آکاایران: باید و نباید های عاشقی

روانشناسی، آکا ایران: سال اول ازدواج می تواند برای شما یک ماجراجویی پر حادثه باشد، زندگی زناشویی تان پر از تجربه خواهد بود و تمام این تجربیات نو با کسی است که او را بسیار دوست دارید و می خواهید سالها در کنارش باشید. ازدواج پنجره ای نو به زندگیتان باز می کند و به شما این امکان را می دهد که شادی هایی را تجربه کنید که در هیچیک از رابطه های دیگر نداشته اید.. اما از نگاهی دیگر سال اول ازدواج پر از کشمکش است تا بیاموزید چگونه باید یک همسر خوب باشید.

گاهی این کشمکش ها باعث می شود شما و همسرتان با هم درگیر شوید. بنابراین هر دوی شما نیاز دارید راهکارهایی برای سو تفاهم ها و بی تجربگی هایتان پیدا کنید. یادتان باشد که بسیاری از زوج ها حتی بعد از گذران سال های طولانی در زندگی زناشویی شان بی مشکل نخواهند بود و شما که در ابتدای این راه هستید نباید تصور کنید می توانید همه تفاوت ها و اختلاف نظرها را از بین ببرید و یک رابطه بی نقص داشته باشید. با این حال می توانید یک رابطه ایده آل بسازید آن هم وقتی که به درک درستی از تفاوت هایتان برسید و با وجود آن یک رابطه زناشویی شاد داشته باشید. همچنین سنگ بنایی که شما برای خود و همسرتان در ابتدای ازدواج می گذارید برای هر دو شما مهم است بنابراین باید توجه زیادی به افکار و رفتارتان داشته باشید.

انتظارات خود را مدیریت کنید

هیچکس همسر کاملی نیست و هیچ کسی پیدا نمی شود که دقیقا نیمه دوم شما باشد. مناسب بودن همسرتان موضوعی نسبی است و شما نباید توقع داشته باشید که تفاهمی کامل با هم داشته باشید یا از تمام حرکات و افکار همسرتان راضی باشید. گاهی در مورد موضوعاتی پیش پا افتاده باید کوتاه بیایید و یا به موضوعی عادت کنید. این موضوعات می تواند طریقه مسواک کردن همسرتان و یا عادت صحبت کردن باشد. حتی ازدواجی که با عشقی عمیق شروع شده است در همان ماه های اول روی دیگر خود را نشان می دهد، تفاوت های جزیی در رفتارها گاهی شما را عصبانی می کند. هروقت دچار چنین مشکلاتی شدید نفسی عمیق بکشید، سعی کنید در همان لحظه بحث نکنید، به خوبی های همسرتان فکر کنید. بعد ازمدتی اگر نتوانستید با موضوع کنار بیایید، با آرامش آن را با همسرتان مطرح کنید.

به یکدیگر وفادار باشید

بعد از ازدواج، همسرتان مهمترین شخص در زندگی تان است و مهم ترین دغدغه ذهنی تان است. شما باید کمی مرزهایتان را با خانواده، دوستان و همکارانتان پر رنگ کنید تا در آن میان یک سرزمین با مرزهای مشخص برای خودتان و همسرتان داشته باشید و برای تحکیم ارتباط و استقلالتان تلاش کنید. از این به بعد باید در مراحل زندگی با هم باشید و خوشی های مشترکی را تجربه کنید و در سختی ها کنار هم باشید. یکی دیگر از جنبه های وفاداری این است که هیچگاه با هیچ کس در مورد کمبودها و مشکلات و بدی های همسرتان صحبت نکنید. اگر در زندگی مشترکتان دچار مشکلی شدید در مورد آن تنها با همسرتان صحبت کنید، نه با دوستان و یا خانواده تان.

زبان مشترک پیدا کنید

در رابطه زناشویی مرزی برای ارتباط موجود نیست. نباید از هم خجالت بکشید و چیزی از احساساتتان را پنهان کنید. یاد بگیرید چگونه به بهترین وجه به همسرتان بفهمانید که در یک لحظه حوصله ادامه بحث را ندارید و یا موضوعی برای شما جالب نیست. ابراز احساسات کنید، از او تشکر کنید و یا معذرت خواهی کنید و هربار این جملات را به کار ببرید. سعی کنید مکالمات تان تا آنجا که می تواند پر از شوق و مثبت اندیشی باشد.

از یکدیگر حمایت کنید

سخنان حمایتی شیرین تر از انتقاد است، پس سعی کنید انتقاد را با محبت همراه کنید. باید تلاش کنید که هر چند اندک زندگی روزمره همسرتان را ساده و شیرین تر کنید. در طول روز، زمانی هر چند کوتاه را برای توجه به هم و گفت وگو باهم در نظر بگیرید. با این کار احساس بهتری نسبت به هم خواهید داشت. سعی کنید هروقت که برایتان ممکن است در کارها به هم کمک کنید. گاهی شما ظرف ها را جمع کنید و یا حمام را بشویید. هیچگاه منتظر نباشید که کاری را که به طور مشخص وظیفه هیچکدامتان نیست را همسرتان انجام دهد، سعی کنید پیش دستی کنید.شاید این توصیه ها بسیار ساده و ابتدایی به نظر بیایند اما همین نکته های جزیی رابطه تان را می سازد.

آکاایران: باید و نباید های عاشقی

به زندگی شخصی تان اهمیت بدهید

درست است که رابطه زناشویی مهمترین رابطه شما است اما شما نقش های دیگری نیز در جامعه دارید.یکی از بزرگ ترین دغدغه های ذهنی زوج های جوان چگونگی نگاه داشتن ارتباط قدیمی شان بعد از ازدواج است. ازدواج هیچگاه نباید باعث شود که شما با خانواده و دوستان قطع رابطه کنید. این در مورد علاقه ها و فعالیت های شخصی تان نیز صدق می کند. نیازی نیست که شما تمام سرگرمی هایتان را کنار بگذارید، بلکه باید توجه کنید که با ازدواج شما در مورد رابطه تان مسئولید و باید مسئولانه زندگی تان را برنامه ریزی کنید و در مورد آنها باید همراه همسرتان تصمیم بگیرید.

شما در همه چیز زندگی شریک هستی

اگر روزی از کار برگشتید و خانه نامرتب بود یا شامی آماده نبود، شما باید اول نگران همسرتان باشید نه اینکه از آن اوضاع عصبانی باشید. همسر شما ممکن است روز کاری سختی داشته باشد، با کسی کشمکش داشته باشد یا حتی کسل و بی حوصله باشد. شما باید به او کمک کنید تا هر مشکلی که داشته است حل شود و در پختن غذا و مرتب کردن خانه به او کمک کنید. در این صورت است که همسر شما نیز در موقعیتی مشابه شما را درک خواهد کرد. در زندگی مشترک کسی بر دیگری برتری ندارد و همه چیز بر مبنای توافق، تفاهم و مهربانی است.

شما با هم یکسان نیستید

جدای از تفاوت های خانوادگی، تربیتی و ژنتیکی که ممکن است با همسرتان داشته باشید، زنان و مردان به طور کلی تفاوت هایی با همدیگر دارند. به طور مثال مردان بعد از یک روز کاری دوست دارند که به آرامش برسند و استراحت کنند، تلویزیون نگاه کنند و یا روزنامه بخوانند تا از فشار روز کاسته شود، اما در مقابل زنان دوست دارند که صحبت کنند تا به آرامش برسند. اگر شما این تفاوت را درک کنید، بسیاری از بحث و جدل هایی که ممکن است تا سال ها زوج ها با یکدیگر دارا باشند را با یکدیگر نخواهید داشت. البته راه های متفاوتی برای توافق در این زمینه وجود دارد. ممکن است سریالی بیابید که زنتان نیز به آن علاقه داشته باشد تا با آرامش آن را نگاه کنید یا در مقابل موضوعی را بیابید که شوهرتان به آن علاقه دارد تا در مورد آن صحبت کنید.

رابطه زناشویی خوبی داشته باشید

با داشتن یک رابطه زناشویی خوب می توانید علاوه بر کشش روحی کشش جسمی نیز به یکدیگر داشته باشید و با این کار رابطه تان را محکم تر کنید. باید تلاش کنید که به نیازهای یکدیگر توجه کنید و سعی کنید که رابطه تان برای هر دو لذت بخش باشد و برای همسرتان سهمی بیشتر از خودتان در این روابط بخواهید.در مورد آینده رابطه تان و حتی بچه صحبت کنیدحتی اگر هنوز موقعیت آن را ندارید و یا تصمیمی در مورد آن ندارید در مورد بچه صحبت کنید، در مورد نقشه هایتان برای بهبود مالی، کاری، تحصیلی و یا هر چیز دیگر با هم صحبت کنید. سعی کنید در مورد آنها به توافق برسید و برنامه ای مشترک در مورد تمام مراحل زندگی تان داشته باشید.

فکر کنید که همسرتان چه توقعاتی از شما دارد

ما همیشه در مورد احساسات، خواسته ها و احتیاجات خودمان تمرکز می کنیم. سعی کنید اولین چیزی که به ذهن تان رسید را نگویید، شما به مرور می آموزید که همان حرف ها را می توانید با کلماتی بیان کنید که همسرتان از آن خوشش بیاید. اگر می خواهید چند ساعتی را با خود خلوت کنید، هیچگاه به همین رکی آن را بیان نکنید. بلکه می توانید بگویید اگر چند ساعتی را استراحت کنم می توانم بهتر به حرف هایت گوش دهم. یا مثلا وقتی او از شما می پرسد که آیا لباسی که پوشیده است خوب است، تنها به پاسخ های معمولی اکتفا نکنید بلکه کمی به جزییات نیز اشاره کنید. اما توجه داشته باشید که هیچ گاه به او دروغ نگویید. تنها بار خشونت یا بی احساسی کلمات را بگیرید.

اشتباه هایتان را بپذیرید

گاهی زوج ها حتی بعد از سال ها زندگی مشترک نتوانسته اند یاد بگیرند که اشتباهاتشان را بپذیرند و معذرت خواهی کنند. همین موضوع باعث درگیری های زیادی می شود. شما یاد بگیرید در همین ابتدای ازدواج یاد بگیرید که یک زوج نباید هیچ گاه از اعتراف در مقابل یکدیگر واهمه داشته باشد. همچنین سعی کنید بیاموزید که در زندگی مشترک شما نیز اشتباهات همسرتان را ببخشید.

در هنگام صحبت ساکت نباشید

هیچ گاه در بحث ها ساکت نباشید، این سکوت شما ممکن است برای همسرتان نشانه ای از بی احترامی باشد یا فکر کند شما به او گوش نمی دهید و یا برای او ارزشی قائل نیستید. حتی اگر حرفی برای زدن ندارید سعی کنید با چهره تان نشان دهید که به بحث علاقه مندید و یا با چند کلمه موافقت یا مخالفت خود را نشان دهید. مطمئن باشید همین ریزه کاری در صمیمی شدن شما نقش بسیار مهمی بازی خواهد کرد.

با همدیگر وقت بگذرانید

گاهی شما سه ساعت در کنار هم هستید و تلویزیون نگاه می کنید اما با هم بودن را حس نمی کنید. بنابراین زمان با هم بودن اهمیتی ندارد و سعی کنید از این زمان بیشترین استفاده را برای تفریح و شناخت هم ببرید. قدر این زمان با هم بودن را بدانید. همسرتان بهترین دوست شما است با او خوش بگذرانید.

هدیه بخرید

گاهی با خرید یک هدیه همسرتان را بیشتر خوشحال می کنید تا دو برابر رقم آن را به او بدهید.خرید یک جواهر یا عطر می تواند کار خوبی باشد اما در واقع احساس شما را به او نشان نمی دهد. برای خرید هدیه باید وقت گذاشت، علایق همسرتان را به دقت بررسی کنید و بفهمید به چه چیزهایی علاقه دارد یا در آن روزها احتیاج دارد. گاهی خرید یک سی دی موسیقی یا کتاب خیلی بیشتر از قیمتش همسرتان را خوشحال می کند. باید با انتخاب هدیه تان به او بفهمانید که در مورد آن فکر کرده اید و از لابلای صحبت های روزانه اش به علاقه او پی ببرید. گاهی خرید یک بلیت سینما می تواند او را غافل گیر و خوشحال کند.

اجازه ندهید خانواده هایتان زندگی شما را خراب کند

شما قبل از زندگی مشترک تان با یک خانواده دیگر زندگی می کردید در این روزهای اول شاید برای شما سخت باشد که بیاموزید که شما خانواده ای نوین تشکیل داده اید. شما باید به خانواده هایتان بیاموزید که دیگر برادر یا خواهر یا بچه کوچک شان نیستید. با احترام با آنها برخورد کنید ولی مرزی را برای زندگی خصوصی تان برای خودتان و خانواده تان ترسیم کنید.هر شخصی خصوصیات خاص خود را دارد تلاش کنید علاوه بر این توصیه ها خودتان روز به روز همسرتان را بیشتر بشناسید و با او با عشق و توجه رفتار کنید. مطمئن باشید که با درک متقابل می توانید روز به روز زندگی بهتری داشته باشید و انرژی و حمایت دو نفر را به جای یکنفر در زندگی تان حس کنید.
.

منبع : permag.ir

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :