عوارض خود ارضایی چیست؟ + راه های ترک خود ارضایی - مشاوره جنسی
عدم اعتماد به نفس از عوارض خود ارضایی است و ترک خود ارضایی ضرروری است. خود ارضایی دختران و خود ارضایی زنان به روابط جنسی آنان آسیب می رساند.
آکاایران: عوارض خود ارضایی چیست؟ + راه های ترک خود ارضایی
عدم اعتماد به نفس از عوارض خود ارضایی است و ترک خود ارضایی ضرروری است. خود ارضایی دختران و خود ارضایی زنان به روابط جنسی آنان آسیب می رساند.

آکاایران: عوارض خود ارضایی چیست؟ + راه های ترک خود ارضایی


خودارضایی چیست؟

به تحریک مکانیکی آلت تناسلی که فرد به طور عمد با خود انجام می دهد تا به تخلیه هیجان منجر شود خود ارضایی گفته می شود. با اینکه خود ارضایی (استمنا در مردان و استشهاء در زنان) روشی انحرافی و غیر سالم برای ارضای میل جنسی است، متاسفانه آمار بالایی در بین پسران و دختران و حتی در میان زنان و مردان دارد. این عمل با خواسته شخصی و تحریک اندام جنسی توسط اجزا بدن و یا آلات مصنوعی، تا رسیدن به لذت جنسی ادامه پیدا می کند که در مردان با تخلیه منی و در زنان با اسپاسم عضلانی و لذت شدید در ناحیه مهبل همراه است. با وجود نیاز به تمایلات جنسی و خوب بودن آن برای سلامت بدن، خود ارضایی روشی است که نتیجه عکس بر بدن خواهد گذاشت. پس از دریافت احساس رضایت و آسودگی از خود ارضایی، عوارض منفی آن شروع می شود.

همانطور که بیان شدن خود ارضایی یا استمنا یکی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است که متاسفانه امروزه نسل جوان را به خصوص در وضعیت فعلی جامعه و دشوار بودن امر ازدواج، در معرض آسیب های جدی قرار می دهد؛ از این رو، می توان آن را نوعی انحراف جنسی یا بیماری نامید که نیاز ضروری به درمان دارد.


عوارض خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی بر اعصاب و روان تأثیر منفی دارد؛ زیرا شخص با تجسم صحنه هایی که وجود خارجی ندارند سعی در رفع شهوت می کند و این تجسم و خیال باعث فرسودگی قوای ذهنی و ناراحتی های روحی مانند: عصبانیت، بی حوصلگی، ضعف و سستی اراده و… می شود.

از عوارض فیزیکی آن می توان به تحلیل قوای جسمانی، ضعیف شدن چشم، کم خونی، رنگ پریدگی، نقصان قوای حافظه، لاغری، سرگیجه و … اشاره نمود.

بعضا اصرار به این امر منجر به نوعی اعتیاد به آن می شود که متاسفانه حتی بعد از ازدواج هم قابل ترک نیست. از عوارض مضر بر خانم ها، تاثیر منفی آن بر زندگی زناشویی است، به شکلی که در اثر خود ارضایی نمی توانند وظایف همسر داری را انجام دهند و از عمل زناشویی لذتی نمی برند.

از عوارض منفی خود ارضایی در دختران آشفتگی روح و روان فردی است؛ به شکلی که پس از انجام آن هیجان جنسی به یکباره به اوج می رسد و در یک مسیر صحیح تخیله نمی شود که نتیجه آن خلاء عاطفی، افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس است. علاوه بر موارد ذکر شده، شرطی شدن در تحریک جنسی بزرگترین عارضه ای است که خود ارضایی می تواند بر سلامت جنسی بگذارد، به صورتی که دیگر فرد در یک رابطه جنسی سالم تحریک نمی شود و به سختی به ارگاسم می رسد. در واقع تا در یک موقعیت خاص که قبلا برای خود ایجاد کرده است قرار نگیرد، به ارگاسم نمی رسد.

یکی دیگر از مشکلات مهمی که زنان به آن دچار می شوند نارضایتی جنسی است که رفته رفته با بی میلی جنسی همراه می شود. بنابراین بایستی گفت ممکن است این افراد در دوره مجردی با خود ارضایی بتوانند نیازهای جنسی خود را برآورده کنند اما آینده طولانی زندگی مشترک و لذت به ارگاسم رسیدن با همسر خود را از دست خواهند داد.

در ادامه به دیگر عوارض خود ارضایی اشاره خواهیم کرد:

 • گرفتگی عضلانی برای رسیدن به حالت اوج لذت جنسی یا ارگاسم: عضلات دستگاه تناسلی در مردان برای تخلیه اسپرم و در زنان برای پمپاژ خون به ناحیه تناسلی منقبض می شوند. بنابراین عضلات در استمنای اعتیاد گونه و زیاده از حد، همیشه در حال انقباض و گرفتگی قرار می گیرند که این خود باعث گرفتگی عضلانی می شود.
 • انزال زودرس: حتی در کنار همسر و در مقاربت، انزال زودرس عارضه ای است که روابط صحیح را به خطر می اندازد.
 • خستگی و کوفتگی مفرط: ایجاد زمینه برای احساس خستگی در افراد و رخوت بی حاصل پس از ارتکاب، از دیگر مسائل قابل توجه است. این حالت به دلیل صرف انرژی زیاد در اعمال جنسی که خود ارضایی را نیز شامل می شود، باعث کمبود انرژی و تخلیه ذخایر گلیکوژن (نوعی قند) می شود که برای تأمین انرژی سلول های عضلانی لازم است. در نتیجه، خستگی و کوفتگی مفرط روی می دهد.
 • اختلال های اجتماعی و فرهنگی: هدف واقعی میل جنسی و غریزه که ازدواج است به تدریج از افراد مبتلا به استمناء دور می شود و این افراد از مشغول شدن با خود رضایت پیدا می کنند و این امر، علاوه بر عوارض جسمانی و روانى، سبب پیدایش اختلال های اجتماعی و فرهنگی می شود.
 • احساس بی کفایتی در حیات اجتماعی و بدبینی نسبت به دیگرانی که دارای حیاتی با نشاط اند، از دیگر عوارض استمناء است. احساس حسادت در این بین از مسائل ناگواری است که عواقب بدی برای فرد پدید می آورد.
 • شخصیت اجتماعی و انسانی چنین افرادی به تدریج متزلزل تر شده، روز به روز بدتر می شود و از این حیث، زیان آن از این دید نیز انکار ناپذیر است.
 • ناسازگاری خانوادگی و سردی در روابط بعد از ازدواج از عوارض دیگری است که منشأ بسیاری از اختلافات زوجین است؛ به ویژه در دختران، ابتلا به این کار، سبب می شود که تحریکات جنسی در آنها بی اثر باشد و از شوهر دلسرد شوند. این حالت برای کسانی بیشتر است که قبل از ازدواج چنین وضع و حالتی را داشته اند.
 • کم شدن حافظه و قدرت یادگیری
 • ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل در برابر مسائل
 • خطر از بین رفتن پرده بکارت برای دختران بر اثر دستکاری زیاد
 • برخی از آسیب های روانی و شخصیتی استمناء عبارتند از: احساس محرومیت جسمی و روحی در صورت عدم انزال.
 • آشفتگی های خُلقی مانند: افسردگى، غمگینى، بی خوابى، بی اشتهایى، ناتوانی در انجام وظایف روزانه.
 • ضعف اراده و گرفتاری در اخذ تصمیم های لازم تا حدی که فرد را چون غلامی حلقه به گوش و دچار جنگ و جدال می سازد.
 • کاستی در اعتماد به نفس به خاطر دلهره و وحشت فرد در حین ارتکاب از بیم رسوایى.
 • درهم کوبیده شدن شخصیت فرد به خاطر سرزنش و تحقیر خود، به علت ارتکاب گناه
 • فراهم شدن زمینه بی مبالاتی به خاطر احساس دائمی گناه از عمل.
 • اضطراب دختران به خاطر وحشت آن ها نسبت به از دست دادن بکارت خود.


راه های ترک خود ارضایی

خودارضایی در بلند مدت می تواند صدمات سنگین و حتی در بعضی مواقع جبران ناپذیری بر شخص وارد کند، با وجود آنکه سن انجام خودارضایی معمولاً در دوران نوجوانی و جوانی است، اکثر مشکلات جسمی و روحی پس از ترک خودارضایی از بین می روند. انجام خودارضایی هم در ادیان دینی (مخصوصاً اسلام) نهی شده است، پس ترک خودارضایی واجب است.

برای انجام هر عملی پیش از همه اراده و تصمیم لازم است و در ترک خود ارضایی این مساله اهمیت بیشتری پیدا می کند. تلاش برای تقویت اراده از گام‏ های مهم در ترک خود ارضایی است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی ‏رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص عمل خود ارضایی را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی ‏دهد.

در زیر به مواردی اشاره می شود که انجام آن می تواند فرد را از رفتار پر خطر خودارضایی برهاند:

 • بعد از اراده و تصمیم راسخ به ترک خود ارضایی، اولین قدم در این راه پرهیز از دست ‏کاری با اندام جنسی است و بهترین راه گریز از این امر بودن در حضور دیگران و بیرون رفتن از خلوت و تنهایی خود است.
 • از پوشیدن لباس‏ های تنگ و چسبان بخصوص در خانم ها
 • پرهیز از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ ها و تصاویر تحریک کننده
 • از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏ های تحریک‏ کننده و فکر در مورد آن ها دوری کنید و اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش و برنامه های جمعی پر کنید.
 • هر کاری که شما را به فکر خود ارضایی بیندازد آن کار را سریع ترک کنید.
 • شب ها تنها نخوابید و یا در جایی بخوابید که فرصت انجام این عمل نباشد.
 • از رفت و آمد با کسانی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به خود ارضایی دعوت می کنند، دوری کنید و رابطه خود را با دوستان جلقی تان تا حد ممکن کم کنید.
 • استمداد از نیروی ایمان و عقاید مذهبی: با تمام وجود از خدا بخواهید تا از این عادت زشت نجات پیدا کند.
 • ورزش کردن در مواقعی که میل جنسی فشار زیادی بر شما وارد می کند.
 • روزه گرفتن: پیامبر اسلام (ص) فرمودند ای جوانان هر کسی از شما قدرت بر ازدواج ندارد روزه بگیرد که برای کنترل غریزه جنسی مفید است.
 • قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
 • از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود.
 • هرگز نباید به رو خوابید.
 • سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
 • از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، مرچ، تخم‏ مرغ، گوشت سرخی، و غذاهای چرب اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.


خود ارضایی از نظر اسلام

آیین مقدس اسلام که از جانب خداوند و آفریدگار و صانع بشر است، استمناء را امری حرام و ناپسند ذکر کرده و در برابر آن موضع مخالف گرفته است. استمناء در تعبیرات اسلامی به عنوان نکاح با خود ذکر شده که مورد نهی است. قرآن می گوید: «فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ العادُونَ»؛ «هر کس با غیر از همسرش شهوتش را دفع کند از تجاوزکاران است.»

رسول خدا(ص) فرموده است: «نَاکِحُ الْکَفِّ مَلْعُونٌ؛ ازدواج کننده با کف دست، از رحمت خدا به دور است.»

در بعضی از روایات تعبیرات تکان دهنده تری آمده است. امام(ع) صادق می فرماید:

« ثَلَاثَهٌ لَا یُکَلِّمُهُمُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَ لَا یَنْظُرُ إِلَیْهِمْ وَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ النَّاتِفُ شَیْبَهُ وَ النَّاکِحُ نَفْسَهُ وَ الْمَنْکُوحُ فِی دُبُرِه؛ِ سه گروه اند که خدا در روز رستاخیز با آنان سخن نمى گوید و به آنان نظر رحمت نمى فرماید و برای ایشان عذابى دردناک است: آن که ریش خود را بکند، آنکه با خودش ازدواج کند (استمناء کننده) و آن کس که با او لواط شده باشد.»

بنابراین حرام بودن این عمل قطعی است و از گناهان کبیره می باشد و اگر کسی این کار را انجام داد باید غسل جنابت کند و اگر بدن او عرق کرد، با بدن یا لباسی که آلوده به عرق شده نمی تواند نماز بخواند.


گرداوری: مجله اینترنتی ستاره

منبع :

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :