رابطه مقعدی در بارداری وآشنایی با عوارض و خطرات آن
شما و همسرتان ممکن است به دلیل بزرگ شدن شکم در دوران حاملگی و دشواری رابطه جنسی واژینال، تصمیم بگیرید که رابطه مقعدی را امتحان کنید. اما باید قبل از اینکار با خ

 

علت ممنوعیت رابطه جنسی در دوران بارداری چیست

آکاایران: اگر چه در طول بارداری، نزدیکی واژینال مجاز است اما تغیییرات شدید هورمونی، و میل جنسی ناپایدار می تواند شما را به امتحان روش های دیگر مجاب کند. اگر برای اولین بار نزدیکی از پشت را امتحان می کنید، باید تا زمان زایمان منتظر بمانید. شما حامله هستید، بنابراین در طول بارداری چیزهای جدید را امتحان نکنید. با این حال، اگرچه از نظر علمی مشکلی در رابطه مقعدی در دوران بارداری ایجاد نمی شود. اما این رابطه از نظر بهداشتی مناسب دوران بارداری نیست و توصیه می شود که از این نوع رابطه در دوران بارداری بپرهیزید. همچنین معمولا در این دوران مادر از نظر روحی آمادگی انجام این رابطه را نخواهد داشت. در ادامه این مقاله به خطرات و عوارض رابطه مقعدی در بارداری خواهیم پرداخت .باما همراه باشید.

 

آیا رابطه مقعدی در بارداری خطرناک است؟

رابطه جنسی در دوران بارداری در اغلب موارد بی خطر است و میتوانید از لذت آن بهره مند شوید مگر این که مشکلاتی از جمله جفت سرراهی داشته باشید که پزشک در این مورد به شما هشدار بدهد ، در صورت وجود جفت سرراهی یا احتمال زایمان زودرس،  رابطه مقعدی در بارداری خطرناک است ، بسیاری از پزشکان  تحت این شرایط رابطه جنسی مقعدی را هم ممنوع میکنند چون احتمال جدا شدن جفت و سقط جنین را بالا می برد.

رابطه جنسی در دوران بارداری معمولا محدودیتی ندارد  و انقباضات رحم هنگام ارگاسم آسیبی به جنین نمی رساند فقط باید یک سری نکات را رعایت کنید، مثلا از پوزیشن هایی استفاده کنید که روی شکم فشار نیاورد و یا دخول عمیق نداشته باشید که سر آلت تناسلی به دهانه رحم ضربه نزند. 

 

افزایش میل جنسی در بارداری

بدن زن باردار با هجوم هورمون ها روبرو است و برای برخی از این افراد این افزایش ناگهانی سطح هورمون ها باعث بالا رفتن شدت میل جنسی میشود و شهوت شما را بسیار بیشتر از چیزی میکند که انتظارش را داشتید.

ولی در برخی موارد با بزرگ تر شدن جنین پزشک توصیه میکند که رابطه جنسی واژینال نداشته باشید بنابراین برخی افرد به فکر رابطه مقعدی می افتند. 

توصیه میشود رابطه مقعدی را به یک تا دو باردر ماه محدود کنید و رابطه دهانی و ارضا با دست را جایگزین آن نمایید. 

 

 

بیماریهای منتقله از طریق رابطه مقعدی با زن
- ژیاردیا
- شیگلا
- اشریشیا کلی
- کامپیلوباکتر
- سالمونلا
- آمیبیاز
– فاکتوری است که در بی‌اختیاری مدفوع (عدم توانایی کنترل حرکت روده) نقش دارد.
– سبب بروز عفونت مجاری ادراری در مرد یا زن می‌شود، به ویژه در کسانی که بعد از رابطه از پشت، وارد رابطه واژینال می‌‌شوند.
بیش‌ترین خطر مربوط به رابطه جنسی دهانی با احتمال ابتلا به STDها یا گسترش آن‌ها همراه است. تقریبا تمام STDها را می‌توان از طریق رابطه جنسی دهانی دریافت کرد، از جمله ویروس اچ‌آی‌وی، که باعث ایدز می‌شود. هرپس (بیش‌تر HSV-1)، گونوره، و کلامیدیا می‌تواند دهان، لب‌ها یا گلو را آلوده کند. اگر مبتلا به هرپس نوع ۱ (زخم‌های سرد) باشید و رابطه از پشت با زن را انجام می‌دهید، ممکن است آن را به شریک زندگی‌تان نیز انتقال دهید که همین می‌تواند باعث ایجاد تبخال دستگاه تناسلی شود.
برای زنانی که رابطه جنسی دهانی انجام می‌دهند، مهم است که شریک زندگی‌شان هوا به دستگاه واژن انتقال ندهند. حباب هوا می‌تواند اختلاف فشار ایجاد کند و در اثر آن ممکن است رگ‌های خونی نزدیک سطح بترکند. این اتفاق ممکن است باعث خونریزی واژینال یا اثرات جدی‌تر شود.
 
خطرات رابطه مقعدی در بارداری
رابطه جنسی دهانی معمولا در طول بارداری فقط "احتمالا بدون خطر” است تنها به این شرط که هر دوی شما آزمایش داده باشید و معلوم شده لاشد که به هیچ یک از STDها مبتلا نیستید. برای کسانی که آزمایش نداده باشند و از سلامت‌شان مطمئن نباشند، خطر مبتلا بودن به STDها وجود دارد که بسیاری از آن‌ها می‌توانند بر بارداری و جنین در حال رشد تاثیر بگذارند.
به خصوص در دوران بارداری، مهم است که اگر رابطه جنسی دهانی دارید، شریک زندگی‌تان نوا وارد واژن نمی‌کند و سبب نمی‌شود که هوا در داخل واژن حبس شود. به این دلیل که این حباب هوا ممکن است حرکت کند و وارد جفت شود، و به این ترتیب می‌تواند مشکلاتی را در رشد جنین ایجاد کند. علاوه بر این، اختلاف فشار ناشی از هوا که در واژن حبس شده‌است، می‌تواند رگ‌های خونی را پاره کند، و در نتیجه به لکه‌بینی یا خونریزی منجر شود.
اگر تصمیم بگیرید که در دوران بارداری خود با همسرتان رابطه جنسی دهانی داشته باشید، استفاده از کاندوم می‌تواند به کاهش شانس ابتلا به STDها از طریق رابطه جنسی دهانی کمک کند.
رابطه مقعدی در دوران بارداری به طور معمول بدون خطر در نظر گرفته نمی‌شود. چنین توصیه‌ای به چند دلیل است:
- بارداری ممکن است سبب بروز هموروئید شود که باعث می‌شود رابطه از پشت همراه با درد یا ناراحتی باشد و هموروئید را به وجود آورد یا موجب پارگی آن شود. خونریزی مقعدی می‌تواند جدی باشد، به ویژه در دوران بارداری.
- برخی از عفونت‌ها می‌توانند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کنند، مانند ژیاردیا و استرپتوکوک گروه ب (GBS)، و برخی دیگر. ژیاردیا می‌تواند باعث اسهال مزمن شود که همین ممکن است به کم شدن آب بدن و سوء تغذیه منجر شود، که هر دو در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک هستند. GBS ممکن است در حین زایمان به کودک انتقال یابد و می‌تواند منجر به بروز عفونت در نوزاد شود. هم ژیاردیا و هم GBS اغلب راست روده را اشغال می‌کنند و می‌توانند به ناحیه‌ی واژن گسترش پیدا کنند اگر رابطه جنسی واژینال یا دهانی بعد از رابطه از پشت انجام شود یا در صورتی که لمس کردن (دست یا دستگاه تناسلی) پس از رابطه مقعدی رخ بدهد.
- رابطه جنسی مقعدی در حاملگی خطر ابتلا به STD را افزایش می‌دهد، که بسیاری از آن‌ها می‌توانند عوارض جدی برای جنین در حال رشد ایجاد کنند.
اما آیا داشتن رابطه جنسی مقعدی در بارداری بدون خطر است و آیا می‌تواند به شما یا نوزادتان آسیب برساند؟ نوشتار حاضر برای پاسخ دادن به همین سوال آماده شده‌است. در ادامه، در مورد ایمن بودن یا نبودن این رابطه، عوارض جانبی و لذت رابطه جنسی مقعدی در بارداری نگاهی خواهیم داشت.
 
رابطه جنسی از پشت در حین بارداری بدون خطر است؟
اکثر متخصصین زنان و کارشناسان معتقدند که حتی در دوران بارداری نیز می‌توانید از میل جنسی‌تان لذت ببرید. در حقیقت، افسانه‌ای وجود دارد که بر اساس آن داشتن رابطه جنسی می‌تواند انقباضات را تحریک کند و حتی روند وضع حمل را تسریع ببخشد. با این حال، تا زمانی که پزشک احساس می‌کند که بارداری به طور معمول در حال پیشرفت است و خطری متوجه شما نیست، می‌توانید با خیال راحت از رابطه جنسی واژینال لذت ببرید.
گاهی اوقات عواملی مانند خستگی، نوسانات هورمونی، حساسیت پستان و حالت تهوع ممکن است میل جنسی شما را پایین بیاورند و حتی با فکر داشتن رابطه جنسی حال‌تان بد شود. علاوه بر این، پیشرفت بارداری و مسائلی مانند درد پشت، افزایش وزن، و غیره، ممکن است اشتیاق و میل جنسی شما را کاهش هم بدهد. نکته‌ی اصلی که باید یادتان باشد این است که تا وقتی متخصص زنان به شما توصیه نکرده‌است که از رابطه جنسی پرهیز کنید، می‌توانید یک زندگی جنسی فعال را حتی در حین بارداری داشته باشید.
 
آیا رابطه مقعدی در بارداری ضرر دارد
اگر شما یک حاملگی کم‌خطر یا طبیعی دارید، می‌توانید یک زندگی جنسی فعال را تا زمانی که کیسه آب‌تان پاره شود، ادامه دهید. با این حال، اگر آدم جسوری هستید، و دوست داید رابطه از پشت را نیز تجربه کنید،‌ باید اقدامات احتیاطی را به دقت رعایت کنید.
اگر چه، در طول بارداری، رابطه جنسی واژینال به شدت بدون خطر است، اما هورمون‌های متلاطم، و میل جنسی ناپایدار می‌تواند شما را تحت فشار قرار دهد تا گزینه‌های جسورانه‌تر و هیجان‌انگیزتر را نیز امتحان کنید. بنابراین، اگر برای اولین بار است که می‌خواهید رابطه از پشت را امتحان کنید، باید تا زمان بعد از وضع حمل منتظر بمانید. شما حامله هستید، بنابراین سعی کنید در این دوران چیز جدیدی را امتحان نکنید. با این حال، اگر در گذشته رابطه جنسی مقعدی داشته‌اید و از این تجربه لذت برده‌اید، می‌توانید در دوران بارداری نیز این نوع رابطه جنسی را داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی شما کاملا آرام است و اگر احساس ناراحتی یا درد داشته باشید،‌ رابطه را متوقف می‌کند.
 
مضرات رابطه از پشت در حاملگی
شما احتمالا مطالب پزشکی زیادی را مطالعه کرده‌اید و ایمنی رابطه جنسی مقعدی در حین بارداری را مورد بحث قرار داده‌اید. با این حال، چیزهای زیادی وجود دارند که قبل از دست زدن به رابطه در طول دوران بارداری، باید درباره‌ی رابطه مقعدی بدانید. در این‌جا چند خطا و هشدار درباره‌ی رابطه جنسی مقعدی در دوران بارداری وجود دارد:
 
پراکنش
اگر با مسائلی مانند انسداد جفت (اختلالی که در اثر آن جفت بیش‌ترین قسمت گردن رحم را پوشش می‌دهد) مواجه شوید، رابطه جنسی مقعدی گزینه‌ای است که ابدا نباید مورد توجه قرار بدهید. فشار و درد ناشی از آن در جفت می‌تواند منجر به خونریزی شود و بارداری را به خطر بیندازد.
داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری، اگر بارداری شما به خوبی در حال سپری شدن است، خطری ندارد. تلاش برای امتحان کردن روش‌های جدید موجب شادی شما می‌شود و پیوند شما را قوی‌تر می‌کند. قبل از این‌که چیز جدیدی را امتحان کنید یا چاشنی زندگی جنسی‌تان را افزایش بدهید، با شریک زندگی‌تان در مورد آن صحبت کنید. اگر رابطه جنسی مقعدی دارید، بهتر است از مواد روانساز برای راحتی و سهولت این عمل استفاده کنید.
اگر قبلا رابطه جنسی مقعدی را امتحان نکرده‌اید، بهتر است که از آن پرهیز کنید یا آن را به آرامی انجام دهید. در طول رابطه به صحبت کردن با شریک زندگی‌تان ادامه دهید و بلافاصله هر گونه ناراحتی را به او انتقال دهید. به این ترتیب هم میل جنسی‌تان ارضاء خواهد شد و هم خطری کودک‌تان را تهدید نمی‌کند. هرچه زن و شوهر صادق‌تر و هوشیارتر باشند، شانس ادامه‌ی یک زندگی جنسی سالم در دوران بارداری برای آن‌ها بالاتر خواهد بود.
 
انقباضات
ارگاسم یک تجربه‌ی آسمانی است، اما بارداری معمولا سبب می‌شود که تجربیات آسمانی و غذاهای سالم در این زمان منجر به بروز عوارض جانبی شوند. به طور مشابه، ارگاسم یکی از مسائل و نگرانی‌های مهم در هنگام داشتن رابطه جنسی مقعدی است. اگر مادر بعد از رابطه جنسی مقعدی از انقباضات رنج ببرد، عاقلانه است که به پزشک مراجعه کند. به غیر از این، زنانی که در معرض خطر زایمان پیش از موعد قرار دارند باید از رابطه از پشت با زن اجتناب کنند.
لطفا توجه داشته باشید که انقباضات و تحرک‌پذیری رحم پس از رابطه جنسی در دوران بارداری طبیعی هستند. با این حال، اگر این موضع در کوتاه مدت حل نشود، بهتر است بلافاصله به متخصص زنان مراجعه کنید. توجه داشته باشید که اگر در هفته‌ی ۳۷ حاملگی باشید، در صورت داشتن انقباضات طولانی مدت بعد از رابطه ی جنسی باید با پزشک‌تان مشورت کنید.
مشکلات بهداشتی
زمانی که باردار هستید، بهداشت مناسب بسیار اهمیت دارد. مقعد حاوی باکتری‌های خاصی است که می‌توانند عوارضی ایجاد کنند و به واژن آسیب برسانند. این باکتری‌ها برای شما و نوزاد متولد نشده‌تان مضر هستند. بنابراین، اگر رابطه ی مقعدی دارید، باید اطمینان حاصل کنید که پس از داشتن رابطه، همسرتان در ناحیه واژن دخول نداشته باشد. در مواردی که هر دو دوست دارید پس از رابطه مقعدی، رابطه واژینال داشته باشید، باید اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی‌تان آلت تناسلی خود را با صابون و آب شستشو می‌دهد. اگر از کاندوم استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که در هنگام تغییر رابطه از مقعد به واژن، او از یک کاندوم جدید استفاده می‌کند.
التهاب و سایر اختلالات مرتبط
هنگامی که شما حامله هستید، همیشه خطر ابتلا به هموروئید و یبوست وجود دارد. احتمال زیادی وجود دارد که رابطه جنسی مقعدی بتواند چنین اختلالی را پیچیده کرده و مشکل موجود را بدتر کند. چنین چیزی به این دلیل است که رابطه جنسی مقعدی منجر به بروز التهاب در مقعد می‌شود. اگر دقت نداشته باشید، رابطه جنسی مقعدی ممکن است منجر به خونریزی و پاره شدن راست روده شود. بنابراین، اگر با مسائلی مانند، هموروئید یا درد مقعد مواجه هستید، بهتر است از رابطه مقعدی پرهیز کنید به این دلیل که رابطه از پشت با زن مشکل را تشدید می‌کند و اوضاع وخیم‌تر می‌شود.
رابطه مقعدی با زن باردار بسیار خطرناک بوده و باید با احتیاط کامل و حسب دستور پزشک زنان انجام شود در صورت امکان از رابطه مقعدی با زن در دوران حاملگی به شدت پرهیز کنید.

افزایش میل جنسی در بارداری, رابطه مقعدی در بارداری, خطرات رابطه مقعدی در بارداری

مواردی که رابطه مقعدی در بارداری خطر دارد؟

در برخی موارد هر گونه رابطه جنسی توسط پزشک برای بیمار ممنوع میشود بنابراین نمیتوانید  رابطه مقعدی را جایگزین رابطه واژنی کنید،  از جمله :

- جفت سر راهی که جفت روی دهانه رحم قرار گرفته باشد

- وجود نارسایی در دهانه رحم

- سابقه چند قلو زایی مکرر

- بروز دردهای زایمان پیش از موعد

- پاره شدن کیسه آب

- دیابت 

- بارداری پر خطر

- ایجاد درد هنگام رابطه جنسی

- وجود ترشحات و خونریزی بی دلیل از واژن 

- وجود ضایعات بهبود نیافته تبخال تناسلی در شوهر

منبع : بخش ازدواج آکاایران
برچسب :