تربیتی زهرآگین دارد.
- ذهنیت قربانی: افراد دارای ذهنیتِ قربانی، دیگران را مسئول و مقصر همه مشکلات زندگی خود می دانند و از این رو به سرزنش آنها می پردازند؛ این گونه افراد با آه و ناله کردن طرف مقابل را زیر سلطه قرار می دهند، هیچ گونه همدردی و مهربانی خرسندشان نمی کند و برای تغییر اوضاع قدمی برنمی دارند، گویی از رنج کشیدن لذت می برند و با این شیوه بیمارگونه می خواهند به امنیت خاطر برسند.
 - تلاش برای مهار دیگران: کسانی که به مهار دیگران عادت کرده اند، هرگز اجازه نمی دهند زمام کارها از دستشان خارج شود. آنها با وسواس زیاد و از طریق اِعمال قوانین متعدد، آزادی و اختیار همسر و فرزندان خود را می گیرند و مانع استقلال و رشد آنها می شوند.
 - اختلالات و انحرافات جنسی: اعتیاد به تماشای مجله ها و فیلم های مبتذل، ناتوانی مزمن جنسی، هوسرانی، رفتارهای جنسی مرضی و آسیب رسان، از جمله شایع ترین بیماری ها و کژکاری های جنسی هستند که باعث ویرانی بنای ازدواج می شوند.
 - ناپختگی و کودک صفتی:  بعضی افراد با آنکه از نظر سنی بزرگ هستند و حتی به مرتبه بالایی از تحصیلات رسیده اند، شخصیتی نابالغ دارند. بی کفایتی در اداره زندگی، مسئولیت پذیر نبودن در مسائل مالی و اقتصادی، بدقولی های مکرر، فراموش کاری ، بی انگیزگی و بی هدف بودن در زندگی، از ویژگی های بزرگسالانی است که در کودکی مانده اند و رشد نکرده اند.
افرادی که در معرض تجاوز جنسی قرار می گیرند از لحاظ روحی دچار آسیبهای جدی هستند و نیازمند درمانهای اساسی هستند یعنی آمادگی لازم برای ازدواج را ندارند و باید مدتی طولانی تحت روان درمانی باشند
- سطح هیجانی پایین: بیان نکردن احساسات خود، سردی عاطفی و دست نیافتنی بودن از نظر روحی و احساسی، خصوصیات کسانی است که سطح هیجانی پایینی دارند و نمی توانند به دیگری توجه کنند.

 - زخم های عاطفی بهبود نیافته:  سابقه شکست در نامزدی و ازدواج و به جا ماندن رنج ها و آثار روحی ناشی از آن، زخم هایی است که سلامت و حیات ازدواج را از بین می برد. هرچه یک فرد خشم و ناراحتی بیشتری از پیوند ناکام خود در دل داشته باشد، به همان میزان توانایی عشق ورزیدن در روابط جدید او کاهش خواهد یافت.
 - داشتن سابقه آزار و اغفال در کودکی:  وجود گذشته ای پر از آسیب های جسمی، عاطفی و سوء استفاده های جنسی و نیز طرد و کنار گذاشته شدن به خاطر مرگ، طلاق، خودکشی، اعتیاد، تعصب های کور و یا بی توجهی های یک یا هر دوی پدر و مادر، از کودک انسان رنجوری می سازد که در آینده نمی تواند نهال خانواده ای را بنشاند، آبیاری کند و آن را به بالندگی و شکوفایی برساند.

آنجلیس پس از برشمردن این آسیب ها و پیامدهای آنها با واقع بینی می نویسد: «امیدوارم چیزهای زیادی از این جدول آموخته باشید. مقصود و هدفم از در میان گذاشتن این الگوها، این نیست که شما را آن چنان بترسانم که هرگز جرئت نکنید با کسی که حتی یک نقطه ضعف در رابطه داشته باشید.همگی ما کوله باری از احساسات و عواطف حل و فصل نشده ای را با خود به همراه داریم. تنها هدف و منظورم این است که شما را از این حقیقت آگاه کنم که دانستن سوابق روحی و عاطفی نامزد یا همسرتان و دانستن اطلاعاتی درباره سوابق روحی و عاطفی خودتان نیز تا چه حد اهمیت دارد، به طوری که بدانید چه چیزهایی در رابطه تان پیش رو دارید و این که بتوانید توقعات واقع بینانه تری از روابط خود داشته باشید.
 پس در مورد این خانم که تجربه یک تجاوز در گذشته دارد، قطعا نمی توان با بی انصافی تمام وی را متهم کرد و بیان کرد که شما اصلا برای ازدواج مناسب نیستید اما  از طرف دیگر بررسی عقلایی ودقیق توصیه جدی می شود لذا  برای این که تصمیم احساسی برای زندگی کردن با هم یا شتابزده برای جدایی نگیرید بکوشید پاسخ سه سؤال زیر را با کمک خود او به دست آورید:

افرادی که در معرض تجاوز جنسی قرار می گیرند از لحاظ روحی دچار آسیبهای جدی هستند و نیازمند درمانهای اساسی هستند یعنی آمادگی لازم برای ازدواج را ندارند و باید مدتی طولانی تحت روان درمانی باشند

1. ضربه روانی وارد شده به این خانم تا چه حد شدید بوده است؟
2. آیا او به آسیب ها و ضربه های روانی وارد شده بر خود آگاه است؟ آیا می داند که این ضربه ها تا چه میزان بر توانایی او در برقراری رابطه مطلوب با من اثر گذاشته است؟
3. آیا این خانم من برای درمان خود و بهبود زخم های روانی به جا مانده از گذشته خود، به طور جدی و پیگیر اقدام می کند؟
اگر انسان ضعف های شخصیتی خود را بشناسد، انکارشان نکند، و برای از بین بردن آنها به راستی مبارزه کند امید می رود که به زندگی خوب و سرشار از شادکامی و تفاهم دست یابد.
اما از طرف دیگر شما بسیار جوان و کم تجربه هستید. یعنی آنقدر تجربه ندارید که بتوانید در مورد مساله به این مهمی تصمیم گیری کنید منظور من ازدواج با دختر خانمی است که مورد تجاوز قرار گرفته است. برداشت من از یادداشت شما این است که زیبایی و شرایط ظاهری این خانم به شدت شما را تحت تاثیر قرار داده است و شما هنوز شرایط تربیتی، خانوادگی و فرهنگی، سبک زندگی، شرایط اعتقادی و سایر معیارهای مهم و اساسی انتخاب همسر را در ایشان مورد ارزیابی قرار نداده اید. توجه صرف به یک الی دو معیار و غفلت از سایر شرایط طرف مقابل، یکی از عوامل مخرب در انتخاب است و ازآن به عنوان بمبهای تفاهم یاد می شود.
من نگران این هستم که وارد ازدواج با ایشان بشوید وچند سال بعد که به پختگی لازم رسیدید به مسایلی توجه کنید که برای تان معظل شود.

ولی در کل به دو نکته بسیار توجه کنید:

1- افرادی که در معرض تجاوز جنسی قرار می گیرند از لحاظ روحی دچار آسیبهای جدی هستند و نیازمند درمانهای اساسی هستند یعنی آمادگی لازم برای ازدواج را ندارند و باید مدتی طولانی تحت روان درمانی باشند. از توضیحات شما هم مشخص است که این خانم همین شرایط را دارد لذا حداقل کمکش کنید تا مراجعات مستمر نزد یک روان شناس مجرب و البته خانم داشته باشد
2- مساله بسیار مهم دیگر این است که چرا این خانم مورد تجاوز قرار گرفته است؟ شرایط خانوادگی ایشان چگونه است؟ آیا خودش به اندازه کافی مراقبت از خود را بلد هست؟ یعنی به بلوغ عاطفی و اجتماعی رسیده است؟ منظور این است که چه رابطه ای را تجربه کرده که منجر به تجاوز شده است؟ شرایط خانوادگی و تربیتی ایشان چگونه بوده است که ایشان در چنین شرایطی قرار گرفته است؟ شناخت شرایط خانوادگی، مسئولیت پذیری خانواده وی، تعهدات مذهبی، توجه والدین به فرزندان ، اخلاق مداری و .. جز موضوعات بسیار مهمی است که برای هر ازدواجی باید به آن توجه کرد. سعی کنید این خانم را خوب بشناسید و خانواده اش را هم خوب بشناسید. از مساله تجاوز به راحتی عبورنکنید چون عمدتا در یک خانواده ساختارمند که فرزندان خصوصا دختران تحت حمایت و توجه جدی خانواده هستند، بسیار بعید است که مساله تجاوز رخ دهد.
به هر حال من توصیه می کنم به این خانم کمک کنید تا برای درمان تخصصی اقدام کند اما ایشان مورد مناسبی برای ازدواج با شما نیستند .پس کم کم از ایشان فاصله بگیرید.اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید.

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :